Через нафтові санкції, які ввели США та Великобританія, російська валюта подешевшала майже на 1% — до 102,5 руб. за долар. Водночас міжнародні ціни на нафту помітно зросли. Ціна бареля марки Brent досягла 81 долара. Це найвищий рівень за чотири місяці. Його фіксують на тлі очікувань, що ширші санкції вплинуть на експорт російської сирої нафти до Індії та Китаю (КНР, Китайська Народна Республіка), повідомляє FREEДОМ.
Саме Індія та Китай стали найбільшими покупцями сировини із Росії після повномасштабного вторгнення в Україну. Експерти прогнозують, що нові обмеження відштовхнуть Нью-Делі та Пекін від Москви, і вони почнуть купувати більше нафти зі США, країн Близького Сходу та Африки.
Надалі для Росії дія санкцій призведе до колапсу експорту енергоресурсів та зростання економічної ізоляції, вважає керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.
“Росія значною мірою залежить від продажу нафти та газу, які забезпечують основну частину бюджету. Втрата танкерного флоту, який допомагав оминати санкції, суттєво обмежить можливість транспортування енергоресурсів до країн, які продовжують їх купувати. Це призведе до падіння доходів та дефіциту бюджету, а отже, до скорочення соціальних та військових видатків… Без танкерного флоту Росія залишиться без ефективних механізмів обходу санкцій, що ще більше відріже її від глобальних ринків. Втрата можливостей імпорту критичних технологій, обладнання та товарів посилить деградацію ключових галузей економіки, таких як промисловість, IT та сільське господарство, але головне — ВПК”, — заявив він.
Три танкери, які перевозять понад 2 млн барелів російської нафти, простоюють біля східних берегів Китаю. Вони не можуть зайти до портів КНР через нові санкції проти тіньового флоту РФ, повідомляє Bloomberg.
Мінфін США ввів санкції щодо російських нафтовидобувних компаній “Газпром нефть” та “Сургутнефтегаз”, а також 183 суден, які перевозять сировину з РФ 10 січня. Більшість цих танкерів використовувалося для відправлення нафти до Індії та Китаю. Минулого року з їхньою допомогою перевезли понад 530 млн барелів, що становить майже половину від загального обсягу постачання нафти з Росії морем. За даними аналітиків, нові обмеження сильно вдарять по російському експорту.
Президент США Джо Байден заявив, що Путін перебуває у скрутному становищі після запровадження масштабних санкцій щодо російської нафти. Він також вірить, що Україна має реальний шанс перемогти, якщо Захід продовжить підтримку.
“Путін зараз перебуває у скрутному становищі, і я думаю, що дуже важливо, щоб у нього не було жодного перепочинку, щоб продовжувати робити ті жахливі речі, які він продовжує робити”, — сказав Байден на брифінгу в Білому домі.
Читайте також: Питання у надприбутках: чому Байден зважився на потужні “нафтові” санкції лише зараз, пояснив економіст
Раніше повідомлялося, що Вашингтон ввів санкції щодо найбільших експортерів російської нафти — “Газпром нефти” та “Сургутнефтегаза”. Bloomberg вважає цей пакет санкцій найжорсткішим з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Нові обмеження щодо російського енергетичного сектору також запровадила Велика Британія. У Білому домі впевнені: це серйозний удар по економіці країни-агресора.