Трамп посилив риторику щодо Путіна — причини назвав політолог

Владимир Путин и Дональд Трамп. Фото: gettyimages.com

Президент США Дональд Трамп і ЄС посилюють риторику проти Путіна. Європейці стали менше боятися агресивного порядку денного Кремля. Проте, загроз для них значно більше. Хоча Трамп і налаштований тиснути на Путіна, він також вимагає від Європи більшої рішучості. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM заявив політолог Володимир Фесенко.

“У європейців уже давно немає цього остраху (реакції з боку РФ, ред.), у всякому разі, у багатьох європейських політиків, крім тих, хто явно заграє з Путіним. Більшість провідних європейських лідерів уже давно не бояться Путіна, і активно підтримують Україну. Вони критикують Путіна ще з 2022 року. Зміни відбулися після повномасштабного російського вторгнення. Європейці зараз стали дещо оптимістичніше дивитися на взаємини Трампа з Україною. Адже спочатку були побоювання, що він може схиляти Україну до поступок на російських умовах”, зазначає політолог.

За словами Фесенка, на анонсованій 12 лютого зустрічі держсекретаря США Марко Рубіо з міністрами закордонних справ країн-членів ЄС, найімовірніше, буде вироблено спільну позицію Європи і США.

“Наскільки я розумію, європейці очікують, що представники нової американської адміністрації висловляться конкретніше щодо того, як вони уявляють завершення війни між Росією та Україною, а також, як уявляють майбутнє НАТО і взаємодію з європейськими партнерами”, припускає спікер.

Політолог зазначив, європейці поки що не можуть повністю відмовитися від російських енергоносіїв, проте таке завдання поставлено на найближчі роки.

“Я думаю, що на зустрічі з Рубіо і далі з самим Трампом будуть переговори з торговельно-економічних питань. Це просто неминуче. Стоятиме питання про те, щоб замістити російський скраплений газ американським. У цьому якраз є інтерес американців. Економічно Європа все-таки ближча до Росії, але з боку РФ є багато ризиків. А для американців ризиків набагато менше. Європейці діють обережно”, стверджує Фесенко.

Усвідомлення країн ЄС необхідності активнішої та відповідальнішої позиції в безпекових питаннях, вважає політолог, проявлятиметься частіше у зв’язку з необхідністю підтримки України. Консолідація і формування спільної з Києвом позиції на майбутніх мирних переговорах головний пріоритет ЄС найближчим часом. Трамп, своєю чергою, налаштований діяти рішучіше, налаштований тиснути на Росію.

“У Трампа розуміють, що треба впливати на глобальний ринок нафти, знижувати ціну. Це буде непросто зробити. Однак, якщо ця тенденція буде послідовно розвиватися, вона найсильніше вдарить по Росії. Генерал Кіт Келлог уже порахував при ціні 45 доларів за барель РФ відчутно відчує, що бракує грошей на війну і треба погоджуватися на переговори”, розповів Фесенко.

Політолог також вважає, що Трамп і його команда припустилися помилки ще до початку переговорів. Адже пообіцяли певні поступки Росії, сподівалися, що “пряник” спрацює у випадку з Путіним.

“Вони пообіцяли, що не буде членства України в НАТО, що буде зменшення санкцій, якщо Росія погодиться на припинення війни. Але росіяни почали впиратися. Трампу це не сподобалося, тому почалася жорстка риторика. Тобто, це реакція на конкретну переговорну ситуацію, яка поки що закрита. Ми мало знаємо про те, як розвиваються контакти з росіянами. Але зверніть увагу: досі немає обіцяної телефонної розмови між Трампом і Путіним. Менше стали говорити про те, що розмова трапиться з дня на день. Ще тиждень тому було дуже багато розмов і обіцянок, і в Москві про це говорили, і Трамп заявляв, що готується зустріч із Путіним. Зараз про це говорять менше. На Путіна треба тиснути, це та мова, яку він розуміє. Мені здається, у Трампа це теж усвідомили”, зазначає гість ефіру.

Кремль, своєю чергою, хоче вести переговори тільки зі США, запевняє політолог. Усе для того, щоб потім нав’язати Україні свої умови. Однак українська сторона дає зрозуміти, що без неї завершити війну не вийде, з Україною треба рахуватися, Україна братиме участь у переговорах, і в США таку позицію підтримують. У Росії поки що ні.

Читайте також: Головна інтрига сьогодні – як бачить Трамп справедливий мир для України, – Малкіна

Раніше заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко заявив, що без участі США і КНР укладення справедливого і довгострокового миру для України неможливе.

Прямий ефір