Сирія не пускає кораблі РФ до Тартуса: що відбувається та майбутнє російських баз (ВІДЕО)

Російська техніка в Сирії. Скріншот: uatv.ua

Евакуація російського озброєння та техніки із Сирії — під загрозою. Сирійська влада не дозволяє російським військовим суднам пришвартуватися в порту “Тартус”, де розташована єдина закордонна військово-морська база Росії, повідомляє FREEДОМ.

За інформацією командування Військово-морських сил Збройних сил України, йдеться про сім російських військових кораблів. Два є носіями крилатих ракет “Калібр” загальним залпом до 22 ракет. Зайти в порт вони не можуть, бо не отримали дозволу від сирійської влади.

“У Середземному морі ситуація дуже цікава. Вони [російські кораблі] досі перебувають у морі. Не надали їм дозволу зайти до пункту базування. Станом на зараз уже не першу добу вони перебувають на зовнішньому рейді і не можуть зайти в порт”, — розповів речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук в ефірі марафону “Єдині новини”.

Єдиним способом евакуації російських військових та техніки із Сирії залишається авіабаза “Хмеймім”, куди регулярно прямують рейси Міноборони Росії. Згідно із супутниковими знімками Maxar, на базі в Тартусі перебуває значна кількість техніки: понад 100 вантажівок, а також демонтовані радари протиповітряної оборони. Проте вся ця техніка не переміщена до причалів, до них не пришвартований жоден російський корабель.

“[Російське судно] “Спарта” перебуває за 5 морських миль (трохи більше ніж 9 км, — ред.) на захід від Тартуса без дозволу сирійського уряду, щоб причалити і забрати російське обладнання з бази в рамках евакуації”, — повідомив OSINT-аналітик Олівер Александер у соцмережі X.

У Кремлі заявили, що переговори з владою Сирії щодо майбутнього російських військових баз продовжуються. Але за будь-якого їх результату падіння режиму Асада — критична втрата для Росії.

“Мені здається, що Росія сама розуміє, що від того, що їхні бази залишаться в Сирії, навіть за умови, що вони фактично будуть закриті на території невеликих ділянок землі, де вони є, це, по суті, неефективно. Щоб якось керувати персоналом, необхідно щоразу звертатися чи до сирійських служб, чи турків, як зараз”, — повідомив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Якщо Кремлю не вдасться налагодити діалог із новою владою в Сирії, то Путін вирішить посилити свій вплив у Лівії, вважають експерти. У відповідь на це, НАТО потрібно посилити вплив в Африці, заявила прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні.

“Після падіння режиму Асада є підстави вважати, що Росія шукає інші виходи, і є підстави вважати, що одним із них може бути Кіренаїка [Лівія]. Ми дуже зосереджені на нашому східному фланзі, не усвідомлюючи, що всі фланги цього альянсу є потенційно вразливими, особливо південний”, — зазначила Джорджа Мелоні, яку цитує Reuters.

Щоб перешкодити відновленню угруповання “Ісламська держава” як головної загрози після повалення режиму Асада та забезпечити безпеку таборів утримання, в яких перебувають десятки тисяч колишніх бойовиків ІДІЛ та членів їхніх сімей, Сполучені Штати мають зберегти присутність своїх військ у Сирії, вважає глава Пентагону Ллойд Остін.

Читайте також: Дамаск не співпрацюватиме з Кремлем, сирійці пам’ятають російські бомбардування, — Семиволос

Нагадаємо, Росія з 2015 року брала участь у Сирійській громадянській війні та допомогла здобути перемогу силам Башара Асада. Після цього 2017 року Дамаск підписав угоду про використання Москвою військових баз у Тартусі та Хмеймімі терміном на 49 років — до 2066 року. Але внаслідок збройних дій сирійських опозиційних сил 8 грудня режим президента-диктатора Башара Асада впав (сім’я Асадів понад 50 років правила Сирією). У країні було введено тимчасовий уряд, а сам Асад із сім’єю втік до Москви.

Читайте також: Росія чіпляється кігтями і зубами, щоб зберегти свою присутність у Сирії, — Левусь

Прямий ефір