НАТО явно мігрує в бік військового альянсу — аргументи Подоляка

Прапори країн НАТО. Фото: nato.int

Від політичного союзу НАТО впевнено мігрує в бік військового альянсу, розширюючи свої функції. У цьому процесі збільшуватиметься роль цілої низки європейських країн. Такою думкою поділився радник глави Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 21 грудня.

“Я бачу трансформацію цього військового альянсу. Він відмовляється від пріоритетності політичних інститутів, якими керувався ще буквально до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, поступово перетворюючись на якийсь політичний консультативний майданчик. Зараз НАТО явно мігрує в бік саме військового альянсу, тобто розширення військових функцій і консультацій”, — сказав Подоляк.

На його думку, у цьому процесі збільшуватиметься роль цілої низки європейських країн.

“Ми зараз бачимо, що вони вже змінюють програми інвестицій у НАТО, збільшують свої частки в бюджеті блоку, і водночас інвестують у власні військові виробництва. Насамперед це країни Північної Європи, Велика Британія. Ми бачимо зміни позиції щодо НАТО і Франції, Італії, Німеччини. І думаю, що це все йде тільки на користь блоку”, — наголосив спікер.

Михайло Подоляк також відзначив тверду позицію генсека Альянсу Марка Рютте та його чітку оцінку ризиків з боку Росії.

“Генеральний секретар НАТО, пан Рютте, дуже чіткий в оцінці, по-перше, Росії, в оцінці тих ризиків, які РФ генерує. І дуже чіткий в оцінці тієї трансформації, через яку має пройти НАТО”, — вважає Подоляк.

Він також прокоментував створення нової місії “Підтримка і навчання НАТО для України” зі штаб-квартирою у німецькому Вісбадені.

“На мій погляд, координаційна роль НАТО в допомозі Україні буде дуже і дуже позитивна. По-перше, набагато більше ресурсу можна буде перерозподіляти. Тобто, грубо кажучи, ти маєш доступ до розуміння того, хто де, як збільшує надходження на “загальний склад” цього ресурсу, як цей ресурс має далі працювати, куди має пріоритетно спрямовуватися, а не припадати пилом на національних складах. Він має йти туди, де вирішується глобальний вигляд політичних процесів”, — сказав гість ефіру.

Війна, яку розв’язала РФ проти України, це не про території, це війна про домінування, впевнений Подоляк. І, відповідно, якщо Росія не програє, значить, правила будуть змінені. І вони не дуже сильно сподобаються, зокрема, європейським політикам, бо базуватимуться тільки на насильстві як концепції. Це те, що Росія сьогодні просуває.

“Є ціла низка країн, які чекають, куди шальки терезів рухатимуться і, відповідно, якщо Європа виграє разом з Україною, то правила навпаки будуть стабілізовані. Ми побачимо різке заспокоєння, якщо так можна сказати, глобального політичного процесу, побачимо суттєве зниження ескалації в різних регіонах. Не тільки в Європі. І ми побачимо падіння ролі ось таких концепцій, які просуває Росія”, — акцентував спікер.

Координаційна роль НАТО, на його думку, має багато плюсів. Мінус тільки в тому, що хотілося б побачити й наростання активності Сполучених Штатів.

“Це змагання, зокрема, за домінування як таке. На мій погляд, Сполучені Штати мають і ресурсні можливості, і технологічні, і фінансові для того, щоб на порядок збільшити своє домінування”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: НАТО як організації буде набагато легше координувати допомогу Україні — розбір Ягуна

Раніше генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що підтримка Києва має вирішальне значення для забезпечення колективної безпеки країн Північноатлантичного альянсу. Якщо Путін доб’ється успіху в Україні, це матиме серйозні наслідки для безпеки всіх держав НАТО.

Читайте також: Західну військову допомогу Україні замість США тепер координує НАТО — плюси назвав Джердж

Прямий ефір