Створення спільно з Польщею східноєвропейського газового хабу — дуже вигідний проєкт для України, — Гардус

Прапори Польщі та України. Фото: gettyimages.com

Україна і Польща оголосили про спільну роботу над створенням східноєвропейського газового хабу. Ця ініціатива спрямована на забезпечення енергобезпеки регіону користуючись з альтернативних шляхів постачання газу, що виключають залежність від російських ресурсів. Про це сьогодні, 22 грудня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів комунікаційний менеджер Razom We Stand Максим Гардус.

“В Україні, в її західній частині, є величезні газові сховища. Цю інфраструктуру було створено, бо Україна є точкою входу на європейський континент для газу, який розроблявся у західносибірських родовищах. Ця система була дуже великою — орієнтована на 140 млрд куб. м газу на рік. У ній також є величезна система підземних газових сховищ, де може зберігається близько 20 млрд куб. м газу. Загалом уся ця система створена для того, щоб стабілізувати постачання, тобто зберігати газ, коли він не потрібен на ринку і швидко постачати його без прокачування з родовища, коли він потрібен. Особливий інтерес ця газова система викликала у Польщі, вона почала цікавитися будівництвом термінала з приймання скрапленого газу”, — розповів Гардус.

За його словами, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну цей інтерес тільки посилився.

“Для цього використовуються традиційно розвинені портові регіони: Гданськ, Гдиня, Свіноуйсьце. Зокрема, у Свіноуйсьце, місті на півночі Польщі, побудовано великий термінал для скрапленого газу. І він активно розвивається, оскільки там досить вигідно приймати великі судна, а потім роздавати газ за різними географічними напрямками: на сході — Німеччині, на півдні — Чехії, Словаччині, Угорщині. Водночас Польща має амбіції вийти й на схід — на країни Балтії. Але польські термінали не забезпечать усієї потужності газу, необхідної для країн Балтії. Тому Польща і зацікавилася Україною, яка позбувається залежності від російського газу і, відповідно, у міру розвитку своєї промисловості їй потрібні будуть нові обсяги газу, які внутрішній видобуток не зможе забезпечити. Таким чином, їй потрібен буде експорт газу із західного напрямку. Відповідно, ідея спільного хабу в тому, щоб з’єднати ці дві речі: сховища і термінал із приймання газу для того, щоб створити хаб, який регулюватиме і продаватиме цей газ у згадані вище географічні напрямки”, — пояснив комунікаційний менеджер Razom We Stand.

Він зазначив, що для України було б дуже вигідно стати таким газовим хабом.

“Бути хабом досить вигідно, до цього прагнуть дуже багато країн, оскільки країна експлуатує те, що в неї вже є. І заробляє на оренді цього іншими гравцями. Просто шляхом перепродажу, бувши точкою не тільки фізичних операцій із закачування-викачування газу, а й центром фінансових операцій із його продажу, які потребують доволі малих витрат на інфраструктуру. Варто зазначити, що до повномасштабного вторгнення Росії в Україну була політика, щоб європейські споживачі газу зберігали блакитне паливо в Європі. А у багатьох країн немає своїх великих сховищ для цього. Тому українські сховища можуть стати чудовим місцем зберігання європейського газу”, — підсумував Максим Гардус.

Читайте також: G7 “намацує” новий коридор цін для російської нафти — що відомо (ВІДЕО)

Прямий ефір