У першій половині 2025 року головувати в Європейському Союзі буде Польща. Україні можна очікувати допомоги Польщі в євроінтеграції, що було досить важко в період головування Угорщини в ЄС. Але водночас, у Польщі 2025 року стартує серйозна виборча кампанія, і не відомо, як вона відіб’ється на українсько-польських відносинах. Про це сьогодні, 24 грудня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки Олег Постернак.
Він зазначив, що, попри певні проблеми, пов’язані з головуванням Угорщини в ЄС, цей період не став для України надзвичайно критичним.
“Оцінюючи угорський період керівництва інституціями Євросоюзу, я б не сказав, що він для України був якимось випробуванням чи надзвичайно критичним. Навпаки, цей період дозволив дати старт процесу переоцінки українсько-угорських відносин. Відбулася зустріч прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана і президента України Володимира Зеленського. Вдалося зрушити складні питання, зокрема, щодо теми навчання угорською мовою тощо. Я б, звісно, не сказав, що відбулося перезавантаження українсько-угорських відносин, але вони на певних етапах набули більш спокійної й більш тверезої динаміки”, — оцінив розвиток українсько-угорських відносин політтехнолог.
За його словами, Орбана надихнула перемога Трампа. І він відчув себе впевненим у бажанні принести якусь “мирну” ініціативу.
“Потрібно віддати належне — всі його старання пішли всупереч інтересам і Європейського Союзу, і України. Але це той випадок, коли політичні пріоритети й особисті ідеологічні позиції, симпатії, виявилися вищими за державну діяльність. Утім, це оцінювати угорському виборцю”, — сказав гість ефіру.
Водночас політолог зазначив, що дуже обережно ставиться до керівництва Польщі в європейських інституціях.
“По-перше, Польща в першій половині 2025 року перебуватиме в стані серйозної виборчої кампанії — це президентські вибори. Основна боротьба намічається між кандидатами від “Об’єднаної коаліції” та “Громадянської платформи”. І, судячи з усього, українське питання стане одним з основних у виборчій кампанії, починаючи від Волинської трагедії і закінчуючи економічними відносинами, блокадою кордонів тощо. Тому я не думаю, що ця виборча кампанія додасть стриманості в українсько-польські відносини”, — вважає спікер.
Він додав, що в польському уряді також присутні міністри, урядовці, які періодично роблять дуже складні заяви, які, безумовно, лягають на загальне тло українсько-польських відносин.
При цьому політолог упевнений, що Україна може очікувати допомоги Польщі в євроінтеграції.
“У січні відкриються переговори щодо деяких ключових кластерів для вступу України до Європейського Союзу. Дуже символічно, що саме головування Польщі збігатиметься з цим. А це означає, що на Україну очікує “зелене світло” для багатьох євроінтеграційних процедур, які, на жаль, Україна не могла інтенсифікувати в період головування Угорщини”, — резюмував Олег Постернак.
Читайте також: Чого очікує Україна від головування Польщі в ЄС, повідомив посол