Учасники талліннського саміту домовилися здійснити план перемоги Зеленського — деталі

Учасники талліннського саміту. Фото: rus.postimees.ee

На саміті Об’єднаних експедиційних сил у Таллінні лідери країн-учасниць підписали спільну заяву, в якій схвалили основні принципи плану перемоги президента України Володимира Зеленського. Прем’єр-міністр Естонії Крістен Міхал наголосив, що справедливого і міцного миру можна досягти тільки шляхом беззастережного виведення всіх російських військ із міжнародно визнаної території України. Також глави десяти держав, які зібралися в Естонії, підтвердили свою тверду прихильність підтримці України на шляху до членства в НАТО, інформує FREEДOM.

На саміті було досягнуто домовленостей про подальші заходи з надання практичної допомоги Україні та забезпечення постійної й тісної співпраці з країнами JEF у майбутньому. Наступного року військова допомога Україні з боку цих країн орієнтовно перевищить 12 млрд євро.

У спільній заяві також міститься заклик до третіх країн, зокрема Північної Кореї, Ірану та Китаю, негайно припинити будь-яку пряму підтримку Росії, наприклад, шляхом поставок військ і боєприпасів. Така підтримка дозволяє Москві затягувати конфлікт і посилювати страждання українського народу.

У спільній заяві наголошується, що Росія залишається найбезпосереднішою і найдовгостроковішою загрозою безпеці, миру і стабільності в Євроатлантичному регіоні. Крім того, глави держав підтвердили свою прихильність договору НАТО про оборонні інвестиції та визнали необхідність прагнути до збільшення оборонних інвестицій.

“Нам потрібно зробити більше для зміцнення нашої оборони. Ми бачимо, що Росія тільки нарощує своє військове виробництво. І згідно з усіма прогнозами на майбутній рік, воно буде тільки продовжувати зростати. Ми знаємо, що імперські амбіції Росії виходять за межі України, виходять за межі території, яку Росія окупувала. І ми знаємо, що ця агресія повернеться в майбутньому — або в Україну, або на територію НАТО — тому нам потрібно ще більше зміцнювати нашу оборону”, — заявив міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс.

Глави держав наголосили на серйозності нинішньої ситуації в галузі безпеки, визнавши, що витрати на оборону мають перевищувати 2% ВВП. Вони також домовилися зміцнювати оборонну промисловість, збільшуючи потужності з виробництва боєприпасів і зброї та прискорюючи розвиток європейського оборонного сектору.

“Багато говорять про мирні переговори і припинення вогню, але давайте зосередимося на головному. Україні потрібно спочатку виграти цю війну. Перш ніж ми почнемо говорити про мир або припинення вогню, нам потрібно продовжувати підтримувати Україну, і підтримка має бути дуже відчутною. По суті, це зброя і боєприпаси, які дадуть змогу Україні виграти цю війну на полі бою”, — заявив президент Фінляндії Александр Стубб.

Об’єднані експедиційні сили — це формат оборонного співробітництва під керівництвом Великої Британії, до якого входять Естонія, Нідерланди, Латвія, Литва, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Данія та Ісландія. Його головна мета — стати силами швидкого реагування, здатними відповідати на кризи до введення в дію статті 5 НАТО. До його складу входять країни-однодумці, готові швидко і гнучко брати участь у різних операціях — від гуманітарних криз до традиційних воєнних дій.

Читайте також: Не можна довіряти ні Росії, ні Путіну, ні його наступнику, — Зеленський

Прямий ефір