Дональд Трамп 20 січня офіційно обійняв посаду президента США. Він виголосив свою інавгураційну промову в Капітолії та анонсував швидке вирішення кризових та актуальних питань. Експерти зазначили, що Трамп у своїй промові прямо не згадав ні Україну, ні Росію. Проте свої плани щодо завершення російської агресії проти України він озвучує вже давно.
Пріоритети Трампа
В оточенні Трампа кажуть, що після його приходу події розвиватимуться дуже швидко, особливо щодо виконавчих указів. Одним із пріоритетів Дональда Трампа є питання міграції.
“Америка скоро стане великою, сильною і видатною, як ніколи раніше. Занепад США завершено”, — заявив Трамп.
Трамп зазначив, що США стикаються з багатьма викликами, які будуть подолані під час його президентства.
Новий президент пообіцяв зупинити інфляцію та викорінити “іноземні банди”. Він анонсував підписання низки указів, які назвав документами “здорового глузду”. Зокрема, йдеться про введення надзвичайного стану на південних кордонах США з Мексикою та у сфері енергетики.
“Америка знову стане нацією виробників. І в нас буде те, чого немає у інших країн-виробників — нафта та газ, які ми використовуватимемо у найбільших обсягах. Ми знизимо ціни, наповнимо стратегічні резерви та будемо експортувати американську енергію по всьому світу”, — заявив Трамп.
За його словами, задокументовані мігранти, які вчинили злочини, будуть депортовані в країну, з якої приїхали, а картелі будуть позначені як іноземні терористичні організації.
Крім того, він заявив, що хоче бути миротворцем і лідером, який об’єднує. І в цьому ключі він згадав Ізраїль, але при цьому у своїй промові нічого не сказав про Україну.
Команда Трампа ще до офіційного початку роботи нової адміністрації у Вашингтоні давала зрозуміти, що активно працюватиме над переговорним процесом про закінчення війни в Україні. Спочатку Трамп обіцяв завершити війну за 24 години після своєї інавгурації. Уже зараз ці плани змінилися. У найближчому оточенні Дональда Трампа називають терміни від ста днів до шести місяців. Але при цьому аналітики впевнені, що довгострокова підтримка Києва — в інтересах Трампа.
У питанні припинення російської агресії команда Трампа робить ставку на економічні санкції. За даними агентства Bloomberg, команда Трампа розглядає два основні підходи до санкцій проти Росії.
Перший сценарій передбачає пом’якшення санкцій щодо російських нафтових компаній як крок для сприяння мирним переговорам, якщо завершення війни між Росією та Україною здасться близьким. Другий сценарій, за словами джерел, передбачає посилення санкцій для збільшення тиску на Росію і зміцнення позицій США у переговорах. Вибір Дональда Трампа стане ключовим фактором для глобального ринку нафти.
Можливо, припускають аналітики, нова адміністрація США візьме за основу підхід президента Джо Байдена, коли кожні чотири місяці вводилися нові санкції проти Росії.
Інавгураційна промова та плани Трампа в оцінках експертів
Про що свідчать перші заяви Трампа на посаді президента США? Чи збереже Трамп підтримку України на рівні адміністрації часів Байдена? Що обговорюватимуть Трамп і Путін під час телефонної розмови, якщо вона відбудеться? На ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:
- Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень;
- Олеся Яхно, політологиня;
- Олександра Філіппенко, політолог-американістка;
- Ігор Петренко, доктор політичних наук.
Володимир Дубовик: Трамп має зробити висновки після переговорів із Путіним у свій попередній президентський термін
— Інавгураційні заяви Трампа були адресовані насамперед аудиторії, яка перебувала в залі. Окрім, звісно, демократів, які просто слухали нового президента, іронічно посміхаючись. Але більшість присутніх, безумовно, була в захваті від його заяв.
Під час попереднього президентського терміну Трампа Путін маніпулював ним, як досвідчений музикант. Тоді Трамп часто виглядав дуже блідо. Наприклад, на сумнозвісній пресконференції в Гельсінкі, де здавалося, що поруч із президентом Путіним стоїть якийсь хлопчик. Можливо, Трамп зробить певні висновки та зробить висновки з тих чотирьох років президентства. Але йому потрібно готуватися до телефонної розмови з Путіним.
Адміністрація Байдена надавала Україні значну фінансову допомогу та постачала зброю. Якщо раптом Трамп вирішить суттєво збільшити цю допомогу, це буде складно реалізувати через об’єктивні обмеження у ресурсах, які США можуть фізично передати для потреб Збройних сил України. Водночас він може запроваджувати нові санкції. Я також думаю, що навіть якщо Путін буде клястися своїми мирними намірами, Трамп навряд чи наважиться знімати санкції, особливо ті, що стосуються російських енергетичних інтересів.
Основний зовнішньополітичний трек — це російська агресія проти України, з якою Трамп хоче розібратися. Він неодноразово обіцяв зупинити війну. Подивимося, що він буде робити у цьому напрямку. Очевидно, що розробляється якийсь мирний план, можливо, навіть кілька варіантів.
Олеся Яхно: Перші 100 днів президентства Трампа проявлять його зовнішню політику
— Я б відзначила налаштованість Дональда Трампа справді запровадити кардинальні зміни. Як про це говорить його команда, Трамп обіцяв зупинити війни та запобігти новим. Це було його обіцянкою ще під час виборчої кампанії. Після перемоги він заявив, що зробить Америку знову великою та безпечною, імовірно, маючи на увазі певні внутрішні та зовнішні кроки. Тому, на мою думку, його прагнення зупинити війни можна розглядати як перший етап для масштабних внутрішніх трансформацій.
Ми бачили абсолютно різні ініціативи, не лише заяви, які привертали увагу за цей час, — стосовно як зовнішньої, так і внутрішньої політики, союзників тощо.
Я вважаю, що визначальними будуть не стільки заяви, скільки перші кроки Трампа у перші 100 днів його президентства. Наприклад, перші укази, які він обіцяв підписати вже у перші дні на посаді. Ймовірно, вони стосуватимуться насамперед внутрішньополітичних питань. Адже зовнішньополітичні проблеми потребують більше часу для реалізації.
Війна на Близькому Сході має глибокі релігійні корені. В Україні ж війна є наслідком політичного режиму Росії, який розв’язав її через надумані причини, що відповідають реваншистським настроям російського суспільства. Тому перші 100 днів будуть показовими для багатьох процесів, зокрема у питаннях припинення війни Росії проти України.
Сьогодні Трамп позиціює себе як президент і сильний лідер, який зобов’язався зупинити війни. Можливо, він справді цього прагне. Але як це зробити і як формуватиметься позиція США щодо Заходу, Європи та України — покаже час.
Дональд Трамп поставив перед собою мету — зупинити війну. Логічно, що буде вестися певний переговорний процес. Для Трампа важливо зрозуміти, чи справді Росія хоче миру, чи використовує нереалістичні вимоги, аби змусити Україну піти на поступки, а Захід — зняти санкції. Я вважаю, що це нереалістичний сценарій.
Трамп має намір зрозуміти, чи справді Росія хоче зупинити війну і рухатися до миру і наскільки її позиція є безкомпромісною або зовсім тупиковою.
Застосовуватимуться фактори тиску, як я сказала, економічного, військового та іншого характеру. Щоб примусити Москву до миру і показати, що ця війна для неї є тупиковою, і вона закінчиться економічним крахом для самої РФ. До слова, перший крок тиску на Росію був зроблений Джо Байденом — масштабні санкції проти тіньового флоту РФ.
Тому, цілком імовірно, що адміністрація Трампа ці санкції буде поступово розвивати, показуючи негативні дії війни для самої Росії. Я думаю, все це опрацьовується адміністрацією Дональда Трампа, але для цього треба зрозуміти, наскільки Росія бачить чи не бачить рух до миру. А для цього, дійсно, потрібні якісь переговори з РФ, якщо не зустріч, то хоча б телефонна розмова.
Олександра Філіппенко: Підтримка України з боку США залежить від оточення Трампа у Білому домі
— Внутрішня політика — це головний фокус уваги Дональда Трампа. Саме це дозволило йому повернутися до Білого дому та знову стати президентом США.
Підтримка України залежить від тих людей, які оточують Дональда Трампа. Вона визначається тими, хто так чи інакше пояснює йому ситуацію.
Дональд Трамп у першу чергу діє так, як вважає за потрібне. Проте слід зазначити, що серед його радників є так звані погоджувачі — ті, хто будуть беззаперечно слідувати за Трампом. Але є й ті, хто будуть відстоювати свою позицію.
Сам Дональд Трамп неодноразово заявляв, що йому подобається, коли відбуваються суперечки, коли обговорення ведуться у форматі дискусії. Він готовий до цих суперечок і, судячи з усього, прагне до них. Саме тому в його адміністрації дуже багато фігур, які виступають одна проти одної.
Ігор Петренко: Трамп не хоче виглядати слабким на тлі Путіна
— Зовнішня політика Трампа не спрямована на ізоляціонізм. Багато хто припускав, що він займатиметься лише внутрішньою політикою. Проте він заявляв про повернення сили США у відстоюванні своїх інтересів, які просуватиме через зовнішній контур. Він говорив про необхідність сильної армії. Він заявляв, що поверне до армії тих, кого відсторонили, і виплатить їм усі компенсації. І він чітко дав зрозуміти, що його політика буде спрямована на максимальне отримання вигоди для США, включно з переглядом договорів альянсів, тарифів та всього іншого, що створює дисбаланс у торговельних відносинах. Він також натякав, що готовий використовувати не лише економічні інструменти.
Трамп точно не захоче виглядати слабким щодо Путіна та Росії. Тому точно не варто говорити про те, що він припинить або скоротить допомогу Україні. Так, це може бути прив’язано до певного переговорного процесу. Але на сьогодні Україна займає конструктивну позицію. Ми чули заяви президента Зеленського про те, що є комунікація як із самим Дональдом Трампом, так і з його командою.
У своїй інавгураційній промові Трамп прямо не згадував Росію, але його дії вже завдають удару агресору. США дуже чітко налаштовані на те, щоб зайняти місце Росії у сфері продажу енергоресурсів. Ми вже зараз бачимо, що останні санкції сильно вдарили по тіньовому флоту РФ. Дуже багато валютної виручки Російської Федерації заблоковано саме через цей санкційний тиск.
Я думаю, це було узгоджено між адміністраціями Байдена і Трампа, щоб створити певний запас міцності для України, поки Росія не демонструє конструктивної позиції.
Наразі немає чіткого розуміння і плану дій з боку Трампа, але зарано говорити про те, що допомога Україні буде скорочена або що США відмовляться від підтримки України. Питання підтримки України сьогодні — це насамперед стратегічний інтерес США.
Читайте також: Трамп тепер по-іншому дивиться на війну РФ проти України: що змінилося і чи буде зустріч із Путіним