Розширення НАТО на схід і початок переговорного процесу щодо вступу України до Альянсу не були справжніми причинами початку Росією повномасштабної війни. Причини були зовсім інші. На цьому сьогодні, 11 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ акцентував радник глави Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк, коментуючи заяву Дональда Трампа про напад Росії на Україну через її прагнення до НАТО.
“Немає жодної концепції чи політики (ні щодо НАТО, ні інших), які могли спровокувати Росію на війну. Тому що Росія до війни тільки й готувалася. Російська Федерація була заточена на війну. Для неї існування поза війною неможливе. Тобто вона рано чи пізно завжди переходить до експансіонізму — будете ви десь розміщувати бази НАТО чи не будете”, — сказав Подоляк.
Він нагадав, що після вступу Фінляндії (2023-го) і Швеції (2024-го) до НАТО прямий кордон між Альянсом і Росією розширився до 1400 км. Але при цьому Росія атакує не країни НАТО, що розширюється, а Україну.
“Вона атакує країну, у якої офіційно завжди був нейтральний без’ядерний статус. І щобільше, ця війна почалася задовго. Просто ця війна йшла в інших форматах — газові, холодні, інформаційні війни, у 2002-2003 роках спроба відібрати український острів Тузла тощо. Росія завжди хотіла атакувати цей регіон. І не має жодного стосунку до НАТО. Росія хоче відновити контроль над пострадянським простором. І Україна — один із ключових таких майданчиків, який Росія хотіла взяти під тотальний контроль, поставивши тут маріонетковий уряд. Тобто зовсім інші мотиви”, — пояснив радник глави ОПУ.
Тема НАТО — це всього лише пропагандистський спосіб Росії, який до реальності не має жодного значення.
“І РФ ефективно використовувала цей спосіб. Згадайте, як серйозно блокували можливості, переговори щодо вступу України до НАТО навіть країни такого типу, як США та Німеччина. Це тривало з 2008 року”, — додав Подоляк.
Він упевнений, що Росія продовжуватиме атакувати пострадянський простір у різних формах, ведучи тут “холодні, гарячі, гібридні війни”. Вона вже встановила тотальний контроль над Білоруссю. Наразі те ж саме активно продовжує реалізувати стосовно Грузії, Молдови та Вірменії.
“Відповідно, концепт НАТО, розширення НАТО на схід, спроба побудувати бази, початок переговорного процесу між Україною та Альянсом щодо можливості вступу — все це не є причинами війни. Причини війни зовсім інші. Тому з Росією потрібно говорити не про вступ когось до НАТО, з Росією потрібно говорити про неможливість вирішувати суперечки та реалізовувати свої бажання через концепт насильства. Ось проблема Російської Федерації. І щоб Росія відійшла хоча б на якийсь час від цього концепту насильства у зовнішній політиці, концепту поліцейських операцій в інших суверенних державах, потрібно, щоб вона нинішню війну програла. Інакше цей концепт насильства буде домінантним на території країн Східної Європи”, — резюмував Михайло Подоляк.
Читайте також: Членство в НАТО: Київ має намір домогтися гарантій безпеки, щоб не допустити повторної агресії РФ (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, новообраний президент США Дональд Трамп на пресконференції 7 січня заявив, що Путін напав на Україну, бо Україна хотіла в НАТО. Він додав, що “розуміє почуття” країни-агресора РФ, яка виступає проти членства України в НАТО.
Трамп переконаний, що Україна не повинна бути в НАТО, і він вбачає в цьому питанні розмінну монету для переговорів із Росією.
Нагадаємо, з 2020 року Україна є партнером НАТО з розширеними можливостями. Після початку Росією повномасштабної війни 30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав заявку України на вступ до НАТО в прискореному порядку.
Читайте також: Згода Трампа на поступки Путіну щодо України буде сприйнята як ганьба Байдена в Афганістані, — Божко