Україна завершила випробування лінійки дронів на оптоволокні: про особливості та перспективну дальність розповів авіаексперт

Дрон на оптоволокні. Фото: GeneralStaff.ua

Генеральний штаб Збройних сил України повідомив про завершення випробувань лінійки дронів із оптоволоконним зв’язком. Заяви про необхідність таких БпЛА звучали ще рік тому, тоді деякі фахівці вважали, що “дрон на мотузці” не потрібний, проте вони виявилися чудовим рішенням в умовах роботи ворожих засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ). Про це розповів авіаційний експерт Костянтин Криволап в ефірі FREEДОМ.

Такі дрони мають особливості роботи, оптимальна їхня дальність — 5 км, проте Україна ставить більш амбітні завдання, каже гість ефіру.

“Специфіка польоту — цікава. Ти не можеш літати так, як літав раніше, ти маєш літати як би повільно і поступово, з одного боку, з іншого боку, щоб ця котушка рівномірно розмотувалась, а з третього боку, треба розуміти, які під тобою є перешкоди. На одні види дерев добре може лягати ця “ліска” (найпоширеніший діаметр — 250 мікрон, — ред.), навіть якщо є вітер, нічого з нею не відбувається. На інші види дерев або чагарників вона погано лягає. Зараз росіяни літають [дроном на оптоволокні] до 5 км, деякі залітають на 7 км. Ми поставили амбітну мету — літати на 10 км, і вже є котушки 15-17 км”, — розповів Криволап.

Він зазначив, що бюрократія у процесі забезпечення військ новими зразками техніки наразі значно скорочена. Заява Генштабу ЗСУ про те, що процес отримання коду НАТО лінійкою безпілотників на оптоволокні наближається до завершення, тому свідчення.

“Кодифікація, це ніби проходження програми випробувань, яка підтверджує, що ти вмієш це робити, що в тебе є, на чому це робити. Тобто у тебе є виробництво, і твоя продукція гідна того, щоб вона могла проходити за контрактами Міністерства оборони”, — пояснив авіаційний експерт.

За його словами, безпілотники на оптоволокні не тільки невразливі для РЕБ, але й гарантують безпеку операторам.

“Немає випромінювання радіохвилі — немає чого пеленгувати. Ти не можеш на нього впливати ніякими засобами РЕБ, частотами, потужними випромінювачами: у нього немає органу, яким він це чує. А якщо ти хочеш виявити його оператора, то ти повинен тоді бігти по цій “нитці” і дивитися, де оператор, а оператор необов’язково перебуватиме біля цієї “нитки”, — прокоментував Костянтин Криволап.

Читайте також: Українські безпілотні розробки випереджають реальність поля бою — деталі від командира батальйону “Ахіллес”

Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна змогла вийти на значні результати у виробництві кількох напрямів оборонної продукції. Зокрема, Україні вдалося перетнути позначку в перші 100 одиниць ракетного озброєння. Володимир Зеленський також озвучив плани з виготовлення крилатих ракет та ракет-дронів.

Прямий ефір