На відновлення можуть піти місяці: наслідки атак на російські НПЗ оцінив Боровик

Пожежа на НПЗ у Волгоградській області РФ. Скріншот: uatv.ua

Атаки України на нафтопереробні заводи (НПЗ) Росії, такі як Волгоградський, мають значні наслідки для економіки та інфраструктури країни-агресора. Ці заводи відіграють ключову роль не лише у цивільному секторі РФ, а й у підтримці військових дій, особливо в контексті російської війни проти України. Так сьогодні, 1 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ прокоментував удари України по нафтопереробному заводу у Волгограді засновник компанії з розробки безпілотників “Перший контакт” Валерій Боровик.

Волгоградський нафтопереробний завод (“ЛУКОЙЛ-Волгограднефтепереботка”), який зазнав атаки українських безпілотників 31 січня 2025 року, вже рік тому атакували. Він входить до десятки найбільших за обсягами видобутку нафти в Росії та посідає друге місце за обсягами нафтового виторгу.

“Це великий і стратегічно важливий для Російської Федерації НПЗ, який відіграє ключову роль у переробці сировини та постачанні кінцевої продукції. Її продукція використовується не лише у цивільній сфері, а й для підтримки військових дій в Україні. Тому удари по таких російських об’єктах вкрай важливі — вони уповільнюють або навіть зупиняють роботу великих інфраструктурних підприємств”, — сказав Боровик.

Відновлення нафтопереробних заводів після українських атак може зайняти тижні або місяці, а іноді це навіть неможливо. Складна електроніка та дефіцит запчастин через санкції ускладнюють процес, призводячи до тривалого простою, що серйозно позначається на роботі НПЗ.

“Нафтопереробні установки мають ключове значення. У них використовується складна електроніка й унікальні дизайнерські рішення, тому їх відновлення займає дуже багато часу. Для цього потрібне спеціальне обладнання, запасні частини, і в результаті робота нафтопереробного заводу повністю зупиняється. Якщо пошкоджено переробне підприємство — це серйозний удар. Час для відновлення роботи різний: від кількох тижнів до повної неможливості відновлення”, — прокоментував спікер.

Удари по нафтопереробних заводах впливають на логістику військових дій та постачання нафти на експорт.

“Важливо розуміти, що наші удари спрямовані не лише на припинення постачання військ, а й на зменшення експортного потенціалу Росії. Наприклад, велике значення мають нещодавні атаки на завантажувальні термінали, які використовуються для заправки паливом танкерів тіньового флоту. Ці термінали приносять Росії значні доходи, можливо, навіть базові. Тому такі удари є критично важливими“, — резюмував Боровик.

Читайте також: Кампанія атак на НПЗ показала вразливість Росії населенню та потенційним “імпортерам безпеки” — думка

Нагадаємо, 31 січня по одному з найбільших нафтопереробних заводів Росії вдарили Сили оборони України. Завод розташований у Волгоградській області та переробляє 14 млн тонн нафти на рік. А 29 січня українські безпілотники вдарили по порту “Усть-Луга” в Ленінградській області РФ. Унаслідок чого, ймовірно, припинили відвантаження нафти з нафтоперекачувальної станції “Андреаполь” у Тверській області.

Читайте також: Зупинення Новошахтинського НПЗ: цінність заводу для країни-агресора пояснив експерт

Прямий ефір