Заява Трампа про Панаму — у ключі боротьби США та Китаю за Латинську Америку, — Божко

Ярослав Божко. Фото: uatv.ua

Заяви президента США Дональда Трампа щодо Панамського каналу свідчать насамперед про те, що він не хоче допустити Китай у Південну Америку економічно ще більше. На цьому сьогодні, 1 лютого, в ефірі телеканалу FREEДOM акцентував голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.

“Чому Трамп порушив питання про Панамський канал? Потрібно зазначити, що це питання не про Латинську Америку, а про Китай. Тобто проблема у США існувала якраз із тим, що Китай зміг дуже глибоко й успішно зайти на ринок Південної Америки й наростити там величезну економічну присутність, до того ж в певних сферах — практично монопольну. Водночас роль Китаю в Південній Америці зростає, тоді як останні два-три століття Південну Америку розглядали як пріоритетну зону інтересів США, як “ближнє підчерев’я”, як важливий економічний тил. Тому протистояння США та Китаю за Латинську Америку почалося вже давно”, — розповів Центру політичних досліджень “Доктрина”.

За його словами, поки що це протистояння ведеться переважно політичними методами.

“Зараз війна за Латинську Америку ведеться політичними методами, де, наприклад, США підтримують правих кандидатів, а Китай може підтримувати лівих. Наприклад, ми бачили жорстке протистояння між Лулою да Сілвою та Жаїром Болсонару в Бразилії. Ми бачили досить серйозну ситуацію з конфліктом політиків в Еквадорі, в Перу. Знову ж таки в Аргентині не так давно прийшов до влади Хав’єр Мілей, який демонструє максимальну лояльність до США. Це можна назвати однією з політичних перемог США на континенті, але загалом це все далеко від завершення”, — розповів експерт.

Він зазначив, що з боку США були навіть збройні інтервенції в Панаму.

“Панама — це маленька держава, що існує навколо Панамського каналу. Панамський канал — одна з найважливіших артерій світової торгівлі, зокрема та, що забезпечує доступ з Азії та Китаю до Південної Америки. Якщо США не контролюватимуть Панамський канал, то навряд чи Панама буде якось серйозно протистояти китайській економічній присутності, тому що геополітичні інтереси Панами — річ дуже умовна. Крім того, від постійної китайської присутності вони отримуватимуть гроші. Інтерес Трампа, можливо, полягає в тому, щоб, узявши під контроль Панамський канал, змусити Панаму саму це зробити — запровадити відповідні тарифи, не допустити Китай до Південної Америки економічно ще більше. Ну і крім усього іншого, тоді ускладнюється весь маршрут Китаю і в Африку”, — резюмував Ярослав Божко.

Читайте також: Навіщо Китай будує масштабний військовий центр — розбір (ВІДЕО)

Прямий ефір