Центр “Барнахус” для дітей, які постраждали від насильства, відкриють у Харкові — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот відео: uatv.ua

Наступного року в Харкові буде створено “Барнахус” — спеціальний центр для захисту дітей, які постраждали від насильства або стали його свідками. Про це розповів уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. У центрі з неповнолітніми працюватиме команда психологів, юристів і правоохоронців. Омбудсмен також відвідав один із підрозділів підземної школи в харківському метрополітені, де навчаються школярі, повідомляє FREEДOM.

Хвилиною мовчання починаються уроки в підземній школі, яку відкрили на одній зі станцій Харківського метрополітену 2023 року. Зараз тут позмінно навчаються понад 200 школярів. Загалом же в подібних школах Харкова до офлайн-навчання залучено понад чотири тисячі дітей.

“Ви знаєте, вони навіть не розуміють, що існують інші школи на поверхні. Тут безпечний простір, дітям не чути вибухи, не чути сирени, і цей час минає дуже швидко, діти щасливі й задоволені, що вчаться саме в школі, і є можливість сидіти за партами”, — розповіла виконувачка обов’язків директорки Харківського ліцею №126 Світлана Шило.

Восьмирічна Кіра зізнається, що вона ніколи не була у звичайній школі. Каже, чула про неї тільки від батьків. А свою підземну відвідує із задоволенням.

“Тут дуже добре, і можна вчитися. І ще тут дуже спокійно, а коли бабахи, то можна сховатися”, — розповідає учениця 2-го класу Кіра Стрельникова.

Наразі в Харківській області будується шість підземних шкіл.Роботи на одній із них уже на фінальній стадії, її планують відкрити в січні 2025 року. Про це стало відомо на зустрічі з українським омбудсменом Дмитром Лубінцем, який уперше відвідав підземну школу.

“Ось зараз поспілкувавшись із дітьми, подивившись умови, скажу, що це, на жаль, не дуже гарний приклад того, де мають навчатися діти. Але це унікальний приклад, як навіть в умовах війни українська влада, місцеве самоврядування знаходять можливість для продовження офлайн-навчання для українських дітей”, — зазначив омбудсмен України Дмитро Лубінець.

У Харківській області також планують розпочати реалізацію моделі “Барнахус”. Це психологічна підтримка дітей і дорослих, які постраждали від воєнних дій. У спеціалізованому приміщенні з неповнолітніми працюватимуть психологи та правоохоронці. Їхнє завдання — документувати розповіді свідків та очевидців воєнних злочинів РФ на території регіону.

“Це безпечна методика, яка є європейською, і ми будуємо цей “Барнахус”, щоб діти і дорослі не боялися спілкуватися з правоохоронними органами. Тобто стигматизація, яка зараз існує — щодо сексуального насильства, нам треба її подолати — для того, щоб фіксувати, для того, щоб усі воєнні злочинці були покарані. Для цього люди мають знайти в собі сили працювати саме з правоохоронними органами”, — пояснила представниця уповноваженого з прав людини в Харківській області Оксана Черв’якова.

Планується, що “Барнахус” у Харкові відкриють у 2025 році. За даними українського омбудсмена, на територію РФ за час повномасштабного вторгнення в Україну було депортовано близько 20 тисяч українських дітей. 

Читайте також: “Коробка тепла”: волинські школярі передали українським захисникам подарунки до Дня Святого Миколая (ВІДЕО)

Прямий ефір