19 січня у місті Газа бойовики ХАМАС передали Міжнародному комітету Червоного Хреста трьох ізраїльських заручниць: Ромі Гонен, Емілі Дамарі та Дорон Штайнбрахер. Це стало першим звільненням заручників після того, як припинення вогню набуло чинності. Жінок утримували в секторі Гази з 7 жовтня 2023 року.
Під час передачі заручниць у Газі зібрався великий натовп. Були присутні десятки бойовиків у масках. Червоний Хрест передав дівчат ізраїльським військовим. Їх уже доставили в Ізраїль.
Повернення перших заручників до Ізраїлю
“9 канал” Ізраїлю повідомив: звільнені жінки вже пройшли первинний медичний огляд. Їхній фізичний стан оцінюють як добрий. Найближчим часом їх переведуть у лікарню в Тель-Авіві для ретельнішого обстеження і зустрічі з членами їхніх сімей.
Серед перших трьох заручниць з Ізраїлю, звільнених за домовленістю про перемир’я з ХАМАС, — громадянки Великої Британії та Румунії. Про це стало відомо із заяв лідерів цих країн. Кір Стармер, прем’єр-міністр Великої Британії, привітав звільнення заручниць. А Клаус Йоганніс, президент Румунії, подякував партнерам за підтримку і закликав до продовження реалізації домовленості.
Ізраїль і ХАМАС за участю посередників досягли угоди про перемир’я. Документ передбачає шеститижневий початковий етап, який передбачає поступове виведення ізраїльських військ із сектору Гази та обмін полоненими.
“Завдяки героїзму солдатів ЦАХАЛу сьогодні ми побачимо повернення заручників Ромі Гонен, Емілі Дамарі та Дорон Штайнбрахер, а пізніше і повернення всіх заручників. Ми не зупинимо війну, поки всі не повернуться додому”, — цитує Associated Press міністра оборони Ізраїлю Ісраеля Каца.
Режим припинення вогню почав діяти 19 січня об 11:15 за місцевим часом. За інформацією журналістів, він мав стартувати майже на три години раніше, проте його відклали через те, що ХАМАС запізнився з передачею імен трьох жінок-заручниць. Як повідомляє Time of Israel, у цей відрізок часу армія оборони Ізраїлю продовжувала завдавати ударів по об’єктах ХАМАС у секторі Гази.
“За останні 24 години ми побачили ще один приклад того, з яким ворогом ми маємо справу. Згідно з рамковим документом зі звільнення заручників, ХАМАС був зобов’язаний надати імена перших жінок-заручниць, які мали бути звільнені, вчора о 16:00. Вони цього не зробили. Вони почали порушувати угоду ще до того, як вона набула чинності. Ми отримали список більш ніж на 18 годин пізніше, ніж його повинні були надати відповідно до угоди”, — цитує Reuters міністра закордонних справ Ізраїлю Гідеона Саара.
Перший етап угоди про припинення вогню триватиме 42 дні. У цей період буде визначено умови для подальших кроків. Переговори між сторонами тривали кілька місяців — за посередництва Єгипту, Катару та підтримки Сполучених Штатів.
“Ця угода зупинить бойові дії в секторі Газа, збільшить обсяг необхідної гуманітарної допомоги палестинцям і возз’єднає ізраїльських заручників із сім’ями після понад 15 місяців полону. США запропонували канву цього плану в травні 2024 року, після чого він був одноголосно схвалений Радбезом ООН. Досягнута угода — це результат не лише надзвичайного тиску на ХАМАС, зміни ситуації в регіоні після припинення вогню в Лівані та послаблення Ірану, а й наслідок кропіткої американської дипломатії. Настав час припинити бойові дії в секторі Газа і почати роботу з побудови миру і безпеки”, — заявив президент США Джо Байден.
За даними ЗМІ, на першому етапі угоди про припинення вогню в секторі Гази бойовики мають звільнити 33 заручники — це жінки, діти віком до 19 років і чоловіки, старші за 50 років. Ізраїль у відповідь зобов’язується звільнити з в’язниць ув’язнених, визнаних винними у співпраці з ХАМАС і в нападах на ізраїльтян. В обмін на кожного цивільного заручника ХАМАС отримає 30 засуджених, на кожного військовослужбовця — 50. Початковий етап угоди включатиме поступове виведення сил ЦАХАЛ із центральної частини сектору Гази та повернення переміщених палестинців на північ. У цей період щодня до сектору Гази відправлятимуть 600 вантажівок із гуманітарною допомогою, 50 із яких перевозитимуть паливо.
“Це дає надію всьому регіону, де люди занадто довго проходили через величезні страждання. Обидві сторони повинні повною мірою виконувати цю угоду, яка є кроком до тривалої стабільності в регіоні та вирішення цього конфлікту дипломатичними методами”, — повідомила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у соцмережі Х.
Бойові дії почалися після нападу бойовиків угруповання ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, під час якого загинуло приблизно 1 200 осіб, а майже 250 стали заручниками. У відповідь на напад Ізраїль розпочав масштабну військову операцію. Частину заручників було звільнено під час обмінів. Наразі, за оцінками ізраїльських спецслужб, у полоні залишається 99 заручників, частина з них мертві.
Гарантами реалізації угоди виступлять Катар, Єгипет і США. Планується, що угоду буде реалізовано в три етапи. І має набути чинності 19 січня. Це підтвердив прем’єр-міністр Катару шейх Мохаммед бін Абдулрахман аль-Тані. Другий етап угоди передбачає звільнення всіх заручників, що залишилися, включно з ізраїльськими солдатами-чоловіками, постійне припинення вогню і повне виведення ізраїльських солдатів із сектору Гази. Переговори щодо нього почнуться на 16 день першого етапу. Третій етап включатиме повернення тіл загиблих, і початок відновлення сектора Газа під наглядом Єгипту, Катару та Організації Об’єднаних Націй.
Угода між Ізраїлем і ХАМАС в оцінці експертів
Як можуть розвиватися події після початку імплементації угоди між Ізраїлем і ХАМАС? Чи вдасться Ізраїлю повернути всіх заручників? Чи можуть поновитися бойові дії в секторі Газа? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Давид Шарп, військовий оглядач;
- Михайло Пелліверт, політолог і громадський діяч з Ізраїлю;
- Ростислав Гольцман, журналіст, голова комісії з міжнародних зв’язків Спілки журналістів Ізраїлю;
- Цві Зільбер, ізраїльський журналіст, головний редактор “Кращого радіо”.
ДАВИД ШАРП: Живих заручників залишилося не так багато
— Ізраїль продовжував завдавати ударів по об’єктах ХАМАС у секторі Газа до останньої хвилини. Адже угруповання ХАМАС порушувало протоколи та процедуру, довго не могли передати імена заручників, яких звільняють. Я думаю, що технічної проблеми не було.
Загальний список заручників був відомий, довгий час визначалися порядок і всі деталі. У ХАМАС повинні були прекрасно знати, кого вони мають намір звільняти, а кого ні. Тим більше, що йдеться буквально про кількох людей. Я думаю, що вони хотіли пограти на нервах ізраїльтян і посередників, але вони заплатили за це ціну. Деякі з них цієї гри на нервах не пережили.
Зараз це вже не настільки важливо, адже процес повернення заручників Ізраїлю стартував. Хоча залишаються побоювання щодо провокацій і затримок, проте в реалізації першого етапу угоди щодо припинення вогню зацікавлені обидві сторони.
Я не думаю, що хтось в Ізраїлі залишився байдужим, спостерігаючи за тим, що відбувається. Три дівчини, нарешті, на волі та повернулися додому. Я дуже сподіваюся, що їхній стан у всьому виявиться поправним. Те, що вони перенесли, інакше як пеклом, напевно, назвати не можна. Однак процес триває, і це лише перші три з решти інших.
Згідно з домовленістю, звільнення має відбуватися потижнево. Наступна партія з чотирьох заручниць буде звільнена через 7 днів. І далі — знову по три, аж до останнього тижня, коли має бути звільнено набагато більше – до 12 осіб. Щоправда, тут існують серйозні побоювання, що дехто з них не серед живих.
На 16-й день припинення вогню з 42 мають розпочатися переговори щодо другого етапу. Другий етап, або назвемо так, другий і третій разом мають на увазі в теорії звільнення всіх заручників. І тут важливо зазначити, що сьогодні в руках терористів залишилося 94 людини, з них як мінімум 35 — загиблі. Це достеменно відомо. Є й інші загиблі, про яких достеменно невідомо. Живих насправді не так багато. Ймовірно, залишилося вже менше ніж 50. На першому етапі серед 33, за оптимістичними оцінками, має бути звільнено 25 живих. І вісім, вочевидь, уже загиблі — повернуть їхні тіла.
МИХАЙЛО ПЕЛЛІВЕРТ: Усе залежатиме від того, як ХАМАС повертатиме Ізраїлю заручників
— Поступове передання заручників Ізраїлю — це, мабуть, один із найбільш суперечливих пунктів угоди, бо більшість у суспільстві за те, щоб ХАМАС передав усіх заручників одночасно.
Багато в чому ця угода була нав’язана Дональдом Трампом напередодні його інавгурації. Трамп дуже хотів, щоб його інавгурація пройшла на тлі якихось хороших новин на міжнародній арені. І поза сумнівом, звільнення трьох ізраїльських заручниць — це той самий переможний фон, який обраний президент США шукав. Він багато в чому нав’язав цю угоду, яку буквально пів року тому ізраїльський уряд не був готовий прийняти.
На уряд Ізраїлю з боку США чинився серйозний тиск. Ті, хто підтримав перемир’я, це абсолютна більшість міністрів. Їхні доводи цілком розумні — потрібно насамперед врятувати живих, а до війни завжди можна повернутися. Потрібно зазначити, що кілька місяців тому ті самі міністри опиралися цій угоді. Але саме серйозний тиск з боку адміністрації США змусив прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху погодиться на угоду. Це було насамперед особисто його рішення.
У той момент, коли Нетаньяху вирішив, що угоді бути (щонайменше першій її частині), рішення окремих міністрів було, скоріше, формальністю. У цьому сенсі є зрозуміла чітка вертикаль влади: коли одна людина в країні вирішила, що зараз ця угода відповідає ізраїльським інтересам, усі інші міністри проголосували “за”. Тим паче інакше це б загрожувало цілісності коаліції уряду.
Нетаньягу заявив, що якщо з боку ХАМАСу будуть порушення угоди, Ізраїль відновить військові дії в секторі Газа. Цілком імовірно, що угода може розвалитися на другому-третьому етапах, або навіть на першому. Тому що, як показала сьогоднішня ситуація з передачею списків заручників на звільнення, ХАМАС не готовий дотримуватися угоди.
Багато чого залежатиме від того, як відбуватиметься перший етап, як повертатимуться заручники. Адже вже відомо, що не всі утримувані ХАМАС заручники живі. Тому говорити про те, що може статися, поки що зарано.
РОСТИСЛАВ ГОЛЬЦМАН: Ізраїль здобув воєнну перемогу в регіоні
— Будь-який договір із терористами не може бути хорошим, просто, тому що це договір із терористами — найбільш ненадійним контрагентом. Це очевидно, і не потребує доказів. Досить подивитися на недавню історію Ізраїлю.
Згадаймо події приблизно 30 років тому: тоді Йорданія не хотіла оголошувати про завершення конфлікту, який, по суті, закінчився ще 1967 року. Йорданія наполягала на встановленні кордону по річці Йордан тільки після того, як Ізраїль підпише договір про створення Палестинської автономії на територіях Юдеї та Самарії (так званому Західному березі). Ці землі раніше були окуповані Йорданією, яка порушила міжнародне право, включно з переселенням своїх громадян і наданням громадянства місцевим жителям. Ізраїль пішов на створення Палестинської автономії, передавши управління нею терористичній організації ФАТХ. За минулі 30 років ця автономія залишилася джерелом нестабільності — не тільки для Ізраїлю, а й для всього регіону.
Ізраїль здобув значну воєнну перемогу, яка могла б стати остаточною, якби не питання заручників. Це питання завжди було головним для Ізраїлю, починаючи з перших днів війни, як неодноразово наголошував прем’єр-міністр Нетаньяху. Попри розгром ХАМАС як військової сили та знищення їхньої влади, пріоритетом залишається повернення всіх заручників.
Цікаво зазначити, що аналогічний договір могли підписати ще в травні минулого року, але тоді ХАМАС висунув вимоги обміну за масштабами “угоди Шаліта” (капрала Гілата Шаліта 2011 року обміняли на понад тисячу терористів, — ред). ХАМАС заявив, що хоче обміняти одного ізраїльського заручника на тисячу ув’язнених, що зробило договір неможливим. Якби тоді ХАМАС погодився, в живих залишилися б і його бойовики, і керівництво. Але, як ми бачимо, ситуація склалася інакше.
Що стосується поточної ситуації, то кордон між сектором Газа і Єгиптом залишається під контролем Ізраїлю. Ба більше, присутність ізраїльських військ у цьому районі буде збільшено. Лінія зіткнення між сектором Газа і територією Ізраїлю також залишиться під суворим контролем, з розміщенням двох дивізій.
Важливим аспектом є письмова гарантія від адміністрації Джо Байдена і, можливо, майбутньої адміністрації Трампа, що в разі порушення угод ХАМАСом військові дії відновляться. Головним завданням залишається повернення всіх заручників будь-якими способами.
ХАМАС за своєю суттю залишається терористичною організацією, навіть якщо він намагається позиціювати себе як політична сила. Це розуміють і арабські країни, як-от Єгипет і Катар, які вимагають введення в секторі Гази зовнішнього управління під контролем ООН або США. ХАМАС, який, як і раніше, контролює сектор, продовжує залишатися загрозою.
ХАМАС заявляє, що може швидко відновити свої сили, але якісна перевага Ізраїлю у військових діях очевидна. На Північному фронті Ізраїль зумів завдати серйозного удару по так званому “шиїтському півмісяцю”, збудованому Іраном від Лівану до Ємену. Це призвело до значних змін у регіоні, включно з ослабленням режиму Асада в Сирії та виведенням військ Ірану і Росії із зони конфлікту.
ЦВІ ЗІЛЬБЕР: Повернувши заручників, Ізраїль може повалити режим ХАМАС
— ХАМАС дуже любить застосовувати до Ізраїлю тактику емоційних гойдалок, тому що ізраїльський уряд дуже залежить від громадської думки, а ХАМАС — ні, інакше жителі Гази його давним-давно б уже знесли.
ХАМАС то даючи надію, то забираючи її, грає в гру з ізраїльським суспільством, з сім’ями заручників, з мільйонами добрих людей, які сприймають біль цих сімей, як свій власний. Тому в Ізраїлі багато противників угоди, але більшість — за неї, хоча ця угода погана за багатьма показниками. Зокрема, і тому, що звільнення ізраїльських заручників буде йти занадто повільно.
Ізраїль у рамках цієї угоди звільняє терористів — реальних убивць із кров’ю ізраїльтян на руках. Конкретні родини мають 48 годин на те, щоб подати апеляції проти звільнення того чи іншого терориста. І суд ці апеляції має встигнути розглянути. Я думаю, що шанс на те, що така апеляція пройде, дуже низький. Проте це процедура, якої зазвичай Ізраїль дотримується.
Привід знову почати війну з ХАМАС може з’явитись в будь-який день. Будь-який “Кассам” (реактивний снаряд “земля — земля” кустарного виготовлення, — ред.), який прилітає на територію Ізраїлю, може бути приводом, casus belli. Уже після угоди й після того, як у Газі не буде ізраїльських заручників, Ізраїль може почати виконувати ті завдання, які були декларовані в цій війні: розгром режиму ХАМАС і повалення його влади. Реалізації цих цілей заважає необхідність повернення заручників. Якби не було заручників, то ця війна давно була б закінчена, тому що ХАМАС практично розбитий.
Читайте також: Що зміцнить позиції України перед можливими переговорами з Росією — думки експерта і глядачів FREEДОМ