Переваги та ризики для України від видобутку та експорту рідкоземельних металів озвучив політолог

Ігор Петренко. Фото: uatv.ua

Одним із пунктів плану перемоги, який минулого року презентував президент України Володимир Зеленський, було використання українських ресурсів союзниками, які надають допомогу Києву. Насамперед ішлося про таку співпрацю зі США, які надають Україні найбільшу допомогу. Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп, який зробив заяву про можливе використання українських рідкоземельних металів, діє у своїй логіці прагматизму. Про це сьогодні, 4 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав доктор політичних наук Ігор Петренко.

Він зауважив, що Трампу важливо показати своєму виборцю хорошу угоду, яку він зміг досягти.

“Тут не тільки політичні мотиви, що Трамп хоче показати, що він так відстоює інтереси, і що він не просто допомагає Україні, граючи на контрасті з Байденом, який говорив про підтримку якихось цінностей, а тут ось конкретна угода, яку повинні будуть відчути американці. Звичайно ж, він також виходить зі стратегічної важливості рідкоземельних металів для Сполучених Штатів Америки, оскільки для технологічного оборонного сектору США вони дуже важливі. Це включно з електронікою, акумуляторами, напівпровідниками, ракетними системами та системами зв’язку”, — пояснив Петренко.

Політолог звернув увагу, що левова частка світового видобутку та експорту рідкоземельних металів — 60-70% — припадає на Китай, але Трампу не подобається залежність від Пекіна.

“І тут, звичайно ж, Україна може бути певною альтернативою”, — упевнений він.

Петренко також розповів, які переваги видобуток рідкоземельних металів має для самої України.

“Якщо говорити про нас і про те, як це позначиться на поставках, то загалом тут є низка переваг для України. Це доступ до високотехнологічної зброї, систем ППО тощо. Ясна річ, що це теж ритмічність поставок, плюс потрібно розуміти, що це вже буде захист своїх інвестицій з боку союзників Америки. І економічні інвестиції — це теж та перевага, яку може отримати Україна, оскільки розробка і видобуток рідкісноземельних металів у будь-якому разі залучать американські інвестиції”, — висловив думку політолог.

Як ризики він назвав довгострокову залежність України від США.

“Але якщо виходити з кон’юнктури ринку, було вигідніше з кимось співпрацювати в рамках видобутку цих копалин або на якомусь часовому проміжку. Ми тут будемо обмежені певною угодою зі Сполученими Штатами Америки”, — додав Петренко.

Політолог вважає, що необхідно буде ретельно готувати угоду з цього питання, щоб Україна не опинилася в невигідному становищі.

Читайте також: Рідкоземельні метали в обмін на допомогу Україні: чому цей трек важливий, розповів Костогризов

Нагадаємо, Сполучені Штати Америки хочуть отримати від України рідкоземельні метали в обмін на допомогу. Про це заявив президент США Дональд Трамп.

Прямий ефір