Команда новообраного президента США Дональда Трампа вважає, що Україна та Росія готові до переговорів. Європа зберігає скептицизм. Лідери ЄС переконані: поки Москва відчуває силу на полі бою, мирні переговори неможливі. Країни Європи наполягають на посиленні військової підтримки Києва, вбачаючи в цьому єдиний шлях до стабільного миру. Президент України Володимир Зеленський чітко зазначив: діалог можливий лише за готовності Росії до реальних компромісів. Мир за будь-яку ціну — не вихід. Європа та Україна готуються до затяжної боротьби за безпеку та незалежність, повідомляє FREEДОМ.
Припинення російської агресії проти України та збір інформації для нової адміністрації президента США. Це основні теми візиту до Києва майбутнього спецпредставника Дональда Трампа з питань України та Росії Кіта Келлога. Візит відбудеться на початку січня 2025 року. Це підтвердив президент Володимир Зеленський.
Кіт Келлог вважає, що Україна та Росія нібито готові до того, щоб провести мирні переговори. Він зазначив, що нинішня ситуація на полі бою має характер війни на виснаження. За словами Келлога, співвідношення втрат між Києвом і Москвою становить приблизно один до п’яти.
“Думаю, що обидві сторони готові. Це бій у клітці. У вас є два бійці, і обидва хочуть зробити нокаут. Вам потрібен рефері, щоб розняти їх, і я вважаю, що президент Дональд Трамп може це зробити, і вважаю, що у нього є бачення, як це зробити. Думаю, у нього вистачить енергії, щоб це зробити, і що він дійсно досягне того, щоб обидві сторони захотіли зустрітися і поговорити“, — заявив Келлог.
За даними агентства Reuters, спецпосланець Трампа також планує візити до Парижа та Рима. Мета поїздки — обговорення можливих шляхів завершення війни, а також збір інформації для підготовки нової адміністрації США. Москва в маршрут турне не включена.
Тим часом верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас у коментарі The Financial Times заявила, що західні країни повинні припинити нав’язувати Україні ідеї про мирні переговори з Росією. Окремо вона зазначила, що немає видимих причин вважати, що Москва готова йти на переговори.
“Немає сенсу підштовхувати Зеленського до розмови, якщо Путін не хоче говорити. Підтримувати Україну зараз набагато дешевше, ніж потім терпіти війну. Росія не змінила своїх цілей. Я хочу сказати, що ми повинні бути дуже чесними із самими собою в цьому питанні“, — акцентувала вона.
Скептичну позицію займає і президент Литви Гітанас Науседа.
“Мир важливий. Але не мир будь-якою ціною. Зараз, мені здається, ми обговорюємо між собою мирні переговори, навіть не питаючи, чи хоче Росія хоча б віддалено мирних переговорів. У цей час вони почуваються сильнішою стороною і вважають, що переймають ініціативу на полі бою. За таких умов важко очікувати, що переговори взагалі можливі, і тим паче не можна очікувати, що переговори призведуть до якогось позитивного результату для України. Вимоги Росії будуть такими, що ми зрозуміємо — переговори просто неможливі“, — заявив він.
Агентство Reuters пише, що європейські лідери більшою мірою зосереджені на збільшенні військової та економічної допомоги Києву. І хоча немає причин вважати, що Путін готовий йти на мирні переговори, низка країн ЄС також обговорює можливість відправлення в Україну миротворців. Ініціатором цієї ідеї виступила Франція, до якої приєдналися Велика Британія та Італія. Також про готовність розглянути участь у місії заявили Швеція та Німеччина. Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус зазначив, Берлін готовий приєднатися до миротворчої місії, однак за умови, що Москва буде згодна.
“Нам потрібно розробити всі деталі щодо контингенту, ми просто говоримо, що це може бути частиною гарантій безпеки. Безумовно, для нас найважливіша гарантія безпеки — НАТО, і, безумовно, поки Україна не в НАТО, такий аспект може розглядатися. Питання тільки в тому, щоб це не була штучна історія. Потрібні дієві механізми. Якщо ми говоримо про контингент, то конкретика — скільки, що вони робитимуть, якщо буде проявлятися агресія з боку Росії. Багато всього, ми дискутуємо на цю тему. Важливо, що ми порушуємо такі питання” ,—прокоментував Володимир Зеленський.
Лідери країн Євросоюзу намагаються зміцнити подальшу підтримку України незалежно від майбутніх рішень у Вашингтоні. На саміті в Брюсселі країни ЄС обговорили, як допомагатимуть Києву в майбутньому. Один із європейських дипломатів у коментарі агентству Reuters охарактеризував підсумковий текст саміту в Брюсселі як чіткий сигнал США.
Читайте також: Для успіху в досягненні миру Україні потрібно висувати нові дієві аргументи — аналіз Загороднього
Нагадаємо, що в Брюсселі 18-19 грудня відбувся саміт Європейського Союзу, на якому побував президент України Володимир Зеленський. Він обговорив із лідерами ЄС низку питань. На порядку денному — як примусити Кремль до справедливого миру.
Читайте також: “Мирні” ініціативи Орбана не знаходять відгуку не тільки в ЄС, а й у Росії, — Пашков