В Ізраїлі є багато противників угоди про перемир’я з ХАМАСом, проте мейнстримом є підтримка угоди суспільством — як прихильниками правлячої коаліції, так і прихильниками опозиції. Адже йдеться про звільнення ізраїльських заручників. Про це заявив ізраїльський журналіст, головний редактор “Кращого радіо” Цві Зільбер в ефірі телеканалу FREEДОМ.
Він прокоментував заяву Офісу прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, що пролунала напередодні, про те, що ХАМАС створює кризу для завершення угоди щодо звільнення заручників, зазначивши, що, за його даними, підготовка до реалізації угоди йде. ХАМАС же діє звичним для нього чином.
“ХАМАС дуже любить застосовувати до Ізраїлю тактику емоційних гойдалок, тому що між Ізраїлем та ХАМАСом є велика різниця. Ізраїльський уряд дуже залежить від громадської думки, а ХАМАС абсолютно ніяк не залежить від громадської думки, інакше жителі Гази його давним-давно б уже знесли… Емоційні гойдалки — це знаєте, як маленькій дитині показують гарну іграшку, вона тягне ручки, і в останній момент, коли вона вже майже торкається, її різко від неї відривають, і дитина починає плакати. У таку гру ХАМАС грає із ізраїльським суспільством, із сім’ями заручників, із мільйонами добрих людей, у яких просто дуже велике серце і які сприймають біль цих сімей, як свій власний”, — пояснює Зільбер.
Саме тому, як зазначає він, в Ізраїлі багато противників угоди, але більшість — за неї, хоча ця угода погана за багатьма показниками. Зокрема, і тому, що звільнення ізраїльських заручників йтиме надто повільно.
“Річ у тому, що Ізраїль у рамках цієї угоди звільняє терористів, реальних убивць із кров’ю на руках. У кожного на руках кров конкретних людей, конкретних ізраїльтян. Конкретні [ізраїльські] сім’ї мають 48 годин на те, щоб подати апеляції проти звільнення того чи іншого терориста. І суд ці апеляції має встигнути розглянути. Я думаю, що шанс на те, що така апеляція пройде, дуже низький… Проте, це процедура, якої зазвичай Ізраїль дотримується. Раніше 19 січня угода не відбудеться, хоча припускали, що це можливо вже наприкінці суботи. Але поки що йдеться лише про трьох жінок-заручниць, які будуть звільнені наступного тижня”, — коментує журналіст.
Гість ефіру повідомив, що угода має бути ратифікована спочатку військово-політичним кабінетом, потім на засіданні уряду Ізраїлю. І, звичайно, залишається питання, що далі буде з ХАМАСом, адже після нападу терористів 7 жовтня 2023 року Ізраїль заявляв, що влади ХАМАСу в секторі Гази більше не буде. На думку Зільбера, Ізраїль після 7 жовтня міг поводитися по-іншому: спочатку звільнити заручників, віддавши за них будь-яку “ціну” в терористах, а потім приступати до знищення ХАМАСу.
“Адже привід розпочати війну з ХАМАСом може статися щодня. Будь-який “Касам” (реактивний снаряд “земля — земля” кустарного виготовлення, — ред.), який прилітає на територію Ізраїлю, може бути приводом, casus belli для того, щоб вже після угоди, вже після того, як там не буде ізраїльських заручників , починати виконувати ці цілі, які потім були декларовані в цій війні: обвалення режиму ХАМАСу, повалення його влади, щоб ніколи з півдня не надходила загроза Ізраїлю, тобто цілі, реалізації яких заважає повернення заручників. Якби не було заручників, то ця війна давно була б закінчена, тому що ХАМАС практично розбитий”, — сказав Зільбер.
Водночас він наголосив, що угода з ХАМАСом не означає, що Ізраїль взяв на себе зобов’язання щодо вічного перемир’я.
“Навіть припинивши війну, Ізраїль не зобов’язується назавжди, на віки вічні, не розпочинати війну проти ХАМАСу в Газі, що б не відбувалося. Так, якщо пройде кілька тижнів або місяців, і знову по Ізраїлю полетять ракети, це буде чудовий casus belli для того, щоб зайти і доробити недороблену роботу вже без такого обмежувача, як заручники”, — зазначив гість ефіру.
Читайте також: Ізраїль та ХАМАС досягли угоди про припинення вогню в секторі Гази — умови
Нагадаємо, у четвер, 16 січня, в Офісі прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу повідомили, що рішення про перемир’я між Ізраїлем та ХАМАС опинилося під загрозою зриву.