Щотижня російська армія атакує Україну сотнями безпілотників. І, попри запроваджені санкції, РФ здатна виробляти летальну зброю, а також використовувати постачання своїх союзників — Ірану та Північної Кореї. Про це сьогодні, 21 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт з питань розвитку авіаційного ринку Богдан Долінце.
РФ застосовує проти України різні види безпілотників.
“З одного боку, FPV-дрони — це невеликі безпілотники-камікадзе. Росія сьогодні їх може виробляти понад 1 млн одиниць на рік. Також є безпілотники, здатні завдавати удари на великій дальності — ті самі “Шахеди”. Станом на осінь цього року Росія запускала близько 1 500 “Шахедів” на місяць, є імовірність, що до кінця року РФ зможе виробляти до 1 700-1 800 одиниць на місяць”, — повідомив Долінце.
Експерт наголосив: якщо Росія масштабує виробництво одних і тих самих дронів, то Україна сконцентрована на різноманітності систем — і з використанням реактивної тяги, і з використанням класичних гвинтів і двигунів.
“Коли Росія збільшує кількість обсягів виробництва, то Україна робить ставку на диверсифікацію, використання різних типів безпілотників, створюючи більш універсальні та більш ефективні БпЛА. Який із підходів виявиться більш ефективним, покаже тільки час. Але ключове завдання зі збільшенням кількості використання безпілотників з обох сторін — систему протиповітряної оборони необхідно посилювати новими видами та новими технологіями”, — пояснив він.
Збільшенню кількості безпілотників та іншого летального озброєння Росії сприяють Іран і Північна Корея. США та Європейський Союз, оновлюючи санкції проти цих трьох країн, також вносять до списку виробників БпЛА і компоненти до них.
“На сьогодні будь-яка високотехнологічна продукція РФ на 30-70% складається із західних компонентів. Росія не здатна виробити жоден зразок сучасної техніки без доступу до західних мікросхем, західних процесорів, західного програмного забезпечення. Але водночас ми бачимо, що ці види озброєнь РФ продовжує виробляти. Це говорить про те, що санкції діють не настільки ефективно, наскільки ми б хотіли. Хоча минуло вже майже три роки повномасштабної війни”, — зазначив Долінце.
Спроби РФ обійти санкції, закуповувати компоненти через підставні компанії в інших країнах призводять до подовження логістичного плеча та подорожчання кінцевої продукції.
“Якщо якісь компоненти Росія раніше могла отримувати за 2-4 дні, максимум за тиждень, то на сьогодні ці компоненти постачають від кількох тижнів до кількох місяців. По-друге, вартість цих компонентів зростає до 100%. Тобто стають щонайменше вдвічі дорожчими, ніж без дії санкцій”, — пояснив експерт.
Читайте також: Україна вийшла на паритет із РФ щодо БпЛА: про далекобійність українських дронів розповів Долінце
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський повідомив, що тільки цього тижня росіяни застосували понад 550 керованих авіабомб, майже 550 ударних дронів і понад 20 ракет різних типів.
Читайте також: Підприємства ВПК України завантажені на 30-40% — деталі від Долінце