Велика Британія прагне зміцнити відносини з Євросоюзом в економіці, торгівлі, безпеці та енергетиці, заявив прем’єр-міністр Сполученого Королівства на зустрічі глав держав-членів ЄС. Кір Стармер наголосив, що Лондон не планує відновлювати членство в Євросоюзі. Йдеться про “перезавантаження” відносин із Брюсселем, інформує FREEДОМ.
Британія офіційно припинила членство в Європейському Союзі 1 лютого 2020 року. А рішення про Brexit ухвалили ще раніше — у 2016-му, за підсумками референдуму. За вихід із ЄС проголосували майже 52% учасників. Станом на січень 2024-го Brexit обійшовся Лондону в понад 162 млрд євро, заявив мер Лондона Садік Хан.
Щороку бюджет Сполученого Королівства втрачає десятки мільярдів фунтів стерлінгів через потенційно втрачені можливості, стверджують аналітики. Очікуваного скорочення міграції теж не сталося. Після Brexit залишилося чимало невирішених питань і в Лондоні досі вирішують, яким має бути формат подальшої співпраці з Євросоюзом.
“Буде більше обмежень на експорт товарів Європейського Союзу чи менше? Яким чином буде врегульовано участь громадян Британії в різних освітніх програмах Європейського Союзу? Яким чином буде налагоджена подальша візова політика? Оскільки Велика Британія вийшла з Європейського Союзу, а Ірландія залишилася в ЄС, постало питання, як можна визначити кордон між Великою Британією та Євросоюзом — морем чи сушею? Це питання було врегульовано лише на початку 2023 року”, — зазначив кандидат історичних наук, доцент Державного університету “Київський авіаційний інститут” Єгор Брайлян.
Під час передвиборчої кампанії влітку 2024-го Кір Стармер заявив, що за його життя Велика Британія до ЄС не повернеться. Після вступу на посаду прем’єр-міністра Великої Британії він пообіцяв перезапуск відносин із Європейським Союзом.
“Що стосується питання про вступ до ЄС, то цього не станеться. Відповідь на це питання було дано на референдумі у Великій Британії кілька років тому, отож все вирішено. Але я вважаю, що у нас можуть бути кращі, тісніші відносини, коли йдеться про торгівлю і безпеку. Я буду обговорювати більше питань з енергетики, торгівлі та економіки, і я думаю, що це в інтересах Великої Британії, і я думаю, що це також в інтересах ЄС”, — сказав Стармер.
Головними причинами перезавантаження відносин Британії з Євросоюзом експерти називають зниження темпів економічного зростання Сполученого Королівства. Ще одним серйозним імпульсом для побудови тіснішої кооперації з Брюсселем стала ситуація з глобальною безпекою.
“Це повномасштабне російське вторгнення в Україну, це китайська загроза, це загрози терористичні з боку Ірану, це, в принципі, і не обмежена жодними міжнародними договорами ядерна програма Північної Кореї, саме тому можна сказати, що за Стармера Британія вже хоче відновити зв’язки з Європою”, — зазначив Брайлян.
Переговори про формат перезапуску відносин Великої Британії з ЄС планують провести в травні 2025 року, пише Politico. Після саміту глав держав-членів Євросоюзу президент Європейської Ради Антоніу Кошта заявив, що сторони прагнуть побудувати максимально тісний формат подальшої співпраці.
Читайте також: Країни Європи готові продовжувати підтримку Києва — подробиці (ВІДЕО)
Раніше Кір Стармер закликав посилити економічний тиск на Росію та продовжити підтримку України.