У Сирії можуть з’явитися нові іноземні військові бази. Лідер сирійської адміністрації Ахмед аль-Шараа відвідав Анкару, де зустрівся з президентом Туреччини. За даними Reuters, обговорювалося розміщення турецьких військових об’єктів на території Сирії. Водночас Москва веде переговори з Дамаском про збереження своїх двох військових баз. Які стратегії застосовують Європейський Союз і Сполучені Штати Америки в Сирії, розбирався FREEДOM.
Президент Франції Еммануель Макрон провів першу телефонну розмову з лідером сирійської адміністрації Ахмедом аль-Шараа. Як повідомило агентство Reuters, політики обговорили організацію перехідного періоду в Сирії. Окрему увагу приділили санкціям, які ввели в період правління Асада. Судячи з сирійського комюніке, Макрон заявив, що Париж готовий працювати над зняттям обмежень, щоб допомогти Сирії відновиться. Наприкінці 2024 року в Євросоюзі вже обговорювали можливість скасування санкцій, однак ключовою вимогою Брюсселя залишається виведення російських військових з території країни.
“Ми бачили позицію Євросоюзу і на звернення Саудівської Аравії з проханням пом’якшити санкції проти Сирії. Ці зусилля виявилися успішними, про що заявляли представники керівництва ЄС. Крім того, аналогічні питання обговорюються і в США, оскільки Сполучені Штати продовжують бути присутніми на північному сході Сирії”, — прокоментував експерт-міжнародник, народний депутат України VI скликання Євген Добряк.
Росія намагається домовитися з новою адміністрацією Сирії про збереження своїх військових об’єктів у Хмеймімі й Тартусі. Поки що прогресу в цьому питанні немає. Дамаск вимагає від Москви компенсації за роки бомбардувань і екстрадиції диктатора Башара Асада, який втік до Російської Федерації. За інформацією Bloomberg, переговори зайшли в глухий кут. Кремлю залишається лише продовжувати вивозити свою військову техніку з держави. Але й тут не все гладко — російське судно з військовим вантажем із Сирії через технічні проблеми зупинилося біля берегів Мальти, інші продовжують рух у бік Росії.
“Російський військовий конвой у складі двох транспортних суден із завантаженою на них військовою технікою з Сирії та кораблів супроводу зі складу Середземноморської ескадри ВМФ РФ пройшов через Сицилійську протоку і рухається до Гібралтару. Лівія залишилася позаду, отже, військова техніка до Африки не потрапить і буде доставлена через Атлантику та Балтику в Росію”, — пише видання “Крим.Реалії”.
Ключовим військовим союзником нової сирійської адміністрації може стати Туреччина. За даними єгипетського порталу Mada Masr, Анкара розглядає можливість створення військових авіабаз у центральній частині країни. Серед можливих варіантів — аеродром поблизу Пальміри та авіабаза біля селища Тіяс. Туреччина незабаром може підписати угоду про взаємну оборону з Сирією, стверджує джерело порталу Mada Masr. Це дасть змогу Анкарі використовувати сирійський повітряний простір у військових цілях. Крім того, обговорюється перспектива навчання сирійських військових турецькими інструкторами.
“Ми разом працюємо над основними стратегічними напрямками, що залишилися, і найголовніше — над створенням спільної стратегії протистояння загрозам безпеці в регіоні, яка гарантує тривалий мир і безпеку для народів Сирії та Туреччини. Під час нашої зустрічі ми обговорили загрози, що зберігаються на сирійській землі”, — заявив лідер сирійської адміністрації Ахмед аль-Шараа.
Експерти впевнені: в регіоні немає держав, які вітали б російську військову присутність у Сирії.
“Сьогодні головні бенефіціари впливу в Сирії — це Туреччина, Саудівська Аравія, Катар, США. І вони категорично проти російської присутності в Сирії, тим паче проти присутності їхніх військових баз”, — зазначив експерт-міжнародник Євген Добряк.
Разом з тим Вашингтон, судячи з усього, і сам не зацікавлений у військовій присутності в Сирії. NBC News з посиланням на американських чиновників пише, що Міноборони Сполучених Штатів розробляє план виведення американських військ із Сирії.
Читайте також: Шанси Росії повернутися в Сирію близькі до нуля: нова влада вимагає від Кремля компенсації за “минулі помилки” (ВІДЕО)