Вісім дорожніх карт, які визначають ключові цілі Сил оборони України до 2027 року, ухвалено на зустрічі у форматі “Рамштайн” сьогодні, 9 січня. Ці плани стануть основою для довгострокової підтримки, розвитку української оборонної промисловості та повної сумісності з силами НАТО. Серед пріоритетів — військова допомога, закупівлі, інвестиції та підтримка оборонного виробництва. На засіданні особисто був присутній президент України Володимир Зеленський. Про те, як проходить зустріч, розповів спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
Представники понад 50 країн укотре зібралися, щоб скоординувати постачання допомоги для України. Президент України Володимир Зеленський особисто взяв участь у зустрічі. Після чергового удару по Запоріжжю він закликав зміцнити протиповітряну оборону України, надати ліцензії на виробництво ракет для неї. Також окремо президент закликав інвестувати у виробництво українських дронів. Зеленський заявив, що Україна може вийти на рекордні показники з виробництва безпілотників.
“Ми дуже вдячні за ті системи ППО, які ви вже надали, але нам дуже потрібні системи, які ви нам пообіцяли. І ви побачили, що сталося вчора в нашому місті Запоріжжі — російські бомби вбили 13 людей і 112 були поранені. Це всього один день, тільки одна атака, тільки один удар з повітря. Нам потрібно зупинити російський терор, і ви можете це зробити. І ми просимо про негайне постачання систем ППО. Ми також повинні працювати більше і постачати в межах наших домовленостей по фронту”, — сказав глава Української держави.
Анонсуючи цю зустріч, пресслужба Пентагону повідомила, що міністр оборони США Ллойд Остін планує схвалити дорожні карти потреб і цілей у сфері оборони України до 2027 року. Нагадаємо, у форматі “Рамштайн” є вісім коаліцій, і по кожній з них було ухвалено план роботи. Остін був ініціатором створення формату “Рамштайн”, і для нього дуже важливо, щоб робота цього формату продовжилася і тоді, коли президентську адміністрацію США очолить Дональд Трамп.
“На засіданні Контактної групи з питань оборони України ми затвердили вісім дорожніх карт, які визначають основні цілі української армії до 2027 року. Партнери продовжать надавати все, що потрібно Україні на полі бою. І вони допоможуть створити ту глобальну силу, яка зможе стримувати російську агресію”, — зазначив глава Пентагону.
Це означає, що допомога Україні продовжиться і за нової президентської адміністрації. А поки що стара адміністрація Джозефа Байдена анонсувала черговий пакет допомоги на 500 млн доларів. Він включає додаткові ракети для української ППО, більше снарядів, ракети класу “повітря-земля” та інше обладнання для підтримки українських літаків F-16.
Виступаючи на зустрічі, український президент Володимир Зеленський заявив, що Росія зазнає величезних втрат через своє вторгнення, і навіть змушена використовувати північнокорейських солдатів, втрати яких уже становлять 4 тис. осіб. Водночас військовий бюджет РФ продовжує зростати. За словами глави Української держави, цього року він має бути на 25% більшим, ніж попереднього, тому важливо зберегти санкції проти Москви, посилити їх, особливо проти тіньового флоту. Також він закликав усіх учасників формату “Рамштайн” підписати угоди про гарантії безпеки з Україною. Наразі Україна вже має 27 таких двосторонніх угод, але у форматі “Рамштайн” — набагато більше учасників, і Зеленський звернувся до них.
“Ми повинні зібрати всю нашу силу й укласти угоди з усіма учасниками. Я прошу мого міністра оборони працювати разом з іншими його колегами, щоб збільшити кількість цих документів, звісно, якщо партнери підтримають цю ідею. Якщо ми хочемо зупинити вбивства, нам треба зупинити потік грошей для Путіна. Він почне думати про мир тільки тоді, коли його оточення скаже, що в нього закінчилися гроші”, — акцентував президент України.
У форматі “Рамштайн” діють вісім коаліцій зі зміцнення спроможностей України в галузях авіації, техніки, артилерії, розмінування, безпілотників, інтегрованої протиповітряної та протиракетної оборони, інформаційних технологій і морської безпеки. Дорожні карти, які ухвалили сьогодні, покликані допомогти донорам планувати та підтримувати сталий розвиток України в майбутньому. Міністр оборони Естонії Ханно Певкур упевнений, що завдяки таким планам формат “Рамштайн” у тій чи іншій формі продовжить свою роботу.
“Одне, у чому я абсолютно впевнений, неважливо, якими є структура і формат цієї групи, але різні коаліції, як-от IT-коаліція чи коаліція з бронетехніки, продовжать свою роботу, і ми допомагатимемо Україні”, — сказав він.
Загалом на порядку денному сьогодні — обговорення шести тем: протиповітряна оборона, артилерія і далекобійні ракети. Обговорюватимуть постачання ракет ATAKMS для установок HIMARS, також обговорюватимуть постачання бойових літаків та амуніції для них, зокрема й ракет Storm Shadow, крім того, засобів радіоелектронної боротьби, дронів та інженерного обладнання.
Читайте також: Про новий пакет допомоги для України на 500 млн доларів оголосили США
Нагадаємо, союзники України, виконуючи зобов’язання від 12 липня 2024 року, погодили вісім дорожніх карт для розвитку обороноздатності України до 2027 року.