Третій день діє режим припинення вогню між Ізраїлем та угрупуванням ХАМАС. У межах домовленості бойовики звільняють заручників, а Ізраїль — ув’язнених, повідомляє FREEДОМ.
Режим припинення вогню набув чинності 19 січня 2025 року. На першому етапі, який триватиме 42 дні, угруповання має звільнити 33 заручників, серед яких жінки, діти, чоловіки віком від 50 років та поранені. Ізраїль же звільнить 737 палестинських ув’язнених та ще 1 167 затриманих палестинців, які не причетні до атаки ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023-го. У межах домовленості до сектору Гази доставлять гуманітарну допомогу.
Президент США Дональд Трамп заявив, що припинення вогню між Ізраїлем та бойовиками ХАМАС є заслугою його адміністрації.
“Ця угода могла бути досягнута лише внаслідок нашої історичної перемоги у листопаді. Наша нова адміністрація досягла всього цього на Близькому Сході менш ніж за три місяці. Не будучи президентом, ми досягли більшого, ніж вони досягли за чотири роки”, — сказав Дональд Трамп напередодні на мітингу у Вашингтоні.
“Їм зрештою, на вимогу американської адміністрації більшою мірою, і значною мірою, оскільки вони вже видихнулися, довелося піти на підписання цієї угоди, намагаючись в останній момент додати якісь параметри. Загалом вони погодилися на те, що пропонувала ще угода Байдена у травні минулого року”, — пояснив професор політичних наук Університету Бар-Ілан (Ізраїль) Зеєв Ханін.
За даними агентства Reuters, із початку дії режиму припинення вогню Ізраїль уже звільнив 90 палестинських ув’язнених. У відповідь бойовики ХАМАС передали Ізраїлю трьох заручниць, серед них — громадянки Румунії та Великої Британії.
“Тепер ми повинні побачити, як пункти угоди про припинення вогню, що залишилися, будуть виконані в строк, включаючи звільнення заручників, що залишилися, і відновлення постачання гуманітарної допомоги в сектор Гази. Велика Британія готова зробити все можливе, щоб підтримати постійне та мирне рішення”, — прокоментував прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер у соцмережі Х.
Не всі в Ізраїлі підтримують домовленість про припинення вогню із угрупованням ХАМАС. Як повідомляє видання The Times of Israel, на знак протесту три міністри подали у відставку, зокрема й міністр національної безпеки Ітамар Бен-Гвір. Ультраправа партія “Оцма Єгудіт”, лідером якої він є, оголосила про вихід із правлячої коаліції.
“Ситуація дуже і дуже проблематична, і хочеться сподіватися, щоправда, у багатьох людей різні погляди, що попри необхідність повернути заручників, якісь стратегічні інтереси держави і, зокрема, життя сотень людей у майбутньому не будуть поставлені під загрозу та під удар. Тому що якщо ХАМАС залишиться при владі й отримає можливість реально посилюватись і нарощувати міць, попри те, що він зараз розбитий, через кілька років це буде вже серйозна сила, а отже, на нас чекатимуть дуже серйозні проблеми”, — сказав військовий оглядач Давид Шарп.
Щоб цього не сталося, за словами радника президента США Дональда Трампа, угруповання ХАМАС ніколи не керуватиме сектором Гази. Щобільше, якщо бойовики відмовляться від угоди з Ізраїлем, Сполучені Штати повністю підтримають союзника.
“Якщо ХАМАС відмовиться від цієї угоди, якщо ХАМАС піде назад, пересуне ворота тощо, ми підтримаємо Ізраїль у виконанні того, що він має зробити, це раз. І друге: ХАМАС ніколи не керуватиме сектором Гази. Це абсолютно неприйнятно, тому що вони ясно дали зрозуміти, що їхній намір — знищити Ізраїль і влаштувати 7 жовтня в майбутньому”, — заявив радник президента США з національної безпеки Майк Волтц.
Режим припинення вогню між ХАМАС та Ізраїлем має діяти 42 дні. Якщо після закінчення цього терміну угода буде продовжена, то на другому етапі повинні бути звільнені всі заручники, що залишилися, продовжено режим припинення вогню, а ізраїльські війська повинні вийти з сектору Гази.
Читайте також: Перемир’я в Газі: ХАМАС передав Червоному Хресту трьох ізраїльських заручників
Нагадаємо, Ізраїль у неділю, 19 січня, оголосив про початок режиму припинення вогню в секторі Гази після того, як ХАМАС передав список імен трьох жінок-заручниць, яких терористи мали відпустити першими. Єврейська держава, зі свого боку, зобов’язалася звільнити у неділю 90 палестинських ув’язнених.
Читайте також: “Ізраїль завдав ударів, доки ХАМАС порушував процедуру”: про старт та алгоритм повернення заручників розповів Шарп