Партнерство Вірменії та США: про головні вигоди для сторін розповів політичний аналітик

Арарат Мірзоян Ентоні Блінкен. Фото: state.gov

Вірменія і США підписали хартію про стратегічне партнерство, від якої Єреван може отримати великі вигоди. Про це сьогодні, 16 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політичний аналітик Армен Чибухчян.

“По-перше, Вірменія може мати дуже великі вигоди, тому що ця хартія охоплює всі ті проблемні галузі, які у Вірменії є, — це й освіта, це й оборонна галузь, це й суди, це все-все… Але це ще не стратегічне партнерство, це шлях до стратегічного партнерства. Тобто це не договір, це така угода, яка за хорошого розкладу, за волі влади Вірменії до реформ та до тих пунктів, які містить у собі ця угода, якщо все буде виконано як треба й у хороші строки, то в найближчому майбутньому можна отримати великі вигоди та перейти на дуже гарний наступний рівень у відносинах Вірменії зі США”, — сказав він.

Політичний аналітик звернув увагу, що в хартії чітко прописано важливі моменти — що США визнають територіальну цілісність Вірменії, що ті шляхи, які проходять через Вірменію й зараз блоковані, будуть відкриті.

“Усі, хто захоче використовувати ці дороги, мають поважати територіальну цілісність Вірменії. Тобто це означає, що всі претензії Азербайджану на так званий Зангезурський коридор США оголошують нелегітимними”, — наголосив Чибухчян.

На його думку, зараз дуже важливо, щоб Вірменія вийшла з ОДКБ, а не просто заморозила членство в цій організації.

“Тільки при такому розкладі й США, й Франція зможуть більш істотну допомогу надати Вірменії в питанні оборони та самозахисту. А що отримує США? Ви знаєте, що саме Зангезурський коридор, про який Азербайджан зараз так мріє, і Туреччина, і Росія — це та дорога, яка, якщо перейде в нехороші руки, то її можна використати й в обхід санкцій, і дуже великі ризики може собою становити. Ця дорога може бути використана й Іраном, і Росією, і Китаєм, тому що це дуже коротка й дешевша альтернатива Суецькому каналу. Було б добре, якби США змогли контролювати цей логістичний ланцюжок, ці дороги. І щоб такого коридору взагалі не було в цьому питанні, бо це дуже небезпечна насправді річ”, — сказав Чибухчян.

Політичний аналітик зазначив, що Росія прямо лобіює інтереси Азербайджану в питанні Зангезурського коридору.

Крім того, він наголосив, що Туреччина посилює свої позиції й намагається “відтворити Османську імперію”.

“Треба, щоб і США, і Євросоюз були присутні в регіоні, щоб тут також створити міцний баланс сил, щоб Туреччина не змогла зараз вести агресивну політику й спробувати відтворити Османську імперію. Баланс сил дуже сильно порушений у регіоні, і зараз треба розуміти, що дуже важливо, щоб США та європейські партнери були присутні обов’язково на Південному Кавказі, тому що ситуація може вийти з-під контролю в будь-який момент”, — сказав Чибухчян.

Читайте також: Вірменія та США підписали документ про стратегічне партнерство

Нагадаємо, у липні 2024 року Вірменія та США провели спільні маневри Eagle Partner 2024.

Прямий ефір