Україна отримає від Німеччини дрони “міні-Taurus” (HX-2), які називають аналогом російських безпілотників “Ланцет”. За даними порталу Defense Express, безпілотники призначені для того, щоб знищувати ворожу бронетехніку, артилерію та інші цілі. При цьому максимальний радіус дії німецьких БпЛА становить 100 км.
Військова допомога від Німеччини
На початку грудня канцлер Німеччини Олаф Шольц оголосив про черговий пакет допомоги для України. Країна не послаблює військову допомогу Києву, однак про надання далекобійних ракет TAURUS поки що не йдеться, заявив Шольц під час візиту до Києва.
“Про окремі системи ми дискутуємо: постачати їх чи ні. Це стосується як дальності, так і того, хто може запрограмувати їх”, — сказав німецький канцлер.
Київ неодноразово наполягав на тому, що німецькі далекобійні ракети стануть вироком російській логістиці на фронтах в Україні. За допомогою TAURUS українські захисники зможуть уражати багато військових цілей на території Росії та в окупованому Криму. Зокрема, Керченський міст, Керченську переправу, кримські порти всі без винятку.
“Для нас це серйозне питання. У нас з Олафом Шольцем є дуже багато спільних поглядів на деякі питання, є різні погляди на деякі. Ми працюємо постійно над тим, щоб у питанні ракет TAURUS у нас було більше спільного. Це виклик для нас у принципі — далекобійна зброя”, — заявив лідер України Володимир Зеленський.
Німеччина послідовно відмовлялася передавати ЗСУ крилаті ракети TAURUS навіть після того, як своє далекобійне озброєння передали Сполучені Штати. Але від допомоги Україні Берлін ніколи не відмовлявся, уточнив федеральний канцлер.
Німеччина на першому місці в Європі з надання військової допомоги Україні. Йдеться про 28 млрд євро — з початку повномасштабного вторгнення Росії.
За підсумками візиту до Києва німецький канцлер заявив про виділення нового пакету військової допомоги на суму 650 мільйонів євро. У грудні Україна отримає від Німеччини шосту систему протиповітряної оборони IRIS-T, пускові установки для Patriot і САУ Gepard.
Також Німеччина передасть далекобійні ударні дрони HX-2, які вже прозвали “міні-Taurus”. Такі безпілотники є аналогом російських “Ланцетів”, повідомляє Defense Express.
“Німецька компанія Helsing показала свою нову розробку — баражуючий боєприпас, дрон-камікадзе HX-2. Саме їх у кількості 4000 одиниць має поставити Україні Німеччина. Ці дрони призначені для ураження бронетехніки, артилерії та інших військових цілей, але на більш вагомій дальності — до 100 км. При цьому сам БпЛА важить 12 кг, що означає вагу бойової частини в межах кількох кілограмів. Розробник декларує наявність кумулятивного заряду, але можуть бути встановлені й інші види бойової частини”, — йдеться у статті видання Defense Express.
Дрони Helsing, ймовірно, будуть використовуватися для ураження бронетехніки російських окупантів у фронтовій і ближній прифронтовій зонах. Раніше видання Bild з посиланням на главу Міноборони Німеччини Бориса Пісторіуса повідомило, що країна передає Україні новітні безпілотники зі штучним інтелектом.
Стверджувалося, що дрони можуть уражати “високопріоритетні російські військові цілі, наприклад, російські командні пункти або матеріально-технічні об’єкти”.
Німецькі дрони в оцінці експертів
У чому особливість дронів німецької компанії Helsing, які Німеччина планує поставити в Україну? Які їхні характеристики? Як ЗСУ можуть використовувати ці безпілотники проти армії РФ? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Анатолій Храпчинський, експерт у сфері авіації, заступник генерального директора компанії з виробництва засобів РЕБ;
- Валерій Рябих, військовий експерт;
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”.
АНАТОЛІЙ ХРАПЧИНСЬКИЙ: Україні та західним партнерам потрібно налаштувати трансфер технологій
— Німецький виробник Helsing давно працює з українськими компаніями, які займаються розробкою та випуском безпілотників. Поява нового дрона HX-2 відбулася завдяки тому, що компанія Helsing має доступ до інформації про бойові дії на території України. Потрібно зазначити, що у нас теж достатньо своїх можливостей для виробництва таких ударних дронів.
Новий дрон HX-2 суттєво може допомогти Силам оборони України. Одна з його переваг — безпілотник оснащений штучним інтелектом (ШІ). Компанія Helsing активно напрацьовує ШІ в інших своїх продуктах. Його основна перевага — можливість завдавати ударів по артилерії, важкому озброєнню на відстані до 60-100 км.
Дрони передаватимуться Україні поетапно, надійде не вся партія відразу. І від цього теж дуже сильно залежить можливість використання і можливість експлуатації.
Україна веде активну роботу із західними компаніями, зокрема з розроблення безпілотників, має спільні проєкти, напрацювання.
Необхідно робити трансфер технологій, який дозволить нам обмінюватися нашими можливостями. Західні компанії можуть заходити на ринок України, пропонувати свої послуги та напрацювання, яких ми зараз потребуємо. Але для цього потрібно створити для них якісний інвестиційний клімат, тому що більшість компаній вважають за краще забрати технологію на свою територію і далі в безпеці з нею займатися. При цьому вони не хочуть активно виходити в Україну, а тут достатньо компаній, які могли б забезпечити всіма необхідними дронами наші Сили оборони.
ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: HX-2 допоможуть ЗСУ знищувати ворожі цілі на оперативній глибині
— Німецький дрон HX-2 від компанії Helsing має штучний інтелект і втілює всі передові технології. Неправильно порівнювати HX-2 його з російським “Ланцетом”, оскільки ці безпілотники дуже сильно відрізняються.
За характеристиками дрон HX-2 дуже прогресивний, і саме в цій частині порівняння з російським дроном лише умовне, як і умовне порівняння з тією ж ракетою TAURUS. Ми розуміємо, що цей дрон не замінить ракету TAURUS.
Дрони HX-2 допоможуть Збройним силам України знищувати важливі цілі на оперативній глибині. Йдеться не про лінію зіткнення. Це цілі, які розташовані в глибині позицій противника:
- засоби протиповітряної оборони, які прикривають оперативні тили;
- логістичні шляхи постачання;
- позиційні райони потужних артилерійських далекобійних систем;
- командні пункти.
Саме для знищення подібних цілей призначені ці дрони. Завдяки наявності елементів штучного інтелекту, вони можуть використовуватися роєм, що значно розширює їхні можливості.
Дрон здатний діяти на відстані до 100 км і нести бойову частину в кілька кілограмів, яка може вразити багато різних цілей. Причому це можна робити в режимі онлайн, що дає змогу вибудовувати розвідувально-ударні комплекси.
Німецький дрон може бути й розвідником, і засобом управління, тому що він може працювати в режимі пошуку цілей, ідентифікувати та за командою оператора ухвалювати рішення на знищення, автоматично висуватися на ціль під потрібним кутом для того, щоб максимально її вразити.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Німецькі дрони достатньо стійкі до систем РЕБ
— Насамперед йдеться не про ракету з бойовою частиною у 450 кілограмів, а про значно менший заряд — наприклад, 100 або навіть 45 кілограмів. Це боєприпас з обмеженою бойовою частиною, який за своїми функціями дуже схожий на російський боєприпас “Ланцет”. Візуально він також нагадує “Ланцет”, але концепція дещо інша.
Дальність польоту такого дрона висока і залишається стійкою до сучасних систем радіоелектронної боротьби, також він володіє можливостями проведення розвідки. Це досить нова зброя. Але питання в тому, наскільки вона буде ефективною в нинішніх умовах бойового зіткнення на лінії фронту. Можливо, її використання буде більш доречним у тиловій зоні противника.
Особливий інтерес становить здатність цього боєприпасу долати системи перехоплення та придушення противника. Така зброя може бути дуже корисною для ураження об’єктів у ближній тиловій зоні, особливо тих, які є вразливими до ударів з невеликою бойовою частиною. Це можуть бути ударні вертольоти та авіація на ближніх аеродромах.
Що стосується принципу застосування, то за дальністю польоту такі боєприпаси цілком здатні подолати першу та другу лінії оборони — це близько 20–30 кілометрів. Таким чином, вони виходять у зону ближнього тилу, де розташовані логістичні об’єкти: склади з боєприпасами, паливно-мастильними матеріалами тощо. Саме по таких вразливих цілях можуть завдаватися удари із використанням цих засобів.
Це, звісно, не зброя для знищення укріплених командних пунктів чи бункерів. Однак для ураження вразливих об’єктів підходить ідеально.
Читайте також: Лукашенко вчиться у Путіна блефувати: чи з’явиться в Білорусі “Орешник” — прогнози експертів