Що зміцнить позиції України перед можливими переговорами з Росією — думки експерта і глядачів FREEДОМ

За столом переговорів. Ілюстративне фото: society.comments.ua

Переговори України з Росією про завершення війни в майбутньому цілком реальні, вважає адміністрація обраного президента США Дональда Трампа. Він планує зайнятися цим питанням після своєї інавгурації. Київ же зі свого боку має бути готовим відбивати всі невигідні пропозиції.

Вигідні умови в переговорах — що це для України?

Гарантії безпеки має отримати Україна, перш ніж почати вести переговори з Росією. Це допоможе в майбутньому стримати повторну агресію Москви. Про це президент України Володимир Зеленський заявив в інтерв’ю польським журналістам. Переговори, на думку глави держави, мають бути на вигідних Україні умовах. І це важливо не тільки для неї, а й для всіх її партнерів.

Зеленський закликав Європейський Союз бути “втричі прагматичнішим” і збільшити виробництво озброєнь як для України, так і для себе, щоб “випередити Путіна”. І це стане економічними гарантіями безпеки для України.

“Усім уже зрозуміло, що Росія ворог, і здатна піти на будь-яку країну Європи. І окупувати її, і в них багато сил для цього. І, на жаль, є таке бажання. Але головне питання — чи здатна буде Росія повернутися знову? Або піти з окупацією на іншу державу, або ще щось придумати, або відкрити можливість ядерної війни. Для цього необхідно унеможливити такі кроки Путіна і Росії. Що необхідно? Чіткі гарантії безпеки”, — заявив Володимир Зеленський в інтерв’ю польським журналістам.

Серед основних гарантій безпеки Володимир Зеленський називає військову, економічну підтримку, а в перспективі й членство в НАТО. Запрошення України до Альянсу могло б стати першим кроком до реальних гарантій безпеки. На думку польської сторони, це реалістична мета.

На початку січня генеральний секретар НАТО Марк Рютте закликав союзників Альянсу допомогти Україні зайняти найкращу позицію для можливих переговорів.

“Ми повинні привести Україну в найкраще можливе становище, щоб одного разу, коли почнуться переговори з ініціативи України про те, як закінчити цю війну, вони були в найкращій ситуації для цього”, — заявив генеральний секретар НАТО Марк Рютте.

Про необхідність і далі надавати Україні озброєння заявляє більшість європейських партнерів. 16 січня Україна і Британія підписали угоду про 100-річне партнерство. Йдеться, зокрема, і про щорічну військову підтримку на суму понад 3,5 млрд доларів. А у 2025 році Велика Британія планує надати Україні допомогу на майже 6,5 млрд доларів.

“Ми повинні підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. Але коли ми говоримо, що Україні потрібно зайняти максимально сильну позицію, це не повинно бути просто словами”, — заявив прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер під час свого візиту до Києва.

На сьогодні Україна підписала вже понад два десятки двосторонніх безпекових документів з різними країнами.

Україна прагне завершити війну вже цього року, заявив президент Володимир Зеленський. І робить для цього все можливе. У тому числі — шукає дипломатичні шляхи. Але найголовніше, за словами Володимира Зеленського, щоб партнери надали такі гарантії безпеки, які не дадуть можливості російському диктатору знову прийти з війною.

Думки глядачів FREEДОМ

Що зміцнить позиції України перед можливими переговорами з Росією? Таке запитання телеканал поставив своїм глядачам. Популярні відповіді були зачитані в прямому ефірі:

  • “Позицію України зміцнить тільки тотальне перенесення війни на територію РФ.
    Я не вірю, що будуть якісь переговори з Росією, Путін все одно буде твердити “Україна здавайся”;
  • “Ультиматум Заходу, готового до вступу у війну, міг би гарантувати справедливий мир”;
  • “Треба бити по центрах усіх міст, по оселях “z-росіян”. Досить “м’яко” воювати, пора покарати РФ. Щоб усі усвідомили: війна до них уже прийшла. І що влада не захистить, кожен може бути вбитий. Бити по всіх мостах, вокзалах і шляхах. Нехай гуляють усі пішки, по морозу, з вітерцем…”;
  • “Україна повинна видати громадянство всім, хто їй хоче допомагати. І хто зможе їй допомогти здолати РФ і Путіна. Так прийде перемога і війна на болота піде…”;
  • “Треба північнокорейцям очі правдою розкривати. Нехай усі “воїни” зрозуміють, що живуть у темряві, а Ин відправив їх на забій як худобу. Важливо їм вселити правду і змусити хотіти жити. Навіщо їм війна? Вона лише несе всім смерть. Нехай прокинеться здоровий глузд у корейців. Треба діяти Україні, не чекати”;
  • “Найкраще посилення України — це вирубати весь рашизм всередині країни, тобто всіх явних і прихованих агентів Путіна! Путін такого очищення страшенно боїться, бо тоді Україна стане непереможною!”.

ОЛЕКСАНДР ЛЕОНОВ: Санкції протверезять росіян у майбутньому і вже працюють на користь України

Про сильні сторони України та майбутні напрацювання, необхідні для переговорів із Росією, в ефірі телеканалу FREEДOM розмірковував виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.

— На чому б ви зробили акцент перед початком можливих переговорів України з Росією?

— Потрібно посилювати економічний, санкційний тиск на Росію, тому що це діє. Останні санкції США і санкції проти “Газпромбанку” Росії обвалили рубль. Останні санкції проти російського нафтового сектору фактично відправили на простій близько сотні танкерів Росії біля узбережжя Індії та Китаю. Усе це говорить про те, що треба відрізати можливості Росії отримувати гроші від продажу нафти.

Уже самі російські керівники виступають з панічними заявами і проти цих санкцій. Ці санкції діють. Ми бачимо, що Китай та Індія не ризикують порушувати їх. Ба більше, контакти обраного президента США Дональда Трампа і Сі Цзіньпіна свідчать про те, що Вашингтон розглядає Китай як одну з можливостей чинити тиск на Росію для того, щоб припинити війну.

Тому очевидно, якщо ми розглядаємо питання досить швидкого результату, то немає альтернативи посиленню санкційного та економічного тиску на Росію.

— А чи може світ запровадити сильніші санкції? Адже протягом десятиліть можна без перебільшення сказати, РФ підсаджувала на голку залежності від своїх енергоресурсів багато європейських країн. Чи є можливості пошуку альтернативних джерел навіть у питанні енергоресурсів?

— Безумовно. Є важливий момент. Річ у тім, що після того, як Україна припинила транзит російського газу до Європи, і після того, як було зупинено “Північні потоки”, у Росії залишилася тільки одна можливість постачати газ до Європи. Це “Турецький потік”.

Перед широкомасштабним вторгненням в Україну Росія мала 70% від доходів від продажу в ЄС. І зараз, за різними оцінками, частка Росії не перевищує 9%. Очевидно, що санкції, зменшення поставок російських енергоносіїв до ЄС подіяли.

Якщо в Сирії буде встановлено стабільне перемир’я і буде реалізовано енергетичні проєкти, постачання нафти і газу з Перської затоки, то про Росію як енергетичну країну на європейському континенті можна забути. А величезні обсяги, які Росія продавала в ЄС, вона не може продати Індії та Китаю. Усе це говорить про те, що фактично Росія втратила величезні гроші.

Ба більше, статистика показує, що Росія змушена скорочувати видобуток як газу, так і нафти, тому що не може продати їх. Відповідно, вона втрачає не просто гроші. Вона в перспективі втрачає можливість швидко збільшувати газовидобуток і нафтовидобуток.

— Є думка серед наших глядачів, що позицію України зміцнить тільки тотальне перенесення війни на територію РФ.

— Я згоден, коли війна досягає території Росії, і йдеться не тільки про Курщину. Ефективні українські удари по російському нафтогазовому сектору, по заводах, які випускають військову продукцію. Усе це говорить про те, що, по-перше, Росія втрачає можливість для переробки нафти і гроші для того, щоб вести війну. По-друге, вона втрачає самі паливно-мастильні матеріали, які зберігалися на нафтобазах для того, щоб ввести наступальні дії.

Нафта — це кров війни. Як і гроші.

— Чи вдасться в цій боротьбі переломити російську пропаганду?

— Я не можу сказати, що Україна не працює на територію Росії. Питання в тому, що самі росіяни досить часто не хочуть знати про правду. Не хочуть знати, що Росія творить в Україні.

Скоріше, погіршення життя в Росії через економічні санкції, збільшення кількості ударів по енергетичному сектору і великі втрати на фронті призведуть до протверезіння росіян.

Але і з пропагандою треба боротися. Особливо в критичних регіонах Росії, де є невдоволення центральною владою. Це комплексне питання.

— Перенесення війни на територію РФ — це іміджевий удар по Путіну. Чи впливає це на настрої всередині Росії?

— Це не просто іміджевий удар, це крах деяких його геополітичних проєктів. Операція на Курщині мала один найважливіший регіональний ефект. Річ у тім, що Росія звернулася по допомогу до Північної Кореї, але не звернулася по допомогу до Організації Договору про колективну безпеку, хоча це пряме відсилання до його статуту. Чому? Очевидно, що попередні консультації призвели до того, що жодна країна ОДКБ не погодилася допомогти Росії відбивати Курську область.

Це означає, що фактично ОДКБ як системи колективної безпеки не існує. Путін хотів щось подібне провернути з НАТО, говорили про можливу операцію в країнах Балтії. Але виявилося, що в цю гру можна грати удвох і тепер Росія втратила свій інструмент домінування на пострадянському просторі.

— А що щодо зміцнення співпраці з іншими країнами?

— Один із генеральних напрямів західної допомоги — це створення і розвиток власних військовопромислових комплексів. Досвід сучасної війни вже вивчають і в країнах НАТО – це взаємовигідне збагачення досвідом і України, і країн НАТО.

Ще один напрямок, який, вочевидь, посилить Україну — європейська інтеграція, вступ до Європейського Союзу. Я переконаний, що щойно Україна стане членом Європейського Союзу, дуже швидко буде розв’язано питання і приєднання до НАТО. І очевидно, що Європі треба буде думати, як максимально захистити Україну.

— Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга відвідав Сирію після повалення диктаторського режиму Башара Асада. Наскільки це позитивний крок для майбутніх дипломатичних та економічних зв’язків України?

— Сирія – нафтовидобувна країна. Якщо через її територію пройдуть нафтогазопроводи, то потенційно вона розбагатіє. І очевидно, що Україна має можливість і інтерес не тільки постачання аграрної продукції до Сирії. Можливо, ми зможемо говорити про більш технологічну продукцію.

Україна має можливість спілкуватися і пропонувати якісь варіанти новому сирійському керівництву. Очевидно, що з геополітичного погляду, якщо Україні вдасться налагодити відносини з новим сирійським урядом, то це посилює інтерес до України, наприклад, з позиції Туреччини, яка має величезні інтереси в Сирії. Усе це може бути реалізовано і конвертовано в економічні та геополітичні переваги.

Читайте також: Трамп тепер по-іншому дивиться на війну РФ проти України: що змінилося і чи буде зустріч із Путіним 

Прямий ефір