Кремль відхрестився від ідеї створення валюти БРІКС (міжнародного економічного альянсу, започаткованого Бразилією, Росією, Індією, Китаєм, ПАР) після коментаря президента США Дональда Трампа. У Москві заявили, що нібито розмов про це “не велося і не ведеться”. Путін демонстрував купюру пропонуємої валюти та заявляв про необхідність дедоларизації на саміті БРІКС у Казані у жовтні 2024-го, проте ці ідеї кремлівського диктатора не знайшли підтримки серед членів організації, повідомляє FREEДОМ.
У Вашингтоні різко відреагували на кремлівську ідею дедоларизації міжнародних платежів та створення валюти БРІКС. Президент Дональд Трамп опублікував черговий пост — послання Путіну. Цього разу глава Білого дому знову погрожував опонентам підвищенням тарифів.
“Ідея про те, що країни БРІКС намагаються відійти від долара, а ми стоїмо осторонь та спостерігаємо, відпадає. Ми вимагатимемо від цих, здавалося б, ворожих країн, зобов’язання, що вони не будуть створювати нову валюту БРІКС або підтримувати будь-яку іншу валюту, щоб замінити могутній долар США, інакше вони зіткнуться зі 100-відсотковими тарифами і повинні попрощатися з продажами в чудову економіку США. Вони зможуть знайти іншу країну-лопуха. Немає жодних шансів, що БРІКС замінить долар США у міжнародній торгівлі чи деінде”, — написав президент США Дональд Трамп у соцмережі Х.
Це не перший коментар Трампа щодо ідеї створення валюти БРІКС. У Кремлі вже дали задню, мовляв, ніколи й не думали про це. Тим часом видання Bloomberg пише про те, що Росія пропонує зміни у транскордонних платежах між країнами БРІКС, аби оминути глобальну фінансову систему. Реалізувати ідею можна з допомогою розвитку мережі комерційних банків, які зможуть здійснювати такі транзакції у місцевих валютах і встановлювати прямі зв’язки між центральними банками.
“Мультивалютна система” повинна буде “захистити своїх учасників від будь-якого зовнішнього тиску, такого як екстериторіальні санкції”, йдеться в доповіді, в якій також стверджується, що інтереси США “не завжди збігаються з інтересами інших учасників” глобальної фінансової мережі. План також включає створення центрів взаємної торгівлі сировинними товарами, такими як нафта, природний газ, зерно і золото”, — пише Bloomberg.
У членів БРІКС немає консенсусу щодо створення єдиної валюти. Китай, один із головних партнерів Росії, хоч і підтримує ідею посилення ролі альтернативних валют у власних інтересах, проте на цю тему висловлюється обережно, підтримуючи при цьому роль організації.
“За майже 20 років з моменту свого створення група БРІКС представляє майже половину населення планети, близько 30% світового ВВП та вносить понад 50% у глобальне економічне зростання. Представницькість, привабливість та вплив механізму співробітництва БРІКС зростають, перетворюючи його на важливу платформу для просування єдності та співпраці на глобальному Півдні, а також на важливу силу для реформування системи глобального управління”, — заявив речник Міністерства закордонних справ Китаю Го Цзякунь.
“Попри зростаючий інтерес до цієї організації як до політичної та економічної противаги Заходу, у її керівництві та впливі наростає напруженість. Члени організації розходяться у думках щодо зусиль щодо зниження залежності від долара як світової резервної валюти, а також щодо доцільності подальшого розширення групи”, — зазначає Bloomberg.
Не знайшла Москва підтримки щодо створення єдиної валюти БРІКС і в дружньому Нью-Делі. Індія більшою мірою зосереджена на внутрішніх економічних інтересах і поки що точно не готова ризикувати стабільністю торгових відносин зі США, стверджують експерти.
Читайте також: Вектор відносин Вашингтона та Нью-Делі: чого домагається Трамп (ВІДЕО)
Нагадаємо, у російській Казані з 22 по 24 жовтня 2024 року проходив XVI саміт БРІКС. Він став першим самітом після масштабного розширення блоку, коли 1 січня 2024 року до об’єднання вступили Єгипет, Саудівська Аравія, ОАЕ, Ефіопія та Іран. Заявки на вступ до БРІКС подали ще чотири країни: Туреччина, Азербайджан, Малайзія та Сирія. При цьому частина лідерів не приїхали на саміт з різних причин, а замість себе відправили чиновників рангом нижче.