Європейський Союз готовий відновити дипломатичне представництво в Сирії. Про це заявила верховна представниця ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки Кая Каллас. Країни Євросоюзу вже почали самостійно налагоджувати зв’язки з Дамаском, інформує FREEДОМ.
Зокрема, для переговорів із новою владою Сирії в Дамаск прибули делегації міністерств закордонних справ Німеччини, Сполученого Королівства та Франції. Представники останньої як символічний жест уперше з 2012 року підняли прапор у дворі французького посольства.
Європейський Союз також висловив готовність відновити роботу свого посольства в Дамаску. Однак, як заявила глава дипломатії ЄС Кая Каллас, Брюссель чинитиме тиск на сирійське керівництво через присутність російських військових баз у країні. Усунення цього чинника стане однією з ключових умов для початку повноцінного діалогу Євросоюзу з новою владою Сирії.
“Ми не можемо залишити вакуум у Сирії. Ми повинні уникнути помилок, які ми зробили з Лівією, Афганістаном. Ми повинні бути і там. Майбутнє країни має бути під керівництвом Сирії, належати Сирії і відображати сподівання сирійського народу… Я попросила главу делегації вирушити в Дамаск, щоб провести перші конструктивні контакти з новим керівництвом та різними іншими групами, зокрема з громадянським суспільством. Ми готові відновити роботу нашої делегації, яка є європейським посольством, і ми хочемо, щоб воно знову запрацювало на повну силу”, — сказала Каллас.
За роки правління режиму Башара Асада на Сирію було накладено значну кількість міжнародних санкцій. Ці заходи стали відповіддю на жорстоке придушення демократичних протестів у 2011 році, що стало початком тривалої громадянської війни. Тепер же, коли диктаторський режим упав і з’явилися перспективи становлення демократичного уряду в Сирії, ЄС розглядає можливість поступового зняття санкцій.
“З 2011 року під час наших щорічних конференцій щодо Сирії було залучено понад 33 млрд євро, включно з 1,7 млрд у вигляді гуманітарної допомоги. І ми повинні продовжувати цю підтримку. Ми повинні продовжувати цю підтримку з новим акцентом на відновлення. Це буде поетапний підхід. І нам необхідно почати обговорення питання про зняття санкцій, але це може статися тільки тоді, якщо на місцях відбуватиметься реальний прогрес у справі мирного переходу”, — сказала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
У департаменті ООН у справах біженців стверджують, що після падіння диктаторського режиму Асада протягом 6 місяців у країну повернеться близько мільйона сирійських мігрантів. Через це організація вже розробляє програму допомоги для держави після політичного переходу й також закликає міжнародну спільноту посилити гуманітарну підтримку Сирії.
“Є велика надія на те, що зараз ми можемо побачити початок нової Сирії. Нової Сирії, яка відповідно до резолюції Ради безпеки ухвалить нову Конституцію, і що вона забезпечить суспільний договір — новий суспільний договір для всіх сирійців, і що в нас будуть вільні та справедливі вибори, коли настане час після перехідного періоду… Звичайно, важливо забезпечити політичний перехід, який заслуговуватиме на довіру, і він охоплюватиме найширші прошарки сирійського суспільства і сирійських партій”, — сказав спеціальний посланець генерального секретаря ООН щодо Сирії Гейр Педерсен.
А ось кому немає місця в новій Сирії, так це Росії. Представник перехідного уряду Обейда Арнаут закликав Москву переглянути свою присутність у країні. Російські війська роками підтримували режим Башара Асада, однак після його падіння Кремль почав термінову евакуацію свого військового контингенту з країни.
Читайте також: Росія чіплятиметься за військово-морську базу в сирійському Тартусі — причини назвав експерт
Раніше заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов висловив думку, що російські війська, найімовірніше, в Сирії не залишаться. З політичних міркувань фактичне керівництво нинішньої Сирії в особі Мухаммеда аль-Джулані, який керував наступом повстанців, не може дозволити собі залишити в країні російські бази.