Європейські країни, які розташовані ближче до України територіально, активніше збільшують свої оборонні бюджети. Але над збільшенням “оборонки” працюють не тільки в Європі. Про це сьогодні, 22 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла політологиня-міжнародниця, радниця голови Верховної Ради України (2019-2021 рр.) Віра Константинова.
За її словами, після інавгурації президента США Дональда Трампа, яка запланована на 20 січня, формуватиметься нова архітектура та система європейської безпеки, яка буде враховувати війну Росії проти України, що триває.
“Президент [Трамп] неодноразово говорив про те, що європейським партнерам треба б подумати про свою безпеку та інвестувати більше. До того ж протягом цього року дискусії, які я чула і в яких брала участь, стосувалися винятково того, якими методами, інструментами підвищити безпеку та які обсяги цього фінансування необхідні. Зараз тривають переговори в контексті того, які потрібні додаткові чинники, щоб допомогти європейським партнерам збільшити видатки на оборону та водночас створити європейську виробничу базу, що необхідно з погляду стратегічних загроз, про які говорив не тільки президент, а, зокрема, говорив і генеральний секретар НАТО пан Рютте в контексті Росії та Китаю”, — зауважила Константинова.
Вона вважає, що в найближчі пів року до саміту НАТО в Гаазі з’явиться кілька ключових рішень щодо розвитку європейської індустріальної бази та розвитку двосторонніх відносин у контексті оборони між США і ключовими гравцями в Європі.
“Я б звернула увагу на деякі цифри. Насамперед цифри, які показують, наприклад, у межах НАТО відсоток від внутрішнього продукту, який йде або буде йти на оборонні потреби. Ті країни, які знаходяться ближче до Росії, збільшили фінансування оборони в рази. Наприклад, наші партнери в Польщі витрачають уже понад 4% ВВП. Ті країни, які знаходяться, так би мовити, в тилу НАТО, там ситуація трошки інша”, — повідомила політологиня.
Константинова також зазначила, що не тільки в Європі збільшують оборонні бюджети.
“Якщо ґрунтуватися на деяких аналітичних доповідях, ми бачимо тенденцію до збільшення видатків на оборону не тільки з боку європейських країн, а й з боку того ж Китаю, з боку США і навіть деяких країн, скажімо так, далеких театрів, таких, наприклад, як Саудівська Аравія. Тому в цьому контексті очевидно, що необхідно буде урізати витрати, наприклад, на соціальну сферу. Природно, що це непопулярні рішення. І природно, що потрібно пояснювати своїм виборцям у Європі, чому це необхідно. Так, дійсно, Україна тримає удар уже практично три роки, але водночас є ще голоси в Європейському Союзі, які кажуть, що, можливо, ми перебільшуємо загрозу”, — сказала вона.
Читайте також: Військову допомогу Києву на 2025 рік обговорили міністри оборони України та Іспанії
Нагадаємо, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус закликав уряд до значного збільшення військового бюджету у зв’язку з погіршенням ситуації з безпекою у світі.