Китай та Індія не раді, що зв’язалися з Росією, — економіст

Олег Устенко. Фото: focus.ua

Економіка Росії — карликова, навряд чи такі країни як Китай та Індія готові опинитися заради неї під вторинними санкціями. Протягом останнього тижня це стало особливо помітним. Таку думку висловив економіст, радник президента України (2019-2024 рр.) Олег Устенко в ефірі телеканалу FREEДОМ.

“На мою думку, і Китай, і Індія — ті, які начебто допомагали Росії частково обходити санкції, Індія, наприклад, і сильно обходити санкції — Китай, загалом, не раді, що самі зв’язалися і потрапили в цю історію з Росією. Це дедалі більше видно”, — каже Устенко.

Він пропонує поглянути на розміри економік, які демонструють, що жодні вигоди від торгівлі з Росією не перекриють для Китаю та Індії втрату західних ринків через вторинні санкції.

“Економіка Сполучених Штатів Америки за результатом 2024 року — 30 трлн дол. Економіка Китаю — це десь близько 20 трлн дол. Економіка карликової Росії — це 2 трлн дол. Це рівень приблизно Іспанії. Ось про такий рівень ми говоримо: 2 трлн дол. та 20 трлн дол., якщо ми візьмемо Китай. Якщо ми туди додамо ще Індію і додамо туди ще Бразилію, то ми отримаємо цифру, яка буде порівнянна, наприклад, з економікою Сполучених Штатів Америки… Якщо ми залишаємо тільки Китай, у Китаї обсяг експорту протягом 2024 року — те, що вони вивозять за межі своєї власної країни, — становить близько 5 трлн дол. плюс-мінус. Тобто тільки те, що вони продають у світ, у 2,5 раза більше, ніж те, що виробляє РФ протягом усього року, не продає, не експортує, а виробляє”, — коментує економіст.

За словами Устенка, заяви президента США Дональда Трампа про можливість застосування до Росії жорстких санкцій — “тарифів”, “тарифних обмежень”, як називає їх американський лідер, безумовно, зробили додатковий вплив на тих, хто з нею торгує.

“Викручувала російська пропаганда, що це стосується тільки товарів, які Росія продає на території США. Зрозуміло, що це замало, бо санкції й так уже діють, Росія відрізана від американського ринку. Далі Трамп конкретизує, він каже, що буде введено вторинні санкції проти будь-кого, хто, перебуваючи в здоровому глузді, продовжує торгувати з РФ. І тут гра набуває зовсім іншого розкладу, зовсім інших відтінків, і це вже не просто 50 відтінків сірого, це 150 відтінків сірого для Росії. 150 відтінків сірого полягають у тому, що вона не зможе продавати, якщо дотримуватися логіки президента Трампа, свої товари взагалі нікуди. Тому що той, хто наважиться купити цей товар з території Росії, буде схильний до серйозних санкцій з боку США при можливості продажу своєї власної продукції на території Сполучених Штатів. Це саме те, що називається вторинними санкціями”, — пояснив гість ефіру.

Саме тому, як каже він, ніхто не має наміру ризикувати трильйонами доларів, щоб отримати від торгівлі з Росією 10, 20 або навіть 100 млрд дол.

“Коли у тебе на одній чаші терезів лежить 6 трлн, а на іншій — навіть 100 млрд, то зрозуміло, що 6 трлн переважуватимуть. Як у прикладі з Китаєм. Те саме стосується й Індії, індійських заяв останнього тижня. Коли Індія різко скорочує і навіть говорить про це, що вона різко скорочуватиме обсяги покупок сирої нафти з боку Росії. Попри те, що має на цьому серйозні вигоди, бо купує цю нафту з серйозним дисконтом… Але так працює розуміння вже навіть не м’якої, а жорсткої сили, пов’язаної з економічною потужністю. Не зважають на країни, які мають 2 трлн дол. своєї економіки і намагаються при цьому ще й розбурхувати не просто геоекономічний, а геополітичний контур… Ніхто за це не готовий платити”, — зазначив Устенко.

Він наголосив, що останніми тижнями швидкість, з якою санкції починають діяти на Росію, значно зросла.

“І змушує всіх інших ухвалювати рішення не на її [Росії] користь”, — резюмував економіст.

Читайте також: Коли “нафтовий” план Трампа вдарить по Росії на всю міць — експерти озвучили прогнози

Раніше повідомлялося, що російський енергетичний комплекс втрачає останні ринки збуту — Індія та Китай шукають нових постачальників нафти. Усе — через санкції США, запроваджені 10 січня.

Прямий ефір