Відповідь на погрози Москви: країни Північної Європи посилили моніторинг підводної інфраструктури (ВІДЕО)

Ілюстрація: gettyimages.com

Країни Північної Європи посилили нагляд за підводною інфраструктурою та російським тіньовим флотом. Це стало відповіддю на диверсії в Балтійському морі. У межах операції Nordic Warden відстежуватимуть дані з низки джерел, використовуючи при цьому, зокрема, інструменти штучного інтелекту. Мета операції — захист від можливих диверсій, пояснив міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, інформує FREEДОМ.

На початку січня країни Об’єднаного експедиційного корпусу, до складу якого входять Північна Європа, Нідерланди та Велика Британія, оголосили про посилений моніторинг підводної інфраструктури. Під наглядом будуть 22 ключові зони. Серед них — протоки Ла-Манш і Каттегат, Північне і Балтійське моря.

“Російська агресія не обмежується лише Україною, і ми всі бачили, що сталося на Різдво. Ми занепокоєні пошкодженнями та диверсіями на підводних кабелях. Вперше Об’єднані експедиційні сили під керівництвом Великої Британії задіяли передову систему реагування на потенційні загрози”, — сказав Гілі.

У Міністерстві оборони Великої Британії підтвердили — конкретні судна, пов’язані з російським тіньовим флотом, уже зареєстровані в системі. Цей попереджувальний захід дає змогу вести ретельне спостереження за цими кораблями в міру їхнього наближення до ключових стратегічних районів.

За останні тижні в Балтійському морі було пошкоджено кілька підводних кабелів. За підозрою в диверсії Фінляндія затримала судно Eagle S — один із танкерів російського тіньового флоту.

За версією слідства, 25 грудня 2024 року команда танкера навмисно розірвала підводні кабелі зв’язку, протягнувши якір по дну. У січні шведське військове судно дістало з дна Фінської затоки цей якір. Тепер він перебуває в розпорядженні фінських слідчих.

“Фінська влада діяла дуже оперативно і рішуче в цьому питанні. Наразі нам необхідно знайти методи і процедури тлумачення закону, можливі зміни в ньому, за допомогою яких ми зможемо взяти це питання під контроль у майбутньому”, — акцентував голова комітету з оборони парламенту Фінляндії Юкка Копра.

У Центральному управлінні кримінальної поліції Фінляндії запевнили, що розслідування триває.

“Немає жодного наміру закривати розслідування. Воно йде за планом. Ситуація перебуває під постійним контролем і звинувачення можуть змінитися в міру просування розслідування”, — повідомив начальник відділу розслідувань Центральної кримінальної поліції Фінляндії Рісто Лохі в коментарі фінській державній телерадіокомпанії Yle.

У відповідь на пошкодження лінії електропередач Збройні сили Естонії розпочали військово-морську операцію в Балтійському морі із захисту підводного електрокабелю Estlink 1.

“Коли йдеться про критичну інфраструктуру, країни, розташовані навколо Балтійського моря, повинні бути більш активними. Що це означає на практиці? Те, що наш флот разом із нашими союзниками буде активнішим, коли справа дійде до критичної інфраструктури, дбаючи як про моніторинг, так і про стримування, можливо, більше, ніж вони робили досі”, — наголосив прем’єр-міністр Естонії Крістен Міхал.

Для підвищення енергетичної безпеки країни в Естонії побудують нову газову електростанцію, оголосили в уряді. Вартість проєкту — 100 млн євро.

Читайте також: Балтійське море дуже вразливе для диверсій: російські загрози проаналізував Риженко

Як повідомлялося раніше, на затриманому Фінляндією судні російського тіньового флоту виявили шпигунське обладнання.

Нагадаємо, 25 грудня стався обрив силового кабелю Estlink 2, що з’єднує Фінляндію та Естонію по дну Балтійського моря. В інциденті підозрюється нафтовий танкер Eagle S під прапором Островів Кука, який входить до тіньового флоту РФ для незаконного перевезення нафти. Зараз Eagle S перебуває в територіальних водах Фінляндії, фінська влада продовжує збір доказів.

Прямий ефір