Посилення присутності НАТО в Балтійському морі для захисту підводної інфраструктури є хорошим, але недостатнім кроком. Таку думку висловив політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко в ефірі телеканалу FREEДОМ.
“Те, що ухвалено рішення про патрулювання, — це вже непогано. Насправді, це вже певна активізація. Але, звичайно, цього недостатньо абсолютно, оскільки Російська Федерація сприймає це банально як слабкість, на якій можна грати, що в принципі робить кремлівський режим”, — констатував він.
Чаленко переконаний: НАТО має робити й інші кроки, щоб “забезпечити достатню динамічність”.
“Я зверну увагу на створення нового формату всередині Європи, який називається Е5, між оборонними відомствами п’яти найпотужніших військових держав Європи. Це — Велика Британія, Франція, Німеччина, Італія, Польща, які дуже оперативно реагуватимуть і на виклики з боку Російської Федерації, і, звісно, у питаннях координації того ж ВПК. І, до речі, Україна, як ми бачимо, також активно приєднується фактично до цього формату. На першому засіданні за дистанційним зв’язком був присутній та спілкувався наш міністр оборони Умєров”, — нагадав політолог.
На його думку, це є певними кроками, які мають показати Москві, що Європа модернізується і активніше відповідатиме на дії, спрямовані проти її безпеки.
“Щодо безпосередньо Балтійського моря та комунікацій, то не варто забувати, що 60% російського нафтового експорту морем йде саме через Балтійське море. Після того, як НАТО знову розширилося, і море стало ледь не закритим морем країн НАТО, можна хоч би з екологічної теми припинити діяльність цього експорту. Так, ми бачимо зараз санкції проти тіньового флоту, але вони введені проти понад 180 суден, а, наприклад, у реєстрі, який представляє українське ГУР, таких суден 580. Усі кажуть, що, можливо, приблизно тисяча танкерів входить до цього тіньового флоту. Це знову показує, що потрібно вживати різних дій безпосереднього впливу на кремлівський режим, які не лише зупинять ці провокації, але й не дозволять диктаторському режиму заробляти та фінансувати як війну проти України, так і відповідні агресивні диверсійні дії проти всієї Європи”, — сказав Ігор Чаленко.
Читайте також: Проєкт “Балтійський вартовий”: НАТО посилює присутність у Балтійському морі — подробиці (ВІДЕО)
Нагадаємо, за останні тижні в Балтійському морі було пошкоджено кілька підводних кабелів між Фінляндією та Естонією. За підозрою у диверсії Фінляндія затримала Eagle S — один із танкерів тіньового флоту Росії. За даними слідства, 25 грудня 2024 року екіпаж судна умисно обірвав підводні кабелі зв’язку, протягнувши якір по дну.
На початку січня країни Об’єднаних експедиційних сил, до складу яких входять скандинавські країни, Нідерланди та Велика Британія, оголосили про посилений моніторинг підводної інфраструктури. Моніторинг здійснюватиметься за 22 ключовими напрямками. Серед них протоки Ла-Манш і Каттегат, Північне та Балтійське моря.
Читайте також: Відповідь на погрози Москви: країни Північної Європи посилили моніторинг підводної інфраструктури (ВІДЕО)