Йде напрацювання зі створення спеціального трибуналу, перед яким перестануть злочинці за військову агресію проти України. Закінчується дипломатичний та політичний етап підготовки процесу. Про це сьогодні, 5 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.
“Ми вже бачимо, що це буде фактично у рамках Ради Європи як так звана розширена угода. Є вже 12 проєктів у Раді Європи, буде наступний, до якого приєднуватимуться всі держави, які підпишуть та ратифікують цю розширену угоду. Після цього документ набуде чинності. І паралельно створюватиметься процес зі статутом, із функціонуванням механізму, яким, власне, і стане цей трибунал”, — повідомив він.
Павліченко зауважив, що спецтрибунал буде європейським інструментом притягненням до відповідальності за скоєння злочинів, що кваліфікуються як агресія.
“Оптимізм є. Питання в тому, яким чином Росія на сьогоднішній день нестиме відповідальність і відповідатиме на всі виклики цього трибуналу, оскільки ми розуміємо, що в рамках наявного дипломатичного та політичного контуру Росія вийшла з Ради Європи”, — звернув увагу правозахисник.
Він нагадав, що дві країни в Європі — Росія та Білорусь — не є членами цього інституту.
“Працюватимемо над тим, щоб напрацьовувалися матеріали для розслідувань. Це той самий Реєстр збитків, який також створений у рамках Ради Європи, він працює в Гаазі. Це частина цього спецтрибуналу з питань агресії. Процес розвивається, бачимо позитивну динаміку. Я думаю, що цього року ми побачимо вже контури оформлення, зокрема й цієї угоди”, — висловив думку Павліченко.
Читайте також: ПАРЄ визнала Путіна терористом: резолюцію щодо України прокоментувала Мезенцева-Федоренко
Нагадаємо, робоча група зі створення Міжнародного спеціального трибуналу щодо Росії за її злочини проти України розробила ключові елементи його статуту.