Початковий план новообраного президента США Дональда Трампа щодо припинення російсько-української війни, який очікується після його інавгурації, швидше за все, потім доопрацьовуватиметься Вашингтоном з Києвом, європейськими столицями, Москвою. Зокрема, невідомо, чи буде у ньому ідея щодо розміщення миротворчих контингентів. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик.
“Чи буде входити до плану Трампа ідея про миротворців, ми ще подивимося, бо найбільш відома заява про миротворців як таких була не в межах статей Кіта Келлога, який зараз є спеціальним уповноваженим обраного президента Трампа з питань відносин України та Росії. А скоріше, [вона була] у досить короткій заяві Джей Ді Венса, який стане віцепрезидентом 20 січня, сенатора Венса від штату Огайо, який заговорив про це в одному зі своїх інтерв’ю, що він вважає, що мають бути миротворчі сили між російськими та українськими військами. Тож ми ще подивимося, чи буде ця стаття взагалі у початковому варіанті мирного плану Трампа”, — каже гість ефіру.
Водночас він вважає абсолютно обґрунтованою європейську дискусію щодо миротворців. Оскільки спочатку необхідно переконатись, що в Європі є готовність відправити миротворчі контингенти до України.
“Спочатку потрібно переконатися ще й у тому, що є такі країни, які готові надати свої війська у разі, якщо буде відповідне політичне рішення США, а має бути дипломатичне, політичне рішення, і, так, усі чекають плану Трампа”, — зазначає Дубовик.
Він упевнений, який би план не запропонувала команда Трампа, його перший варіант буде лише чернеткою.
“Я абсолютно впевнений, що це буде початковий варіант, що він ще може зазнавати багатьох змін, тому що це буде поки що чернетка, яка потім доопрацьовуватиметься і Вашингтоном, і з Москвою, і з Києвом, і, можливо, з європейськими столицями, тому що роль Європи тут велика. І вже навіть говорилося про те, що якщо і коли Кіт Келлог поїде — після інавгурації, тепер уже зрозуміло — до Європи і, можливо, поїде до Києва та Москви, то він хотів ще зупинитись у деяких європейських столицях, щоб узгодити це з деякими європейськими країнами. Це хороший знак. Якщо так станеться, це означає, що адміністрація Трампа все ж таки не діятиме лише односторонньо, а підключатиме до координації дій з цього питання інших західних союзників України”, — прокоментував директор Центру міжнародних досліджень.
Гість ефіру погоджується з тим, що на перспективи закінчення російсько-української війни і Дональд Трамп, і його команда почали дивитися більш реалістично, оцінюючи, зокрема, й іміджеві ризики.
“Вони, я думаю, чудово розуміють, що той варіант, який вони розроблять, буде початковим, і що в нього можуть вноситися якісь зміни залежно від реакції, по-перше, двох сторін, що воюють: Росії, яка проводить агресію проти нашої країни, і, звісно, України. Крім того, можливо, інших країн-союзників, тому що багато від них залежатиме. Хто направить свої війська, якщо ідея миротворців входить у мирний план Трампа? Трамп при цьому наголошує, що американських військ не буде на території України. Отже, мають бути європейські країни. Важлива їхня згода. Знову ж, хто платитиме? Трамп уже неодноразово казав, що Америка надто багато заплатила на підтримку України, нехай Європейський Союз підключається більше… Усі ці питання треба ще узгодити і, зрозуміло, для цього потрібно багато часу. І це починає розуміти вже адміністрація Трампа… Щоб ніхто після перших 24 чи 48 годин не став питати президента на пресконференції, чому він досі не зупинив війну, вони вже демонструють цю більшу реалістичність”, — пояснив Володимир Дубовик.
Читайте також: Підхід Трампа до війни Росії проти України змінюється — розбір
Раніше політолог Олег Саакян висловив думку, що Дональд Трамп своїми діями та заявами намагається створити для себе ширше поле для маневру. А скасування візиту спецпредставника Трампа Кіта Келлога в Україну свідчить про те, що США хочуть затягнути час і оцінити ситуацію зі сторони.
Читайте також: Військова підтримка США України за часів Трампа буде на нинішньому рівні — прогноз Жовтенко