Президент США Дональд Трамп заявив, що має намір зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським наступного тижня. Найімовірніше, лідери обох країн говоритимуть про гарантії безпеки для України. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДOM висловив політолог-міжнародник, експерт Центру “Об’єднана Україна” Дмитро Левусь.
“Це основа, те, без чого ніякий мир неможливий. Часто ми бачимо, що говорять про елементи якихось гарантій безпеки. Ось, мовляв, іноземний контингент. Однак іноземні війська та миротворці — це не гарантія. Україна своє бачення надавала ще у вересні 2024-го у вигляді плану перемоги. До речі, згадана Дональдом Трампом позиція про спільну розробку та встановлення контролю над рідкоземельними елементами й українськими корисними копалинами — це 4-й пункт плану перемоги. Я думаю, що це та конкретика, про яку йтиметься”, — зазначає спікер.
За словами Левуся, в України є рідкоземельні метали, але це не означає, що їх просто віддадуть союзникам.
“Йдеться про партнерство. Вкладайте гроші, інвестуйте, давайте разом це розробляти і заробляти гроші. Головне — це безпека західного світу, Європейського континенту і те, що все це не дістанеться злодіям із Росії”, — акцентував політолог-міжнародник.
Виходячи з того, що Трамп зробив акцент саме на пункті про корисні копалини в плані перемоги України, це він, найімовірніше, обговорював із президентом Зеленським, ще коли був кандидатом на пост президента США, вважає гість ефіру.
“Позиція України [для Дональда Трампа] виглядає прийнятною навіть у такому вигляді (співпраця між країнами, — ред.). Я більше скажу, в Україні був заморожений стан із надрами і не було повноцінних західних інвестицій для розробки, — і це теж одна з причин повномасштабної агресії РФ. Тобто вони знали, що не буде жодної відповіді, підтримки України, втручання тих, хто вклався сюди”, — каже Левусь.
За його словами, РФ не в змозі сама видобувати рідкоземельні метали. І показовим моментом у цій ситуації є союзники Росії.
“Російська Федерація може пижитися, розповідати щось, але вона не в змозі сама добувати ці рідкоземельні метали повноцінно. Хто ж ці загадкові союзники? А це Китайська Народна Республіка, яка зараз контролює 80% видобутку літію, наприклад, і бажає розширювати своє виробництво. Якщо все це залишиться під контролем РФ, туди прийдуть китайці. А КНР для Трампа однозначно противник”, — акцентував спікер.
Читайте також: Путін не готовий до серйозних переговорів — він досі говорить мовою ультиматумів, — Мережко
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп провів переговори з Путіним.