У Європарламенті оголосили так звані президентські “вибори” в Білорусі фіктивними, оскільки вони не відповідають мінімальним міжнародним стандартам демократичних виборів, ідеться в резолюції. 21 січня в Білорусі почалося дострокове голосування. Воно триватиме включно до 25 січня. Основний день голосування — 26 січня, повідомляє FREEДОМ.
Попередні вибори 2020 року в Білорусі запам’яталися наймасовішими протестами в історії країни та масштабними репресіями, які тривають досі. У державі не залишилося опозиційних партій і незалежних громадських організацій. На так званих “виборах” немає незалежних спостерігачів і жодного кандидата від демократичної опозиції.
Олександр Лукашенко твердо має намір всьоме оголосити себе президентом Білорусі. Перший його термін розпочався ще 1994 року. Відтоді Лукашенку вдалося узурпувати всю владу в державі, провести кілька кампаній політичних репресій і міцно поставити країну в тотальну економічну та політичну залежність від Росії. У 2025 році на так званих президентських “виборах” не буде навіть спостерігачів від Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ). У Державному департаменті США прямо заявили: голосування в Білорусі не заслуговує на довіру.
“Я глибоко шкодую про рішення білоруської влади не запрошувати держави ОБСЄ… для спостереження за майбутніми президентськими виборами, позбавивши громадян країни прозорої та повної оцінки всього процесу. Це рішення наголошує на відсутності у білоруської влади рішучості запросити інші держави ОБСЄ взяти участь у спостереженні та висловити незалежну думку щодо того, чи будуть вибори проведені відповідно до зобов’язань ОБСЄ та міжнародних демократичних стандартів”, — ідеться в заяві директорки Бюро з демократичних інститутів і прав людини Марії Телалян, опублікованій на сайті ОБСЄ.
У Європі вже підготували відповідь на чергове порушення демократичних процесів у Білорусі. Європарламент ухвалив резолюцію про боротьбу з утисками та фальсифікацією виборів у країні.
“Засуджуючи безперервні… грубі порушення прав людини та демократичних принципів у Білорусі, які ще більше посилилися напередодні так званих президентських виборів 26 січня, парламент просить ЄС, його держави-члени та міжнародну спільноту не визнавати легітимність чинного диктатора Олександра Лукашенка”, — зазначили в Європейському парламенті.
Цього разу білоруська опозиція не закликає громадян виходити на масові протести через високий ризик. Водночас лідерка опозиції Світлана Тихановська заявила, що Лукашенко веде свою “звичайну гру перед так званими виборами, звільняючи політичних в’язнів у надії на поступки з боку Заходу”. Вона нагадала, що такі кроки не свідчать про послаблення репресій, навпаки, заарештованих у Білорусі стає дедалі більше.
“Навіть маленькі дії призводять до великих змін. Головне — не залишатися осторонь і не миритися з несправедливістю. Ми не говоримо щодня про те, що ці “вибори” — обман. Ви й так це знаєте. В умовах цього обману ми намагаємося захистити вас, просимо берегти себе і тих, хто поруч, адже найважливіше — це люди, це ви. Ті, хто не зважаючи ні на що залишаються сильними, не втрачають надії, допомагають один одному”, — сказала Тихановська.
Тим часом Білорусь залишається джерелом загрози для європейських сусідів. Після низки провокацій Мінська на кордоні з Польщею, Варшава вирішила надійно відгородитися від Білорусі. Там уже реалізують проєкт “Східний щит” — систему багаторівневого зміцнення кордону, яка базується на українському досвіді.
“Ми готуємося до війни в мирний час… Ми готуємося до всього, зокрема й до того, що, не дай Боже, буде застосовано вогнепальну зброю. Тому що сьогодні не знаєш, хто і з якого боку влаштує провокацію. Тому я вважаю за краще бути готовим, і це просто наші стандарти”, — пояснив командувач операцією SECURE PODLASIE Аркадіуш Шкутник.
Побоюються провокацій режиму Лукашенка і в Литві. За кілька тижнів до так званих “виборів” у Білорусі міністр оборони Довіле Шакалене підписала наказ про подовження боєготовності армії на найближчі пів року — до початку червня. Це означає, що армія надаватиме допомогу в охороні порядку на кордоні.
Читайте також: Спецслужби Литви попередили про дезінформацію перед виборами в Білорусі
Нагадаємо, Європейський парламент засуджує майбутні фіктивні президентські “вибори” в Білорусі.