Європейський Союз готується ввести санкції щодо 50 категорій товарів із РФ. За словами спецпредставника ЄС з питань санкцій Девіда О’Саллівана, ці обмеження стануть частиною 16-го пакету, інформує FREEДОМ.
Чинні європейські санкції охоплюють майже дві третини російських експортних та імпортних товарів, і цей відсоток буде збільшено.
“Ми охоплюємо 60% усіх імпортних та експортних товарів, близько 7 500 продуктів. Я думаю, що 16-й пакет, безумовно, принесе додаткові торгівельні обмеження для 50 продуктів. Що стосується компаній, ми залишаємо за собою право зупинити торгівлю з тими, хто, за нашими даними, свідомо обходить наші санкції”, — сказав О’Салліван.
Крім товарних обмежень, новий пакет санкцій сприятиме обмеженню експорту алюмінію з Росії. Крім того, Брюссель планує розширити енергетичні санкції — додати в чорні списки десятки нафтових танкерів російського тіньового флоту. А від ідеї запровадити 16-м пакетом санкцій ембарго на скраплений природний газ (СПГ) з Росії, як повідомляють західні ЗМІ, в ЄС відмовилися. Замість цього планують обмежити обсяги його імпорту.
“Пропозиція не включатиме загальну заборону на імпорт СПГ. Натомість вона лише зупинить постачання російського СПГ на термінали ЄС, не підключені до газової системи ЄС. Крім того, нова пропозиція буде підштовхувати до обмеження експорту алюмінію з Москви. ЄС, як і раніше, залежить від Росії приблизно на 6% свого імпорту алюмінію”, — пише видання Politico з посиланням на двох анонімних дипломатів ЄС.
У 16-му пакеті Євросоюз також, імовірно, розширить список індивідуальних санкцій — додасть до нього фізичні та юридичні особи, причетні до поширення російської пропаганди й підриву територіальної цілісності України, та заборонить в’їзд особам, підозрюваним у шпигунстві й участі в дезінформаційних кампаніях. Ще під забороною опиниться обладнання для відеоігор, таке як Xbox від Microsoft. Його, як стверджують у Брюсселі, Росія використовує для управління безпілотниками.
“Ми дійсно дивимося на все, що допомагає Росії вести цю війну. Навіть такі елементи, як пульти управління для відеоігор, тому що з їхньою допомогою керують дронами. Це також хімічні речовини, яких потребує російський ВПК. Йдеться, звісно, і про енергетику. Якою буде фінальна версія, буде зрозуміло, коли ми домовимося”, — сказала верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас, яку цитує видання “Українська правда”.
Київ наполягає на тому, що ЄС має й надалі працювати над тим, щоб зменшити можливості країни-агресора обходити раніше запроваджені обмеження. За словами президента України Володимира Зеленського, порушення санкцій має трактуватися як співучасть у війні.
“Кожен російський “Шахед”, кожна російська ракета — це компоненти виробництва інших держав. Країн Європи, Китаю та навіть Америки. Без таких критичних компонентів не буде жодної можливості Росії ламати життя інших народів. Тому критично важливо, щоб санкції були реально сильними і такими, що їх не оминеш за жодних обставин. Не повинно залишитися жодного способу постачання до Росії критичних компонентів для оборонного виробництва”, — сказав лідер України.
Схвалення 16-го пакету санкцій ЄС, як і будь-якого попереднього, вимагає згоди всіх членів союзу. Але палиці в колеса може вставити Угорщина. Країна традиційно скептична до нових санкцій. Так, наприкінці січня Будапешт підтримав рішення Брюсселя про продовження санкційного режиму проти Росії, лише отримавши натомість заяву ЄС про “енергетичну безпеку”. А 16-й пакет Угорщина готова схвалити тільки після консультацій із президентом США Дональдом Трампом.
“ЄС має бути дуже обережним під час ухвалення нових каральних заходів проти Росії. Без такої угоди [з президентом Трампом] угорський уряд не бачить причин схвалювати подальші санкції”, — заявив міністр європейських справ Угорщини Янош Бока в інтерв’ю виданню Welt am Sonntag.
У Брюсселі розраховують пов’язати 16-й пакет антиросійських санкцій з третьою річницею повномасштабного російського вторгнення в Україну та затвердити його наприкінці лютого поточного року.
Читайте також: Стармер закликає до розширення санкцій проти Росії