Учасники “Рамштайну” продовжать підтримувати Україну щонайменше до 2027 року — підсумки засідання

Засідання у форматі "Рамштайн". Фото: gettyimages.com

Учасники формату “Рамштайн” продовжать підтримувати Україну щонайменше до 2027 року. Сьогодні, 9 січня, на зустрічі в Німеччині було ухвалено відповідне рішення. Про те, як пройшла зустріч і про що домовилися союзники, розповідає спеціальний кореспондент телеканалу FREEДOM у Європі Віталій Сизов.

Завершилася 25-та зустріч Контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн”. У ній узяв участь президент України Володимир Зеленський. Крім загального засідання, у нього відбулися двосторонні зустрічі з міністром оборони США Ллойдом Остіном, міністром оборони Німеччини Борисом Пісторіусом і генеральним секретарем НАТО Марком Рютте.

З останнім президент обговорив необхідність посилення протиповітряної оборони (ППО) України та залучення країн НАТО до закупівлі українського озброєння за принципом данської моделі.

Міністр оборони США Ллойд Остін, для якого ця зустріч була останньою в команді адміністрації Байдена, закликав продовжувати допомагати Україні. Він наголосив, що рішення про це ухвалюватиме вже адміністрація нового президента США Дональда Трампа, але він зі свого боку і всі учасники “Рамштайну” зробили все, щоб у неї були всі інструменти продовжувати допомогу.

“Ми хочемо переконатися, що ми робили все можливе, щоб забезпечити подальшу підтримку, і щоб у них були можливості рухатися в тому напрямі, в якому вони хочуть. Я хочу вам сказати, що я багато разів сьогодні чув від своїх колег, наскільки важлива підтримка України. Вони вірять, що все вийде. Подивимося, що буде далі. Звичайно, це єдиний формат, який може спрацювати. Але вони вірять, що це важливо”, — зазначив Ллойд Остін у своєму виступі.

За словами Остіна, Росія вже втратила в Україні понад 700 тисяч солдатів. Це більше, ніж сукупні втрати Росії в усіх війнах, які вона вела після Другої світової війни. Сукупно вона втратила дві третини від складу своєї армії на момент вторгнення. 

Президент України Володимир Зеленський, який відкривав зустріч, ще раз нагадав про необхідність дотримуватися всіх зобов’язань, узятих на себе союзниками, і особливо — щодо постачання ППО.

“Ми дуже вдячні за ті системи ППО, які ви вже надали, але нам дуже потрібні системи, які ви нам пообіцяли. Ви побачили, що сталося вчора в нашому місті Запоріжжі: російські бомби вбили 13 осіб, 112 були поранені. Це все лише один день. Тільки одна атака. Тільки один удар із повітря. Нам потрібно зупинити російський терор. І ви можете це зробити. І ми просимо про негайні постачання систем ППО. Ми також повинні працювати більше і постачати в рамках наших домовленостей по фронту”, — заявив президент України Володимир Зеленський у своєму виступі.

Міністр оборони України Рустем Умєров розповів, що формат “Рамштайн” збережеться. Можливо, він видозміниться, але країни продовжать надавати допомогу Україні.

“Ми вже зазначили, що в лютому проводимо наступний “Рамштайн”. Є кілька форматів. Ми хочемо, щоб США залишилися і посилили присутність. Формати є різні. Ми вже створили командний центр НАТО — формат під егідою НАТО. Є кілька країн, які хотіли б його очолити й бути союзниками, тому що це робиться разом з Україною. Тому я на даний момент жодних проблем не бачу”, — звернув увагу Рустем Умєров.

Зі свого боку, генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що мета Альянсу залишається незмінною — зміцнити Україну настільки, щоб вона сама вирішувала, коли та на яких умовах вступати в переговори.

“Ми повинні поставити Україну в найкращу позицію, щоб коли за її ініціативою почнуться переговори про вирішення цього конфлікту, вона була максимально готова. А коли переговори завершаться, буде оцінено, наскільки досягнута угода є вдалою”, — наголосив генсек НАТО Марк Рютте.

За підсумками зустрічі стало відомо, що Німеччина передасть Україні 50 ракет для систем IRIS-T, Велика Британія спільно з союзниками по НАТО відправить Україні 30 тисяч нових безпілотників, про новий пакет допомоги заявила і Польща. Але основне рішення — про затвердження дорожніх карт — теж було ухвалено. Тож формат залишається, формат продовжуватиме роботу, можливо, видозмінюватиметься, але загалом союзники задекларували свою готовність допомагати Україні ще щонайменше до 2027 року.

Читайте також: Спільне завдання партнерів — забезпечити сильну позицію України для наближення справедливого і тривалого миру, — Зеленський на зустрічі з Рютте

Прямий ефір