Країни Південно-Східної Європи рішуче підтримують Україну: підсумки міністерської зустрічі у Києві (ВІДЕО)

часники першої міністерської зустрічі формата "Україна - Південно Східна Европа". Фото: mfa.gov.ua

Країни Південно-Східної Європи виступають проти рішень щодо майбутнього України без її участі. Про це йдеться у спільному комюніке міністрів закордонних справ дев’яти держав регіону, які зустрілися у Києві. Підсумковий документ також закріплює взаємну підтримку на шляху європейської інтеграції країн-кандидатів на членство в ЄС, повідомляє FREEДОМ.

Сьогодні, 17 січня, міністри закордонних справ дев’яти країн прибули до Києва для участі у першій зустрічі у форматі “Україна — Південно-Східна Європа”. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга та його колеги з Албанії, Боснії і Герцеговини, Молдови, Північної Македонії, Румунії, Словенії, Туреччини, Хорватії та Чорногорії обговорили регіональну безпеку та підтримку України в її боротьбі з російською агресією.

За підсумками зустрічі міністри підписали спільне комюніке.

“Ми закликаємо всю міжнародну спільноту, яка працює над відновленням міжнародного миру та безпеки на глобальному рівні, посилити підтримку України в її боротьбі, що триває, за свободу, незалежність та відновлення територіальної цілісності в межах її міжнародно визнаних кордонів, що поширюються на її територіальні води, продовжуючи надавати всебічну допомогу Україні для протидії російській агресивній війні”, — йдеться у документі.

Дипломати також наголосили на підтримці євроінтеграції та гарантій безпеки для України. Обговорювалися перспективи її членства в НАТО.

“У сьогоднішньому заході беруть участь представники майже всіх країн-кандидатів на членство в ЄС. І важливо, що в нашому спільному комюніке ми ще раз підтверджуємо наше бажання допомагати один одному на шляху європейської інтеграції. Адже ми не конкуренти, а однодумці, які намагаються зробити свій внесок у зміцнення безпеки та стабільності в Європі через розширення Європейського Союзу”, заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.

Учасники зустрічі окремо відзначили зусилля та дії України у підтримці своїх сусідів, навіть під час війни. Йдеться як про допомогу в продовольчій сфері, так і про енергетичну безпеку.

“Коли Кремль залишає громадян Молдови замерзати й використовує їх як пішаків у геополітичних іграх, щоб змусити Молдову страждати, впливати на наші політичні події, втручаючись у наші політичні справи, нав’язувати проросійську владу, щоб вдарити Україні в спину — Україна діє як надійний сусід і партнер, і простягає руку допомоги”, заявив міністр закордонних справ Молдови Міхай Попшой.

Дипломати не забули згадати про звірства Росії проти українського народу. Глави зовнішньополітичних відомств назвали неприйнятними російські обстріли цивільної інфраструктури, а також депортацію населення України. 

“Ми засуджуємо всі порушення гуманітарного права, зокрема всі атаки на критично важливу цивільну та енергетичну інфраструктуру, на цивільне населення, засуджуємо сексуальне насильство, примусове переміщення людей та всі ті дії, які загрожують безпеці та захисту цивільного населення. Всіх незаконно утримуваних осіб, всіх тих, хто зараз незаконно утримується в [російських] в’язницях, в тому числі [депортованих] дітей, це абсолютно неприйнятно”, — заявила міністр закордонних і європейських справ Словенії Таня Файон.

З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну на рівні керівництва відбулися три саміти “Україна Південно-Східна Європа”. Тепер зустріч вперше відбулася в Києві на рівні міністрів закордонних справ. Міністр закордонних справ Хорватії Гордан Грліч-Радман запропонував провести наступний у своїй країні.

Читайте також: Відбулася перша зустріч керівників зовнішньополітичних відомств “Україна — Південно-Східна Європа”

Прямий ефір