Літаки НАТО стримують Росію в небі над країнами Балтії. Пілоти в Литві патрулюють небо на надсучасних французьких винищувачах Rafale (“Рафаль”). Російські літаки регулярно порушують європейський повітряний простір, і в Північноатлантичному альянсі на це реагують, повідомляє FREEДОМ.
Сонячним і вітряним ранком на авіабазі в Шяуляї в Литві до зльоту готуються винищувачі — два Rafale французького підрозділу НАТО.
“Перш за все, ми дуже швидко піднімемося і максимально швидко досягнемо мети. Нас направлятиме наземний контроль. Мета — завжди бути професійним, дотримуватися певних дистанцій і зберігати спокій”, — розповів штурман Г’юго.
Г’юго — штурман повітряної поліції. У країнах Балтії її було посилено 2014 року після окупації Криму Росією. Працює і нині. Два загони з країн-союзників розгорнуті в Шяуляї та один — на базі “Емарі” в Естонії.
“Метою такого типу місій є перехоплення потенційно підозрілого літака або літака, який збирається вдертися в повітряний простір Балтії без попередньої координації. Ми перехоплюємо їх, щоб ідентифікувати та перевірити їхню поведінку”, — пояснив командувач французьким контингентом Матьє.
Ці сили НАТО захищають Литву, Латвію та Естонію — колишні радянські республіки, у яких немає повітряних ресурсів для самооборони.
“З часів Другої світової війни та після того, як ми перебували у складі Радянського Союзу, я справді вважаю, що для багатьох литовців НАТО є одним із головних пріоритетів у наші дні, бо люди чітко розуміють загрозу і реальність, які ми маємо у XXI столітті зараз. Так що НАТО справді важливе для литовців”, — зазначив заступник командувача Шяуляйської авіабази ВПС і ППО Литви Робертас Тумасоніс.
Перехоплення відбуваються два або три рази на тиждень — Росія намагається контролювати ситуацію в Балтійському регіоні.
“У Литви немає протиповітряної оборони, тому вона явно потребує її для захисту своєї території. Історія показує, що так, дійсно, загроза є. Так що так, ми повинні підтримувати захист, і так, ми повинні бути пильними”, — заявив командувач французьким контингентом Матьє.
Але в Північноатлантичному альянсі працюють на випередження, французи вперше розмістили в Литві Rafale — свої найпотужніші винищувачі.
“Ми отримуємо невеликий викид адреналіну щоразу, коли підіймаємося в повітря — чи то навчання, чи то справжня місія, чи то місія з патрулювання повітряного простору, чи то зовнішня операція. Завжди є невеликий викид адреналіну, тому що те, що ми робимо, не є тривіальним”, — зізнається Матьє.
Військові розповіли, на що авіапатруль звертає увагу насамперед, коли помічає підозрілий літак.
“Йдеться про можливість ідентифікувати літак, те, що ми бачимо на його фюзеляжі. Чи є якісь спеціальні пристосування? Чи є якісь засоби ідентифікації? Якщо це винищувач, чи озброєний він?” — зауважив Матьє.
Також пілоти отримують навички ведення повітряного бою та готові до будь-яких провокацій.
Читайте також: РФ має необхідні ресурси для дестабілізації Литви, Латвії та Естонії — подробиці від політтехнолога