10 країн ЄС закликали до повної заборони імпорту російського газу — розбір (ВІДЕО)

Газова труба. Ілюстративне фото: gettyimages.com

Низка країн Європейського Союзу вимагають посилення санкцій проти російського флоту танкерів, зокрема газових танкерів. Брюссель має заборонити російським кораблям швартуватися та здійснювати морські перевезення в Європейському Союзі, що стане ще одним кроком до повної заборони на імпорт російського газу, повідомляє FREEДOM.

10 країн ЄС закликали Брюссель якнайшвидше припинити весь імпорт газу з Росії — як трубопровідного, так і зрідженого. Відповідний документ підписали Литва, Латвія, Естонія, Данія, Чехія, Польща, Румунія, Швеція, Ірландія та Фінляндія.

Як кінцева мета необхідно якнайшвидше заборонити імпорт російського [трубопровідного] газу та зрідженого природного газу (СПГ). Альтернативою повній забороні може стати поступове скорочення використання російського газу та СПГ, як це вже викладено в дорожній карті RePowerEU“, — йдеться у спільному документі 10 країн ЄС.

Стратегія RePowerEU передбачає, що ЄС повністю відмовиться від російського газу до 2027 року. Для цього будуть змінюватися постачальники й розширюватися використання відновлюваних джерел енергії. Але автори документа вимагають прискорити цей процес.

З початку 2025 року російського газу на європейському ринку стало менше — відтоді Україна припинила його транзит. Таким чином, ЄС втратив майже 5% газу. За даними Bloomberg, у другій декаді січня заповнюваність сховищ у Європейському Союзі становить близько 70%. Це на 16% менше, ніж рік тому. Щоб пережити зиму без особливого ризику. Крім того, країни ЄС за останні роки модернізували свою газотранспортну мережу.

Зараз проблем з отриманням газу немає практично ніде в Європі. Тому що в останнє десятиліття Європа дуже серйозно підходить до будівництва перемичок між газотранспортними системами та мережами різних країн (інтерконекторів), щоб у будь-який момент можна було передати відсутні обсяги газу з іншого ресурсу“, — пояснив президент асоціації “Газових трейдерів України” Андрій Мізовець.

Зупинка транзиту російського газу через Україну не створило проблем ані для української сторони, ані для Євросоюзу, вважають аналітики. Це підтверджується збереженням відносно низьких цін на паливо. При цьому Київ втрачатиме близько 800 млн дол. на рік від зупинки транзиту, підрахувало Reuters, а російський “Газпром” — понад 5 млрд дол. на рік.

З самого початку війни українська позиція полягала в тому, що Кремль має бути позбавлений ресурсів для фінансування цієї війни. Наша позиція в цьому питанні є послідовною. Чомусь за ці роки санкцій проти російських енергоносіїв та енергоресурсів усі європейські країни знайшли спосіб диверсифікувати постачання та забезпечити енергетичну безпеку та незалежність своїх країн та громадян. Лише двом країнам чомусь це не вдалося. Може, тому що спроб це зробити не було?“, — наголосив речник МЗС України Георгій Тихий.

Говорячи про дві країни, спікер мав на увазі Угорщину та Словаччину. Перша продовжує імпортувати, серед іншого, російський газ трубопроводами з Туреччини. Але найактивніше сьогодні Братислава намагається чинити опір припиненню транзиту. Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо навіть у грудні літав до Росії, щоб зустрітися з Путіним, щоб обговорити газову тему.

Головна проблема, на думку президента України Володимира Зеленського, полягає в тому, що Фіцо зробив ставку на Москву, а не на власну країну, об’єднану Європу та здоровий глузд. Тепер главі словацького уряду загрожує імпічмент. Опозиція збирається винести йому вотум недовіри.

Словаччина, напевно, постраждала найбільше [від призупинення транзиту російського газу через Україну]. Однак Братислава має можливості для транспортування газу для отримання ресурсів з Центральної та Західної Європи. Питання лише в ціні, яка, по суті, практично ніяк не відреагувала на припинення транзиту“, — зазначив Георгій Тихий.

Читайте також: Нафтогазові доходи покриють лише четверту частину з 250 млрд доларів, які РФ запланувала на війну, — економіст

Нагадаємо, скорочення можливостей Росії з експорту газу до Європи може стати частиною 16-го пакету санкцій ЄС. Брюссель хоче запровадити нові обмеження проти країни-агресора 24 лютого — у третю річницю початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Читайте також: Росія заморожує свої газові проєкти — причини (ВІДЕО)

Прямий ефір