3 лютого у Вашингтоні стартувала платформа міжнародного співробітництва та підтримки України Ukrainian Week. Захід об’єднує урядовців, підприємців, релігійних діячів і представників громадських організацій для відкритого міжнаціонального діалогу та співпраці. Цей майданчик важливий насамперед можливістю зустрічі українських представників з американськими чиновниками. Це дасть змогу вкласти наративи, які є важливими для України, та озвучити проблеми, з якими вона стикається щодня. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДOM висловив аналітик Ради зовнішньої політики “Українська призма” Євген Костогризов.
“Будемо чесними, в Америки є свої проблеми і свої питання. З приходом [президента] Дональда Трампа їх стало ще більше. Вони дуже занурені у свій контекст. А ось такі заходи, як Ukrainian Week, дають можливість нагадати про те, що ми існуємо і в нас зараз є проблеми. І ви, будь ласка, теж долучіться”, — зазначає аналітик.
Євген Костогризов також висловився щодо рішень Трампа після інавгурації. Зокрема, президент США видав указ про вихід Сполучених Штатів із Ради ООН із прав людини та про заборону на майбутнє фінансування цієї агенції з надання допомоги сектору Гази.
“Дональд Трамп не фанат міжнародних організацій. Він вважає, що вони не займаються чимось корисним і при цьому забирають гроші з бюджету США, які платять членські внески, щоб бути учасником цих організацій. Якщо говорити про вихід конкретно з Ради ООН з прав людини, вони вийшли разом з Ізраїлем. Він [Дональд Трамп] вирішив на знак солідарності теж вийти, а для свого електорату подати це, як чергове скорочення виплат, що йдуть поза Америкою. Я думаю, США, так чи інакше, вийдуть і будуть виходити з дедалі більшої кількості міжнародних організацій. Не думаю, що дійде до виходу з ООН у принципі. Це було б занадто радикально”, — зауважив спікер.
Крім того, аналітик упевнений, що команда Трампа досі не ухвалила остаточного рішення щодо діяльності Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
“Дуже чітко ми побачили поляризацію в команді Дональда Трампа з цього питання. Більш радикальні представники команди, як-от Ілон Маск, постійно говорили про те, що взагалі не потрібно USAID, мовляв, воно ніяк не допомагає і фінансує якісь речі, які не входять в інтереси США, і навіть суперечать їм. З іншого боку, Марк Рубіо, який, безумовно, набагато краще обізнаний із ситуацією, який багато років працював у сфері міжнародної допомоги та безпеки, не з таким ентузіазмом ставиться до закриття USAID. Якщо буде закрито агентство, буде закрито інструмент, яким США могли просувати свої інтереси у світі без будь-якої прямої економічної або військової ескалації. Зараз важко говорити про те, чи буде USAID умовно перезапущено. І точно можна сказати, що організація тимчасово закрита”, — зазначив спікер.
Одним із важливих напрямів зовнішньої політики для Трампа все ще залишається Близький Схід. Напередодні він заявив, що планується підписання ядерної мирної угоди з Іраном. Однак, за словами Костогризова, наразі жодна країна світу, навіть найдемократичніша, не віддала б свою ядерну зброю під якісь гарантії, зокрема через війну Росії проти України.
“Якщо ви віддаєте ядерну зброю, не факт, що світова громадськість за вас заступиться. Я не думаю, що Іран, хоч у якомусь вигляді, на це піде. Тут уже більше вступає в гру примус. Яким він може бути? Можливо, у форматі гібридних бойових дій, економічних санкцій, хоча Іран і так живе під тотальними санкціями дуже довгий час. Це точно не економічний шлях. Можливо, це шлях накачування противників Ірану зброєю та американською підтримкою. Я думаю, цей примус лежить у силовому полі, і чи зможуть примусити Іран до цих угод, залежить від того, наскільки сильно готовий Трамп втручатися в ситуацію на Близькому Сході, як він демонстрував на своєму першому терміні”, — каже аналітик.
А ось заяву Трампа про те, що США візьмуть під свій контроль сектор Гази, аналітик Ради зовнішньої політики “Українська призма” взагалі вважає “диким популізмом”.
“Це було сказано після зустрічі з Біньяміном Нетаньягу [прем’єр-міністром Ізраїлю]. Можливо, це просто результат певних виключно словесних, а не письмових домовленостей. Я не бачу ні передумов, ні можливостей, ні конкретики. Думаю, рано чи пізно Дональд Трамп просто забуде про це у своїй обіцянці. Це було сказано виключно, щоб збаламутити воду і словесно підтримати Ізраїль”, — запевняє гість ефіру.
Читайте також: “Конструктивні переговори” є, але конкретики немає: Костогризов проаналізував заяви Трампа
Нагадаємо, військова допомога Україні від Сполучених Штатів не заблокована, заявила політтехнолог Катерина Одарченко. Вона не може бути заблокована, адже республіканці ведуть переговори з оборонними логістами.