У четвер, 19 грудня, у Брюсселі відбудеться саміт лідерів Європейського Союзу. У ньому візьме участь і президент України Володимир Зеленський. Очікується, що учасники обговорять ініціативу, раніше запропоновану лідером Франції Еммануелем Макроном, про миротворчу місію в Україні. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 18 грудня, сказав кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.
На його думку, це надзвичайно важливий для України саміт лідерів ЄС.
“На цьому саміті буде предметно обговорюватися ініціатива Макрона, яка попередньо обговорювалася на зустрічі в день відкриття Нотр-Дам-де-Парі з новообраним президентом США Дональдом Трампом і главою Української держави Володимиром Зеленським, про те, щоб ввести іноземний миротворчий контингент в Україну”, — сказав Буряченко.
Він нагадав, що після цієї зустрічі також лунали предметні ініціативи та коментарі від генсека НАТО Марка Рютте, який надзвичайно зацікавлений у тому, щоб посилити безпековий компонент Європейського Союзу, перезавантажити НАТО з більшим акцентом саме на відповідальність країн ЄС за власну безпеку.
“Але оскільки Україна є безпосередньою частиною безпекової системи Європи, то без неї будь-які реформи, або, скажімо так, реалістичні ініціативи, з огляду на постійну загрозу, яка постійно і масштабується з боку Російської Федерації, ці питання вирішити просто неможливо”, — доповнив Буряченко.
На його думку, на майбутньому саміті лідерів Європейського Союзу питання про миротворчу місію не буде вирішено остаточно.
“Але воно може бути вже додатково сформульоване за участю акторів, які публічно можуть взяти на себе відповідальність і ухвалити політичні рішення про те, що їхні країни дійсно можуть розмістити свій контингент в Україні. Насамперед це стосується, звичайно ж, лінії розмежування. Думаю, що в цих питаннях саміт лідерів ЄС може принести нам позитивні результати”, — наголосив гість ефіру.
Але, за його словами, є кілька аспектів цього питання. Не тільки політичний, але й юридичний.
“А що ж це може бути за місія миротворча? Адже поки що формулювання в публічному просторі немає. Одні говорять про миротворчу місію НАТО, інші — про миротворчу місію під егідою Організації Об’єднаних Націй (ООН). Я ж у своїх ефірах і коментарях роблю акцент на тому, що ця місія може бути організована за прикладом поліцейської місії Європейського Союзу. Просто названа може бути не поліцейською, а, відповідно, миротворчою. У перспективність двох перших варіантів, під егідою НАТО або ООН, Радбез якої заблокований Російською Федерацією з правом вето, я, відверто кажучи, не дуже вірю. Тобто потрібно шукати той формат, де не будуть прямо брати участь Сполучені Штати Америки. І який не залежатиме від блокування або ухвалення будь-якого рішення з боку Російської Федерації”, — резюмував Буряченко.
Читайте також: Миротворча місія для України: складнощі реалізації ідеї прокоментував політолог
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Еммануель Макрон на саміті лідерів Європейського Союзу 18-19 грудня може виступити ініціатором обговорення питання про розміщення на території України миротворців за умови припинення вогню і досягнення миру між Києвом і Москвою.