Орбан намагається продати Трампу три треки — Путін, Пекін і Брюссель: розбір політтехнолога

Дональд Трамп і Віктор Орбан. Фото: ap.org

Новообраний президент США Дональд Трамп використовуватиме прем’єра Угорщини Віктора Орбана як інструмент для впливу на Євросоюз, на Путіна і на Китай. Про будь-які політичні та ідеологічні симбіози між Трампом і Орбаном говорити не варто. Таку думку сьогодні, 21 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки Олег Постернак.

В економіці Угорщини великі проблеми, і Орбан розуміє, що його політичне майбутнє не вічне, й тому намагається утримати електоральну думку всередині країни, використовуючи свої зовнішньополітичні технології. А також намагається підвищити свою значущість, шантажуючи з тих чи інших питань Брюссель, від якого залежить виділення Євросоюзом фінансових траншів Угорщині.

“І через якісь зовнішньополітичні треки, абсолютно часом не результативні історії, він підтримує імідж, намагається триматися на плаву. Тому що в угорській політиці рано чи пізно відбудуться структурні зміни, й Орбан політично не вічний у країні, яка є членом ЄС, в ній є елементи демократії та є змінюваність влади. Це розуміє Орбан. Тому він намагається зараз грати активну зовнішню політику, тому що угорська економіка може дуже сильно постраждати від приходу до влади Трампа, який обіцяє запровадити митні збори проти Європейського Союзу. І тут Орбан підвищує свої акції перед Брюсселем, вказуючи, що він, мовляв, може стати посередником між Брюсселем і Трампом, і врятувати ЄС від нових тарифів, про які мріє Трамп, і які, найімовірніше, будуть введені після його інавгурації”, — вважає Постернак.

Позитивне ставлення Трампа до Орбана пояснюється тим, що угорський прем’єр вчасно зорієнтувався, і став на бік цього кандидата в президенти США ще до моменту, коли перемога Трампа на виборах стала очевидною.

“Трамп цінує персональне ставлення, особисті відносини. Він цінує, безумовно, той факт, що Орбан одним із перших державних лідерів підтримав його ще в період виборчої кампанії, коли було очевидно, що Трамп може і не виграти вибори. І, природно, такі моменти, як правило, запам’ятовуються, і вони враховуються”, — сказав політтехнолог.

Але для Трампа його власні погляди вищі за будь-які персональні прихильності та якісь політичні відносини.

“Трампа й Орбана ріднить консервативний світогляд. Для Трампа вкрай важливо, щоб він взаємодіяв із тими державними діячами, які представляють його ідеологічний табір — це консерватори, правоцентристи, тому і [президент Франції] Макрон, і [прем’єрка Італії] Мелоні для Трампа більш “приємні” для взаємин, ніж, наприклад, [британський прем’єр] Кір Стармер або [канцлер ФРН] Олаф Шольц, які представляють ліві коаліції”, — пояснив Постернак.

Проте для Трампа саме Віктор Орбан — не більше ніж інструмент для досягнення певних політичних цілей, для певних дій, які Трамп із тих чи інших причин не може зробити сам.

“Орбан — усього лише інструмент. Дуже зручний, дуже технологічний інструмент. Наприклад, для взаємин із Путіним. Тоді, коли Трамп не хотів би починати своє президентство з репутаційних ризиків, — для цього є Орбан, який 11 грудня дзвонить Путіну і годину про щось із ним говорить”, — навів приклад експерт.

Також Орбан потрібен Трампу як інструмент проти Брюсселя, “бо у Трампа напевно буде бажання перебудувати свої взаємини з Євросоюзом”.

“Уже є заява про те, що він розглядає необхідність введення мит [на імпорт з ЄС], якщо європейські країни не доведуть витрати на свою оборону до 5% ВВП. Це серйозна заява. Щоправда, вона спливає поки що не офіційно від Трампа, а з вуст журналістів, проте до неї потрібно ставитися дуже уважно. Подивіться, навіть генсек НАТО Марк Рютте вже заявив, що НАТО має бути готовим до того, щоб підвищити військові витрати вже більш ніж на 2% ВВП. Найімовірніше, це вплив хвиль із Флориди, де поки що перебуває перехідна адміністрація новообраного президента США. Тож Орбан — це ще спосіб та інструмент впливати на Брюссель, запускаючи цього державного діяча в потрібний момент для реалізації американської торгівельної, економічної та політичної стратегії”, — продовжив Постернак.

Крім того, Орбан має непогані стосунки з Китаєм. Останнім часом Сі Цзіньпін у Європі відвідував саме Париж, Сербію та Будапешт. А зв’язки Орбана з Пекіном важливі Трампу, тому що для нього китайський напрямок буде одним із ключових на посаді президента.

“Мені здається, Орбан вважає, що зможе успішно продати всі ці треки, свою золоту акцію [Трампу]. Але мені здається, що у взаєминах Трампа з Орбаном більше реалістичності, прагматизму, аніж якихось ідеологічних поглядів або загального якогось світоглядного симбіозу”, — резюмував Олег Постернак.

Читайте також: В Орбана немає мандата проводити переговори щодо України, це схоже на політичний піар, — Зеленський

Прямий ефір