Президент України Володимир Зеленський 15 січня відвідав столицю Польщі Варшаву. Глава Української держави зустрівся з прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском і президентом Анджеєм Дудою.
Лідери країн обговорили подальшу взаємодію та важливість збереження єдності з партнерами в питанні санкційного тиску на Російську Федерацію та членство України в Північноатлантичному альянсі.
Про що говорив Зеленський із Туском і Дудою у Варшаві
Володимир Зеленський заявив, що дуже важливо, щоб Україна і Польща були серед ключових союзників США після інавгурації Дональда Трампа.
“Ми сьогодні тут у Варшаві говорили про можливості, які можуть відкритися після інавгурації президента Трампа. Важливо, щоб і Україна, і Польща були серед ключових союзників США. Це має значення для безпеки нашого євроатлантичного простору”, — наголосив Зеленський.
Зі свого боку президент Польщі Анджей Дуда повідомив, що однозначно виступає за запрошення України до НАТО.
“Звісно, ми всі розуміємо, що повне прийняття України до НАТО, ймовірно, стане можливим тільки після закінчення війни, коли припиняться бойові дії. Але сьогодні я, як президент Польщі, як сусід України, і як людина, яка брала участь у наданні допомоги Україні від самого початку нападу Росії на Україну, однозначно виступаю за те, щоб країни НАТО запросили Україну вступити до Північноатлантичного альянсу, іншими словами, зробити перший офіційний крок, пов’язаний із майбутнім членством України в НАТО”, — зазначив Дуда.
Україна може розраховувати на допомогу Польщі, а також підтримку всього Європейського Союзу. Про це заявив польський прем’єр-міністр Дональд Туск на спільній пресконференції з українським президентом Володимиром Зеленським. Обидві країни мають спільні інтереси, наголосив глава уряду Польщі.
“Незалежність, суверенітет наших держав, безпека наших громадян і територіальна цілісність. Я хочу на цьому наголосити. І також буду говорити про це в Європі. Україна — незалежна, суверенна, вона сама вирішує свою долю. Це не тільки очевидно — справедливість історична, але також безперечна умова безпеки Польщі та всієї Європи”, — зазначив Дональд Туск.
Президент Володимир Зеленський подякував Польщі за готовність допомагати Україні в питаннях енергетики. Йдеться, зокрема, про імпорт електроенергії. Оборона, постачання та виробництво озброєнь також стали предметом переговорів.
“У нас є широкі можливості для виробництва всіх видів дронів, багатьох видів техніки, необхідних у боях, а також артилерії. Усе це може посилити не тільки наш народ. Ми говорили сьогодні про відповідні інвестиції, які нам потрібні та без яких утримувати фронт дуже складно. Важливо, що внутрішнє виробництво України сьогодні дуже зросло, і може забезпечувати посилення наших військ. Це дуже важливо, особливо дрони, системи РЕБ”, — заявив Володимир Зеленський.
Сторони також говорили про можливість якнайшвидше наблизити справедливий мир для України та всієї Європи. Також Зеленський окреслив очікування України.
“Через п’ять днів у США відбудеться інавгурація президента Трампа. І ми очікуємо активної спільної роботи в дусі концепції миру завдяки силі. Ми розраховуємо і на посилення санкцій проти Росії за війну, у цьому важливий голос Польщі. І зараз готується 16-й пакет санкцій Європейського Союзу. Наступні пів року — це також час нашої активної спільної роботи в переговорах про вступ України до ЄС. Ми маємо бути зараз максимально ефективними у відкритті переговорних кластерів і узгодженні позицій. Щонайменше кілька кластерів ми можемо відкрити. І це не тільки про дипломатію та економіку, не тільки про політику, це одне з безпекових питань: що швидше Україна буде в Євросоюзі, що швидше Україна стане членом НАТО, що більше буде наших взаємодій, то швидше вся Європа отримає необхідну геополітичну визначеність”, — акцентував президент України.
Прем’єр Польщі пообіцяв, що Варшава всіляко сприятиме просуванню України на шляху до членства в ЄС. Також він заявив, що польська сторона стане одним із головних партнерів у процесі післявоєнної відбудови країни, Туск уже висловив готовність допомогти в організації чергового саміту з цього питання. Прем’єр-міністр підкреслив, що інвестиції в Україну — це зміцнення як Польщі, так і всієї Європи.
З 1 січня і до 30 червня цього року Польща головує в Раді ЄС. Європейська безпека, міграція, зміна клімату, а також підтримка вступу України до Євросоюзу — це пріоритетні напрямки роботи Варшави. Також наступні пів року вона планує активізувати загальноєвропейські зусилля для збільшення санкційного тиску на Росію. Про це офіційно заявила влада країни.
Візит Зеленського до Варшави в оцінці експертів
Які ключові теми обговорювали на зустрічі Володимира Зеленського з польським керівництвом? Чого очікувати від Польщі під час її піврічного головування в Євросоюзі? Від чого залежить зміцнення партнерства Києва та Варшави? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський та політологиня Олеся Яхно.
СТАНІСЛАВ ЖЕЛІХОВСЬКИЙ: Польща готова робити все можливе, щоб Україна стала членом Євросоюзу
— Польща перебуває на передовій серед країн Північноатлантичного альянсу та Європейського Союзу. Ба більше, з 1 січня Варшава головує в Раді Європейського Союзу, а це означає, що перед польським керівництвом зараз стоїть більше завдань.
Необхідно об’єднати Європейський континент і робити все можливе для посилення безпеки ЄС. Крім того, потрібно далі допомагати Україні та продовжувати діалог у контексті тіснішої співпраці між Україною та ЄС. Уряд Польщі чітко говорить про те, що він робитиме все можливе, щоб Україна стала в майбутньому членом єдиної європейської родини.
Україна зараз бореться не тільки за себе, а й за весь вільний світ. Також Зеленський і прем’єр Дональд Туск говорили про продовження санкційного тиску на Кремль. Європа відіграватиме більшу роль у протистоянні російській агресії та допомозі Україні, ніж було раніше. І це пов’язано з тим, що з 20 січня Дональд Трамп приступить до своїх обов’язків у Сполучених Штатах Америки, і невідомо, якою буде політика США щодо російсько-української війни.
Я думаю, допомога Україні з боку США збережеться. Проте всі прекрасно розуміють, що Європі потрібно виділяти більше ресурсів і коштів, щоб далі протистояти тим викликам, які існують сьогодні, зокрема й від Російської Федерації.
Лідери України та Польщі також говорили про подолання тих розбіжностей, які нещодавно були. Україна дала дозвіл на ексгумацію жертв Волинської трагедії й це вітається польською стороною. Я думаю, що це також буде важливим етапом для покращення співпраці та зв’язку між Україною та Польщею. Це не дасть можливості тим чи іншим політикам у Польщі спекулювати на темі історії, особливо коли зараз там починається передвиборча кампанія. Ми розуміємо, що це питання так чи інакше може підійматися у внутрішньому польському дискурсі.
Я не виключаю, що найближчим часом будуть ще нові візити як представників України до Польщі, так і представників Польщі до України. Я думаю, що ми ще побачимо різного роду угоди й кроки, спрямовані на поліпшення двостороннього зв’язку між Києвом і Варшавою.
ОЛЕСЯ ЯХНО: Польща відчуває ризики з боку РФ
— Ключовими питаннями зустрічей Зеленського з польським керівництвом є допомога Україні, оборонна співпраця та санкційний тиск на Росію.
Сторони обговорили цілий комплекс питань — від складних історичних, зокрема ексгумація жертв Волинської трагедії, щодо якого Україна і Польща, як здається, вже знайшли порозуміння, до цілого комплексу інших тем, пов’язаних із військовою співпрацею.
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну, навіть за наявності складних сторінок в історії взаємовідносин Києва і Варшави в минулому, все ж об’єднує дві країни з погляду безпеки в регіоні.
Без сумніву, Варшава є одним із важливих і ключових союзників України з погляду безпеки. Польща — країна, яка знаходиться на фланзі Східної Європи й гостро відчуває ризики. Дуже хочеться сподіватися, що в якийсь момент країни Заходу вийдуть на обговорення питання необхідності спільного оборонного простору в небі. Я маю на увазі систему ППО для протидії загрозам з боку РФ.
Ймовірно, незабаром почнеться конкретна робота щодо двох переговорних кластерів про вступ до ЄС, і тут дуже важливо мати гарний діалог, комунікацію і співпрацю з Польщею.
Днями в Польщі відбулася зустріч так званої “Групи п’яти” — представників Великої Британії, Німеччини, Польщі, Італії та Франції, на якій обговорювалася оборонна співпраця, і, зокрема, продовження створення оборонних підприємств. Можливо, у питанні України ця тема матиме продовження.
Хочеться, щоб період, коли Польща головуватиме в Раді Європейського Союзу, був використаний дуже активно і ми отримали максимальний результат. А складні періоди, які були в історії України та Польщі, залишилися в минулому. Щоб ризики та виклики, що стоять перед регіоном, об’єднували й, навпаки, допомагали знаходити порозуміння, варіанти порозуміння та посилювали нашу співпрацю.
Читайте також: Трамп тепер по-іншому дивиться на війну РФ проти України: що змінилося і чи буде зустріч із Путіним