Угоду про 100-річне партнерство 16 січня 2025 року підписали президент України Володимир Зеленський і глава уряду Сполученого Королівства Кір Стармер, який відвідав Київ. Документ передбачає співпрацю в різних галузях, зокрема й у військовій. Крім того, Страмер заявив, що Лондон відіграватиме повноцінну роль у будь-яких мирних переговорах, ініційованих українською стороною, і продовжить підтримку ідеї вступу країни до НАТО.
Як Лондон продовжує підтримувати Київ
Президент Володимир Зеленський заявив, що відносини України та Великої Британії зараз найближчі, ніж будь-коли.
“Ми вийшли на новий рівень, і це навіть більше, ніж стратегічні відносини. Ми підписали угоду про столітнє партнерство. Ми впевнені в незалежності нашої держави, і це те, що українці вже ніколи не віддадуть. Ми впевнені в наших європейських партнерах. І це те, що зміцнює й Україну, і Британію”, — сказав Зеленський.
Візит до Києва став першим для Кіра Стармера на посаді прем’єр-міністра Великої Британії та сьомою зустріччю глави британського уряду з президентом Володимиром Зеленським. В одному з коментарів пресі Кір Стармер запевнив: його країна готова підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно.
“Одним із наслідків розв’язаної Росією війни стало тісніше згуртування НАТО. Альянс розширився і став сильнішим, ніж раніше. І ми повинні підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. Але коли ми говоримо, що Україні потрібно зайняти максимально сильну позицію, це не повинні бути просто слова. Саме тому в мене відбуваються зараз такі інтенсивні дискусії з президентом Зеленським протягом тих місяців, що я на посаді прем’єр-міністра. І тепер уже тут, в Україні. Тому що це дуже і дуже важливо. Ми вже так далеко зайшли, і ми не повинні здаватися”, — заявив Кір Стармер.
Головним підсумком візиту британської делегації стало підписання договору про 100-річну співпрацю. Серед основних положень документа — зобов’язання Великої Британії надавати Україні щорічну військову допомогу на щонайменше 3,6 млрд доларів, стільки, скільки буде потрібно. Сторони разом працюватимуть у сфері охорони здоров’я, освіти, транспорту, штучного інтелекту і торгівлі. Договір передбачає і спільне забезпечення країнами морської безпеки в Балтійському, Чорному та Азовському морях, закріплює позицію Великої Британії як пріоритетного партнера України в енергетичному секторі. Обговорено також запуск розробленої Лондоном схеми перевірки зерна для відстеження його вивезення з тимчасово окупованих Росією українських територій.
“Угода справді всеосяжна — у ній компоненти безпеки та оборони, економічні та технологічні елементи, взаємодія в інформаційній та культурній сферах. Це те, що дає змогу не тільки відповідати на сьогоднішні загрози, а й бачити, як зростатиме наш потенціал захисту, наш потенціал активних дій”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Декларація про столітнє партнерство допускає можливість розміщення британських військових баз в Україні — про це йдеться в документі, опублікованому британським урядом. Цей варіант може бути розглянутий у разі виникнення значних військових загроз.
“Учасники [угоди] вивчать варіанти розміщення і підтримки в Україні оборонної інфраструктури, включно з військовими базами, складами матеріально-технічного забезпечення, резервними сховищами військової техніки та запасами військового резерву”, — ідеться в документі.
Угода України та Великої Британії свідчить про тверду прихильність суверенітету та обороні України, зазначив колишній міністр оборони Великої Британії (2019-2023 рр.) Бен Воллес.
“Ця угода не тільки забезпечує майбутнє України, а й зміцнює роль Великої Британії як непохитного союзника в регіоні”, — написав Воллес у соцмережі Х.
Крім того, за словами британського прем’єра, найближчими тижнями Лондон поставить Україні 150 одиниць артилерійського озброєння і нову систему протиповітряної оборони, яка була розроблена спільно з Данією. Також Велика Британія продовжить підготовку українських військових і готова розширити програму навчання. Після зустрічі лідерів країн Міністерство закордонних справ Великої Британії в соцмережі Х повідомило про те, що Лондон надасть Києву ще 100 млн фунтів стерлінгів на гуманітарну допомогу і 40 млн – на підтримку української економіки.
Співпраця Києва та Лондона в оцінці експертів
Що означає підписання договору про 100-річну співпрацю між Україною та Великою Британією? Які нові перспективи відкриваються в партнерстві Лондона і Києва? Як договір на 100 років вплине на інших західних союзників? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Олександр Левченко, дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії та Герцеговині (2010-2017 рр.);
- Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього;
- Пітер Дікінсон, редактор української служби Atlantic Council, видавець журналів Business Ukraine і Lviv Today;
- Ігор Рейтерович, політолог.
ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: Уклавши угоду з Києвом, Лондон надіслав сигнал до Вашингтона
— Україна вперше у своїй історії укладає договір терміном на 100 років. Мало країн взагалі йдуть на такі угоди, але це демонструє рівень довіри Лондона до Києва та повагу до української державності. Велика Британія, як і Україна, має глибоке історичне коріння, і столітній курс співпраці підкреслює, що ми не просто партнери, а дуже близькі партнери.
Британія зобов’язалася щорічно виділяти 3,6 млрд доларів, переважно на військові потреби. Крім того, було досягнуто домовленості про передачу Україні в управління 3 млрд доларів російських активів, що знаходяться на території Британії. Лондон також має намір вести переговори з Вашингтоном і європейськими країнами про необхідність посилення підтримки України.
Це важливо не тільки з погляду загальної безпеки, а й у контексті вступу України до НАТО. Лондон розуміє, що Україна, з одного боку, отримає гарантії безпеки, а з іншого – сама стане гарантом безпеки Альянсу. Брюссель визнавав, що 2022 року Європа не була готова до широкомасштабних бойових дій Росії. І якби агресія була спрямована на країну НАТО, результат міг бути іншим. Україна ж витримала цей удар.
Зараз варто враховувати прихід нової республіканської адміністрації на чолі з Дональдом Трампом у США. Британія залишається головним стратегічним партнером Америки в Європі, а думка Лондона має вагу для Вашингтона й американських політиків. Попри зміни в політичних силах в обох країнах, відносини Британії та США зберігають стабільність на міждержавному рівні. Ці зв’язки перевірені часом і спільними діями в багатьох війнах.
Сигнал Лондона буде почутий у Вашингтоні, а також сприйнятий іншими партнерами НАТО. Британія подає приклад, відкриваючи нову сторінку стратегічних партнерських відносин України з ключовими країнами Альянсу.
Захід продовжує згуртовуватися перед обличчям загрози, що виходить від російської пропаганди, яка націлена на весь західний світ. Сильна українська армія і згуртоване суспільство, готове боротися за європейські цінності навіть ціною життя, викликають повагу в столицях Європи.
Обговорюється також участь миротворців, які могли б стати гарантією дотримання лінії розмежування. Для України важливо, щоб ці домовленості не порушувалися з боку Москви. Миротворці мають представляти країни з бойовим досвідом і здатністю відстоювати свої інтереси. Британська армія, одна з найсильніших у Європі, могла б зіграти важливу роль. Однак їхня присутність потребуватиме згоди Росії, що може створити додаткові труднощі.
ІГОР ПОПОВ: В України та Великої Британії збігаються стратегічні цілі
— У Великої Британії є постійні стратегічні інтереси й Україна в них входить. Уся “велика гра” між Великою Британією і Росією триває вже майже 200 років. Частина цієї нової гри, безумовно, відбуватиметься і на території України. У нашому випадку, інтереси збігаються у стримуванні експансії та агресії Російської Федерації.
100 років — це не просто метафора, а позначення того, що наші відносини ми визначаємо як стратегічні, а стратегічні цілі — як такі, що збігаються.
Наша співпраця з Великою Британією розпочалася ще до повномасштабної війни, насамперед у галузі військово-морського флоту. Нам передавали британські кораблі, які зараз не можуть зайти в українські води через загрозу з боку Росії. Також активно розвиваються напрямки з навчання екіпажів морських дронів. Для Великої Британії, як морської держави, це дуже важливо. У цьому напрямі приділяється багато уваги, і наші фахівці, співпрацюючи з британцями, отримують нові технології та діляться досвідом. Можливо, саме в цій галузі військово-промислового комплексу співпраця з Великою Британією стане однією з найперспективніших.
Основне завдання — це гарантувати, щоб нова війна з боку Росії не розпочалася через місяць, пів року або рік після підписання будь-яких угод про припинення вогню. Саме тому обговорюється можливість розміщення сил швидкого реагування на території України, але не в порушення Конституції. Це, звісно, не будуть військові бази, а радше запрошення миротворців або військ для проведення спільних навчань. Для цього достатньо голосування парламенту про допуск іноземного військового контингенту на територію України. Цей дозвіл може бути надано до кінця поточного року, з можливістю продовження.
Під час повномасштабної війни рішення уряду Великої Британії часто створювали прецеденти. Коли наша дипломатія боролася за постачання основних бойових танків, усі партнери говорили, що це викличе ескалацію і що вони бояться. Велика Британія ухвалила перше рішення, нехай і в невеликій кількості, але це створило прецедент. Після цього інші країни почали ухвалювати такі самі рішення. Перший договір про співпрацю у сфері безпеки Україна уклала саме з Великою Британією рік тому. Після цього багато інших країн підписали аналогічні угоди.
Не виключено, що в майбутньому Велика Британія і Франція відправлять свої перші контингенти на територію України. Потім до них можуть приєднатися й інші країни. Особливо враховуючи, що питання розміщення військ тісно пов’язане з виборчими кампаніями в Польщі та Німеччині. Поки тривають вибори, ці країни, найімовірніше, не порушать таке чутливе для населення питання. Для Великої Британії та Франції таких обмежень немає, і тому вони можуть бути першими.
ПІТЕР ДІКІНСОН: Велика Британія готова стояти поруч з Україною довгі роки
— Усі лідери в Європі зараз переживають, що відбуватиметься за Дональда Трампа на посаді президента США. Не те щоб вони впевнені, що буде погано, але вони точно не впевнені, що буде добре. Є великі сумніви з приводу американських обіцянок у сфері європейської безпеки.
Європейські лідери зараз роблять усе, щоб показати й Києву, і Москві, і Вашингтону, що в них є поступовий безпековий план і чітке ставлення до України. Ми бачили останні угоди між Великою Британією та Україною, а також візити до Києва представників і голів міністерств оборони, міністрів закордонних справ з європейських держав. Усі вони хочуть продемонструвати, що, попри невизначеність, Європа й надалі підтримуватиме Україну і стоятиме поруч із нею.
Головний сигнал від Великої Британії — це те, що вона підтримує Україну в довгостроковій перспективі. Зрозуміло, що Велика Британія, попри свою міць, не може сама зупинити Росію — на жаль, це неможливо в поточній ситуації. Але Велика Британія показує свою позицію на довгострокову перспективу. Вона не говорить лише про сьогоднішній чи завтрашній день, а готова стояти поруч з Україною на багато років уперед.
Це також створює приклад для інших союзників. Очевидно, що це важливо не тільки для США, а й для всіх європейських країн, включно з Німеччиною, Францією та іншими ключовими країнами Європи в плані безпеки.
ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Велика Британія розглядає Україну, як одного з ключових союзників
— Велика Британія — це країна з глобальними амбіціями, і це важливо розуміти. Вона володіє одним із найпотужніших військово-морських флотів у світі. Ті аспекти, які були включені в угоду, що стосуються розвитку співробітництва в цій сфері, становлять значний інтерес для України. Особливо важливо, що Велика Британія готова інвестувати у виробництво, включно з озброєнням, на території України. Це сприятиме зміцненню обороноздатності країни й одночасно розвиватиме економіку. Військово-промисловий комплекс (ВПК) у багатьох країнах є основним двигуном економіки, і Британія бачить великий потенціал в Україні.
Розширення співпраці може відбуватися за багатьма напрямами. В угоді про партнерство прописано, що уряди обох країн відкриті до розробки нових підходів. Люфт для ініціатив досить великий, що дає змогу розробляти та реалізовувати нові проєкти вже в процесі налагодження співпраці.
Ця співпраця не обмежується періодом війни та триватиме після її завершення. Угода розрахована на довгий термін, що є важливим і символічним кроком. Це підкреслює, що Велика Британія розглядає Україну як одного з ключових союзників. У Лондоні розуміють роль України в новій геополітичній реальності. Світ уже змінився, і цей тренд збережеться щонайменше на кілька десятиліть. Велика Британія демонструє, що готова підтримувати Україну в умовах цієї нової глобальної ситуації.
Велика Британія — одна з трьох країн НАТО, які володіють ядерною зброєю. Це ключовий момент, оскільки оборона Альянсу багато в чому базується на так званій “ядерній парасольці”, яку надають насамперед США, а потім Велика Британія і Франція. У цьому контексті роль Лондона вкрай значуща, і його думка має вагу для інших країн.
Крім того, Велика Британія є одним із лідерів НАТО. Деякі члени Альянсу, такі як країни Балтії, Польща та інші, орієнтуються на Лондон і прислухаються до його думки. Ці країни, до речі, однозначно підтримують вступ України до НАТО.
Важливо розуміти, що з Україною НАТО стане набагато сильнішим. Це не тільки питання захисту України, що само собою зрозуміло, а й зміцнення самого Альянсу. Україна може посилити НАТО в умовах майбутніх випробувань, які обов’язково з’являться. Тому підтримка Великої Британії тут має стратегічне значення.
Читайте також: За крок від створення ядерної бомби: навіщо Ірану договір про стратегічне партнерство з Росією