Питання в надприбутках: чому Байден наважився на потужні “нафтові” санкції тільки зараз, пояснив економіст

Танкер тіньового флоту РФ "Евентин" у Балтійському морі. Фото: gettyimages.com

Нові санкції США щодо російського енергетичного сектору суттєво знизять доходи РФ і створюватимуть значний тиск на її економіку. Водночас ці обмеження можна було запровадити ще 2023 року. Чому президент США Джо Байден зважився на цей крок тільки зараз, сьогодні, 12 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ пояснив економічний експерт Ілля Несходовський.

Зокрема, США ввели нові санкції щодо тіньового флоту Росії. Йдеться про 183 танкери, які під прапорами різних країн перевозять російську нафту і нафтопродукти в обхід обмежень.

“Кілька місяців тому Велика Британія ввела санкції проти 30 танкерів тіньового флоту РФ, і ми тоді говорили, що це один із найбільших, дуже потужних пакетів. А тут 183. У тіньовому флоті Росії близько 300 суден, які перевозять нафту за ціною, що перевищує встановлені санкціями ліміти, і коштом яких Росія отримує прибутки й тим самим фінансує війну. Дві третини цих суден, потрапляючи під санкції, фактично зупиняє всю торгівлю, і, відповідно, знижує доходи Кремля. Тобто вплив просто катастрофічний”, — наголосив Несходовський.

Також запроваджено санкції проти десятка російських нафтовидобувних і нафтосервісних компаній, серед яких найбільші “Газпром нефть”, “Сургутнефтегаз”, а також компанії “Ингосстрах”, “АльфаСтрахование”.

“Тепер для них обмежується і сервісне обслуговування, і можливість продажу [нафти й нафтопродуктів], і можливість страхування, оскільки під санкції потрапили страхові компанії. Тобто обмеження дійсно значні”, — сказав експерт.

У зв’язку з цим Несходовський прогнозує зростання світової ціни на нафту. Майже пів року ціна на нафту трималася в районі 70-75 дол. за барель, зараз вона піднялася до 80 дол., і, можливо, зросте до 85 доларів.

“Але Росія на цьому не заробить, тому що її фізично не буде на цьому ринку. Вона не зможе запропонувати свою нафту і продавати її у відповідних обсягах. Тому ситуація 2022-2023 років не повториться, коли Росія завдяки суттєвому стрибку цін на нафту заробила надприбутки”, — зазначив він.

Такі санкції неможливо було запровадити 2022 року, оскільки тоді ще не було тіньового флоту РФ. Але їх можна було ввести у 2023-му.

“Перші санкції проти російської нафти було запроваджено 2023 року. І через два-три місяці було очевидно, як Росія збирається їх обходити. Відповідно, тоді треба було вводити санкції щодо всього флоту, який перевозить російську нафту. Але цього не було зроблено. Чому саме зараз ввели? Я розглядаю це як такий завершальний акорд Байдена”, — прокоментував економіст.

Несходовський пояснив, що у США, попри допомогу Україні, є свої нафтові інтереси. Наприклад, у Казахстані. Нафта в Казахстані досить дешева, тому американські компанії отримували надприбутки. Але разом з тим ця нафта йде Каспійським транспортним коридором, який проходить через РФ. І Росія постійно погрожувала, що перекриє шлях до свого порту в Новоросійську, і тоді б американські компанії залишилися б без надприбутку.

“Тобто був певний тиск. Згадаймо хоча б ситуацію, коли Україна почала завдавати ударів по нафтопереробних заводах на території Росії. І була відповідна заява від уряду США, що не варто цього робити, тому що в результаті нібито підвищується ціна на нафту, що погіршує стан світового ринку. Але Європа та інші країни одразу ж відреагували, що Україна має повне право захищатися так, як вона вважає за необхідне, і що НПЗ — це абсолютно законні цілі. І тоді багато хто не розумів цієї заборони США. А просто американські компанії втрачали десятки мільярдів доларів прибутку. Зараз уже такого обмеження для Байдена немає. Ситуація на ринку інша. Президентські вибори вже пройшли. І ось він ухвалив таке рішення щодо санкцій”, — розповів економіст.

Водночас майбутній президент Дональд Трамп не зможе в перші дні свого правління скасувати ці санкції.

“Тому що це буде виглядати як слабкість Трампа. Це суттєво вдарить по його репутації і у світі, і всередині США. Але з іншого боку, наявність таких санкцій дає Трампу сильну позицію, щоб тиснути на Путіна, щоб він пішов на серйозні поступки і на мирну угоду в інтересах України”, — підсумував Несходовський.

Читайте також: Нові масштабні санкції США і Британії вдарять по економіці Росії — огляд (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, 10 січня США оголосили про нові санкції проти російських нафтосервісних компаній. Під обмеження також потрапили танкери, які займаються перевезенням нафти, і низка фізичних та юридичних осіб, пов’язаних із російським експортом нафти.

Слідом за США санкції проти російських компаній “Газпром нефть” і “Сургутнефтегаз” уперше ввела Велика Британія. Обмеження вдарять по доходах Росії від продажу нафти, оскільки щодня “Газпром нефть” і “Сургутнефтегаз” видобувають понад 1 млн барелів нафти, що приносить їм дохід у 23 млрд доларів на рік.

Читайте також: Скільки танкерів, який дохід: деталі формування тіньового флоту РФ повідомив Риженко

Прямий ефір