Бойовий потенціал агресора знижується: удари по військових об’єктах Росії проаналізували експерти

Вибухи в Ростовській області. Скріншот: uatv.ua

Вибухи прогриміли в Ростовській області Росії в районі аеродрому “Міллерово”, розташованого на північному заході від однойменного міста, в ніч на 24 грудня. Це один із районів, звідки російська армія запускає по Україні ударні дрони. Також на цій базі могла перебувати певна кількість бойових літаків. А напередодні вибухи лунали в російському Орлі та поблизу бази Північного флоту РФ у Мурманську. 

Україна атакує військові об’єкти на території Росії

Сили оборони України продовжують завдавати ударів по військових об’єктах на території Росії. За інформацією оглядача видання Forbes Девіда Екса, мішенями на аеродромі “Міллерово” в Ростовській області в ніч на 24 грудня могли бути кілька російських штурмовиків Су-25, які здійснювали планові бойові вильоти. У самому місті Міллерово є ще військова академія, яка теж могла стати ціллю ураження.

“Конкретна ціль насправді не має значення. Суть українських глибоких ударів не завжди полягає в простому знищенні окремих будівель або одиниць техніки. За словами засновника української аналітичної групи Frontelligence Insight із ніком Tatarigami, “мета полягає в тому, щоб постійно збільшувати вартість війни для Росії”, навіюючи страх, збільшуючи ризики та зриваючи операції”, — пише оглядач.

За даними місцевих пабліків, нібито пошкоджено будівлю Міллеровського козачого кадетського професійного технікуму. Студентів евакуювали з гуртожитків.

23 грудня в Головному управлінні розвідки при Міноборони України заявили, що в Росії на території економічної зони “Алабуга” знищено склад із деталями до ударних дронів типу Shahed-136 вартістю 16 млн доларів. 

Як зазначили в українській розвідці, у приміщенні зберігалися 65 фюзеляжів дронів, двигуни, навігаційні системи, тепловізійні відеокамери. З цього всього мали зібрати 400 ударних безпілотників типу “Шахед”. Унаслідок пожежі згоріло все, наголосили в Головному управлінні розвідки. 

“Загадкова руйнівна пожежа стала черговим ударом по військово-промисловому комплексу терористичної Росії”, — зазначили в ГУР. 

У ніч на 22 грудня українські дрони атакували нафтобазу в російському Орлі. Місцеві пабліки повідомляли про пожежу і щонайменше 10 вибухів.

В українському Центрі протидії дезінформації (ЦПД) підтвердили атаку і повідомили, що це підприємство є важливим логістичним об’єктом для Російської Федерації. За даними керівника ЦПД Андрія Коваленка, нафтобаза в Орлі підтримувала угруповання російських військ одразу в кількох областях.

“Палаюча нафтобаза в Орлі є важливим логістичним об’єктом, який підтримує угруповання російських військ у Курській, Брянській і Бєлгородській областях, а також ті, що ведуть бойові дії в Харківській області”, — пояснив керівник ЦПД.

21 грудня українські дрони атакували місто Казань (Республіка Татарстан). У російському Міноборони заявили, що безпілотники летіли “з різних сторін у три хвилі”. Під удар потрапили житлові будинки через російські засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ). Про це у своєму повідомив керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко.

За його словами, російські РЕБ працюють “не на захист, а несуть загрозу російським громадянам”.

“У Казані працює пороховий завод, який важливий для виробництва “Іскандерів” і “Калібрів”, що вбивають українців. Водночас російська ППО направила невідомі дрони на житлові будинки в Казані, щоб захистити цей завод, який є частиною логістики вбивства громадян України. Режим Путіна готовий вбивати як українців, так і росіян заради “двіжухи” і геноциду”, — написав Коваленко.

20 грудня вибухи прогриміли неподалік від бази Північного флоту РФ у Мурманську. Вона забезпечує росіянам можливість контролювати арктичні морські шляхи та доступ до Північного Льодовитого океану, повідомили в Центрі протидії дезінформації. 

На цій базі є як надводні кораблі, так і атомні підводні човни. У Мурманську також розташовані командні центри, склади боєприпасів, ремонтні доки та пункти управління флотом.

“Там також відбувається тестування, зокрема ракет “Циркон”, — додали в ЦПД.

Пряма відстань від Мурманська до України становить приблизно 2 тис. км.

15 грудня дронами було атаковано столицю Чечні Грозний. За інформацією місцевих пабліків, кілька БпЛА впали в районі міста, а решта вдарили по стратегічних об’єктах. Один, імовірно, потрапив у другий полк спецпризначення, а другий атакував базу ОМОНу. Вибухи супроводжувалися звуками стрілянини.

14 грудня в Кримську Краснодарського краю знищено російський військовий літак Су-30. А днем раніше були вражені об’єкти в Краснодарі. 

“13 грудня руйнівна пожежа в місті Краснодар вивела з ладу три російські залізничні локомотиви. Зазначені військові об’єкти агресор використовував у злочинній війні проти України”, — зазначили в Головному управлінні розвідки Міноборони України.

Росія ховає свої літаки та перекидає військову авіацію на розташований за 600 км від українського кордону аеродром “Енгельс” у Саратовській області, щоб уникнути далекобійних ударів ЗСУ американськими ракетами ATACMS, пише Defence Express. 

Згідно з супутниковими знімками, опублікованими OSINT-фахівцями, там розмістили низку бомбардувальників. Два Ту-160 і ще один намальований макет, а також Ту-95МС, чотири справжніх літаки й три макети. Три військово-транспортні літаки — один Ан-12 і два Іл-76. Є там і дев’ять фронтових бомбардувальників Су-34. Крім того, ідентифіковано два винищувачі Су-27/30.

“Для порівняння, у вересні цього року на авіабазі “Енгельс” можна було побачити меншу кількість літаків, і це були здебільшого бомбардувальники (Ту-22, Ту-95 і Ту-160) і, ймовірно, той самий Ан-12. А ще раніше в березні цього року – Ту-95 і Ту-160, загалом близько восьми літаків”, — зазначається в публікації Defence Express. 

Експерти не виключають, що застосування Силами оборони України далекобійної зброї може сприяти не тільки зниженню інтенсивності боїв на фронті, а й стати предметом ймовірних переговорів із країною-агресором. На думку аналітиків Інституту вивчення війни (ISW), удари по військових аеродромах у Росії та російських системах ППО в ближньому тилу можуть призвести до зменшення кількості ворожих повітряних операцій та атак на Україну.

Удари по законних цілях на території РФ в оцінці експертів

Як Україні вдається завдавати ударів по військових об’єктах у глибині території РФ? Чому не справляється російська ППО? Які наслідки ударів по законних цілях на території країни-агресора? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • Костянтин Криволап, авіаційний експерт;
  • Павло Гвозденко, заступник командира окремого загону безпілотних систем спеціального призначення “Тайфун” НГУ; 
  • Валерій Яковенко, керівник групи компаній DroneUA, експерт у сфері безпілотних технологій і робототехніки.

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: У Росії серйозні проблеми з протиповітряною обороною

— Нещодавні успішні удари по інфраструктурних об’єктах на території РФ свідчать про серйозні проблеми в системі протиповітряної оборони. 

Яскравим прикладом є виведення з ладу одного з найбільших нафтопереробних заводів у Новошахтинську, який мав потужність перероблення 7,5 млн тонн нафтопродуктів на рік і використовувався для потреб Збройних сил РФ.

Особливо варто відзначити повітряні операції України. За словами глави Головного управління розвідки Міністерства оборони Кирила Буданова, українські безпілотники мають дальність ураження понад 1000 кілометрів. Удари по Казані та військових об’єктах у Чечні підтверджують високу ефективність цих дронів. В обох випадках російська ППО не змогла протистояти українським інноваціям, що дозволило безпілотникам досягти своїх цілей.

Україна активно розвиває і впроваджує передові технології, включно з гібридними ракетами-безпілотниками. Наприклад, проводяться випробування нового гібридного дрона з робочою назвою “Рута”. Крім того, особливу популярність здобув український безпілотник “Лютий”, який став символом точних ударів по енергетичних і військових об’єктах на території Росії.

Ці операції суттєво послабили російський ВПК, економіку та логістику. У 2024 році обсяг перероблення нафти та нафтопродуктів у Росії знизився на 16%. Це змусило РФ запровадити заборону на експорт паливно-мастильних матеріалів і почати імпорт бензину та дизельного пального з Казахстану й Білорусії, щоб зменшити соціальну напругу всередині країни.

Використання безпілотників та інших інноваційних технологій дає змогу Україні завдавати відчутної шкоди противнику, що стає важливим фактором у протистоянні.

КОСТЯНТИН КРИВОЛАП: За допомогою невеликої бойової частини можна завдавати значної військової шкоди РФ

— Україна послідовно проводить стратегічну лінію з нанесення порівняно невеликою бойовою частиною значної військової шкоди країні-агресору. Це стосується і складів боєприпасів, і аеродромів, і нафтозаводів з нафтобазами, а тепер і порохових заводів. Якби не дві багатоповерхівки, розташовані біля Казанського порохового заводу, то всі сім дронів “Лютий” прилетіли б по ньому.

Потрапляння в багатоповерхівки може бути пояснене як дією російських засобів радіоелектронної боротьби, так і тим, що дрони заходили на завод із двох боків на невеликій висоті, а порівняно нещодавню появу в районі заводу висоток не було враховано. Україні витрачати “Люті” на те, щоб побити скло, абсолютно ні до чого. 

Усе-таки один дрон по пороховому заводу прилетів. Були детонація, вибух і пожежа. Це все — продовження стратегії: невеликими бойовими частинами завдавати максимального ураження. 

У РФ є ще невелика кількість, п’ять чи шість порохових заводів, а цей Казанський є мало не основним. У 2023 році він був ключовим постачальником і єдиним виробником бездимних порохів у Росії, єдиним, у кого був контракт із Міністерством оборони. Його продукція йде на “Калібри”, йде на “Іскандери”. 

Навіть невелика поразка і зупинка цього підприємства створює великі проблеми з виробництвом саме цих ракет, які нас — особливо “Іскандери-М” — досить турбують, а також усіх інших снарядів, артилерії, ракет і патронів. 

Нам ще залишилося поцілити по Пермському заводу, Алексинському хімкомбінату, заводу імені Свердлова (місто Дзержинськ Нижегородської області РФ). Далеко розташований завод “Урал” — у Солікамську в Пермському районі, але дістанемо і його. І тоді, загалом-то, Росії буде нічим стріляти й залишиться тільки розмахувати “Орешником”. 

ПАВЛО ГВОЗДЕНКО: Українські безпілотники спокійно вражають дальні цілі на території РФ

— В України не так багато західних далекобійних ракет, тому основний акцент робиться на використання власних розробок. Це правильний підхід, оскільки важливо максимально розкривати внутрішній потенціал. Водночас Україна продовжує працювати з партнерами, щоб отримати додаткове озброєння, включно з далекобійними ракетами, які можуть значно змінити хід війни на нашу користь.

На цей момент Україна в основному покладається на свої сили. Наприклад, наш підрозділ “Тайфун” ефективно використовує безпілотники. Інші підрозділи також активно спеціалізуються на цих технологіях, що дає змогу досягати значних успіхів.

І якщо раніше на початку 2022 року нам було складно уявити, як ми можемо дістати далекі цілі, то зараз дрони впевнено долітають і вражають важливі для супротивника об’єкти, з кожним днем покращуючи свої характеристики та якість. Українські виробники безпілотників активно розвиваються, і їхня мотивація — не тільки заробити гроші, а й наблизити перемогу України, щоб ворог відчув, що за це буде заплачено дуже дорогою ціною.

Візьмемо, наприклад, роботу спецпідрозділів “Тайфун”. Минулого місяця нам вдалося знищити ворожий комплекс РЕБ “Борисоглібськ-2”, який є ексклюзивною технікою і коштує 200 млн доларів. Використані для цієї операції дрони коштували всього 5 тис. доларів. Це наочний приклад того, як з мінімальними витратами можна знищити вкрай дорогу техніку противника.

Що стосується подальших операцій, то це справді актуальна тема. Ворожу техніку, як правило, відведено на такі відстані, які виходять за межі досяжності нашої артилерії, і тут уже набагато складніше працювати. Але на таких дистанціях все одно активно діють системи РЕБ і ППО, які сильно заважають нашим силам ефективно виконувати завдання. 

Далекобійні системи, які активно використовують наші спецслужби, показують високу ефективність. Ми бачимо, як ця робота приносить реальні результати, і це стало важливим фактором у послабленні позицій ворога.

ВАЛЕРІЙ ЯКОВЕНКО: РФ не може ефективно протидіяти атакам українських дронів

— Коли мова заходить про протидію дронам, одразу згадуються баневі технології, які активно застосовуються в Україні. Українські військові використовують їх, щоб протидіяти атакам дронів, а також розробляють рішення для обходу ворожих систем придушення і протиповітряної оборони.

Такі технології включають навігацію без використання супутників, виконання польотів без зв’язку з оператором, а також автономне знаходження цілей. Ці підходи дають змогу ефективно діяти навіть в умовах серйозної протидії.

Що стосується технологій, використовуваних проти українських атак, то тут спливають питання про корупцію в Росії. Існує думка, що створювані системи, такі як “куполи”, можуть бути лише прикриттям для розкрадання бюджетних коштів. У такому разі на них просто спишуть величезні суми, не отримавши реального результату.

У підсумку, попри заявлені технології, Україна впевнено продовжує знищувати військові цілі супротивника, використовуючи свої дрони та ракети дальнього радіуса дії.

https://www.youtube.com/watch?v=qSrLQ1-W3bk&t=1s&ab_channel=FREE%D0%94OM.LIVE

Читайте також: Летять непомітно, б’ють — далеко: нові розробки українських дронів оцінили експерти 

Прямий ефір