Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко зберігає повний контроль над політичною ситуацією в країні. І хоча вплив Росії на білоруські “вибори” залишається значним, Кремль не зацікавлений у заміні Лукашенка. В таких умовах будь-які зміни в політичній ситуації в Білорусі неможливі. І призначені на 26 січня 2025 року “вибори” президента Білорусі — це фікція. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів білоруський опозиційний політик, голова руху “За свободу” Юрій Губаревич.
Олександр Лукашенко вже не вперше заявляє про проведення президентських “виборів” у Білорусі, обіцяючи, що вони будуть “чесними” і “бездоганними”. Однак зрозуміло, що це буде фікцією.
“Для того, щоб не було до чого причепитися, Лукашенко просто тотально зачистив політичне поле в Білорусі, посадивши або змусивши виїхати з країни всіх своїх відомих опонентів“, — зазначив Губаревич.
Крім Лукашенка, Центрвиборчком Білорусі зареєстрував ще кількох кандидатів у “президенти”.
“Але всі ці кандидати — це маріонетки Лукашенка, які не мають реальної влади і не можуть загрожувати його позиції“, — уточнив експерт.
Протести 2020 року продемонстрували, що Лукашенко не має реальної підтримки серед населення, попри силове придушення протестів.
“У 2020 році суспільство публічно заявило, що більше не бажає бачити Лукашенка на посаді президента, і з того часу нічого не змінилося. Свідченням тому — репресії, які не припиняються до сьогоднішнього дня. Тому Лукашенку потрібно утримувати такий величезний силовий апарат і потрібно залякувати населення перед черговими “виборами”, в надії, що цього разу жодної події (такої, як протести 2020 року, — ред.), яка може поставити під сумнів здатність Лукашенка утримувати владу, не станеться“, — пояснив опозиційний політик.
Очевидно, що Лукашенко сумнівається не тільки в підтримці населення, але й боїться зради з боку найближчого оточення.
“Лукашенко боїться можливої зради з боку свого найближчого оточення, тому він створює численні спецслужби, які змушені конкурувати і стежити один за одним. А також проводить тотальні “чистки” в силових органах. Дійсно, у 2020 році багато співробітників силових органів явно або приховано перейшли на бік протестувальників, постачали необхідну інформацію. Однак за 5 років спецслужби діють, виявляють, як вони кажуть, зрадників у своїх лавах, і саджають цих людей на величезні терміни“, — прокоментував Губаревич.
Позиція Росії щодо “виборів” у Білорусі залишається незмінною. В умовах політичної нестабільності Росія не схильна змінювати керівництво в підпорядкованій республіці. Кремль, як і раніше, підтримує Лукашенка, який для Росії є перевіреним партнером, що виконує практично всі доручення.
“Росію цілком влаштовує Лукашенко. Так, він важкий партнер, але все-таки виконує практично будь-яке завдання, яке отримує з Кремля“, — зауважив Юрій Губаревич.
Читайте також: Лукашенко готує інструменти для боротьби з протестами на “виборах” — розбір Мацькевича
Нагадаємо, що 26 січня в Білорусі мають відбутися так звані вибори президента. Крім Лукашенка, було зареєстровано ще чотири кандидати:
- лідера Ліберально-демократичної партії Олега Гайдукевича;
- голову Республіканської партії праці та справедливості Олександра Хижняка;
- главу Комуністичної партії Білорусі Сергія Сиранкова;
- індивідуального підприємця Анну Канопацьку.
Читайте також: Страх Лукашенка, посилення репресій, імітація демократії: про підготовку до “виборів” у Білорусі розповів Вячорка
Читайте також: Підготовка до виборів у Білорусі: про зростання обшуків і масові затримання повідомляють правозахисники