Яка доля чекає на Контактну групу з питань оборони України — ключові заяви за підсумками 25-го “Рамштайну” (ВІДЕО)

Засідання у форматі "Рамштайн". Фото: gettyimages.com

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, у квітні 2022-го, контактна група у форматі “Рамштайн” об’єднала партнерів Києва. На 25-му засіданні, що відбулося 9 січня, йшлося не тільки про задоволення потреб українських військ найближчим часом, а й про підтримку партнерів до 2027 року, зокрема й про майбутнє цього формату. Детальніше — в матеріалі журналістів FREEДОМ.

Канада виділить Україні пакет військової допомоги на 305 млн доларів, повідомив міністр оборони країни Білл Блер на зустрічі у форматі “Рамштайн”. З них понад 130 млн доларів підуть на ініціативу Чехії із закупівлі боєприпасів, частину коштів спрямують на купівлю українських безпілотників і спорядження для Збройних сил України.

Також на 25-му “Рамштайні” про новий пакет військової допомоги на 500 млн доларів від США оголосив глава Пентагону Ллойд Остін. За його словами, до цього пакета увійшли ракети для ППО, ракети класу “повітря-повітря”, обладнання для винищувачів F-16 і артилерійські снаряди.

В адміністрації Байдена зазначили, що цей пакет військової допомоги має посилити позиції Києва на можливих переговорах про мир. У Вашингтоні повідомили: приблизно 90% анонсованого обсягу підтримки поставлять в Україну до 20 січня.

Напередодні зустрічі у форматі “Рамштайн” президент України Володимир Зеленський наголосив, що ключове завдання — продовжити посилювати протиповітряну оборону держави, і дати ЗСУ можливість щонайменше відігнати від кордонів російську військову авіацію. 

“Ми дуже вдячні за ті системи ППО, які ви вже надали, але нам дуже потрібні системи, які ви нам пообіцяли. І ви побачили, що сталося вчора в нашому місті Запоріжжі — російські бомби вбили 13 людей і 112 були поранені. Це всього один день, тільки одна атака, тільки один удар з повітря. Нам потрібно зупинити російський терор, і ви можете це зробити. І ми просимо про негайні поставки систем ППО. Ми також повинні працювати більше і постачати в рамках наших домовленостей по фронту”, — сказав президент України.

Це засідання Контактної групи з оборони України було останнім, на якому головував Ллойд Остін. Уперше він запросив своїх колег із країн-союзників на авіабазу “Рамштайн” 22 квітня 2022 року — через два місяці після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Це стало початком роботи Контактної групи з оборони України. Її головна мета — оперативна координація військової допомоги Києву. Через три роки, Ллойд Остін переконаний, що ця стратегія допомогла Україні вижити і захищатися від агресора.

“Ми хочемо переконатися, що зробили все можливе, щоб забезпечити подальшу підтримку і щоб у них були можливості рухатися в тому напрямку, в якому вони хочуть. Я хочу вам сказати, що багато разів чув від своїх колег, наскільки важлива підтримка України. Вони вірять, що все вийде. Подивимося, що буде далі. Звичайно, це не єдиний формат, який може спрацювати, але вони вірять, що це важливо”, — заявив Остін.

Мета Північноатлантичного альянсу залишається незмінною — зміцнити Україну настільки, щоб вона сама вирішувала, коли і на яких умовах вступати в переговори, наголосив генеральний секретар НАТО Марк Рютте.

“Ми повинні поставити Україну в найкращу позицію, щоб, коли за її ініціативою почнуться переговори щодо вирішення цього конфлікту, вона була максимально готова. А коли переговори завершаться, буде оцінено, наскільки досягнута угода є вдалою”, — акцентував Рютте.

За підсумками зустрічі у форматі “Рамштайн” було ухвалено вісім дорожніх карт, які визначають ключові цілі Сил оборони України до 2027 року.

Як повідомив глава українського оборонного відомства Рустем Умєров, ці плани стануть основою для довгострокової підтримки розвитку української оборонної промисловості та забезпечення повної сумісності з НАТО.

“Ми вже зазначили, що в лютому проводимо наступний “Рамштайн”. Є кілька форматів, ми хочемо, щоб США залишилися і посилили присутність. Формати є різні, ми вже створили командний центр НАТО — формат під егідою Альянсу. Є кілька європейських країн, які хотіли б його очолювати або бути союзниками, тому що це робиться разом з Україною. Тому я наразі жодних проблем не бачу”, — наголосив Умєров.

Читайте також: Після “Рамштайну”: Україна не залишиться без допомоги, але формат співпраці з країнами НАТО може змінитися

Як повідомлялося раніше, підсумкове в каденції президента США Джо Байдена засідання у форматі “Рамштайн” було сфокусоване на стратегічній лінії в потребах України. 

Читайте також: “Рамштайн” був стратегічним — розбір генерала

Прямий ефір