Євросоюз уперше планує ввести санкції щодо агентів російських спецслужб за організацію гібридних атак, повідомило агентство France-Presse. ЄС і НАТО звинувачують Москву в причетності до диверсій, кібератак, кампаній із дезінформації та втручання у вибори в державах, які підтримують Україну, інформує FREEДОМ.
У понеділок, 16 грудня, на зустрічі в Брюсселі глави зовнішньополітичних відомств країн Євросоюзу можуть узгодити санкції щодо Росії за гібридні атаки в Європі, пише Bloomberg. За інформацією агентства, обмеження торкнуться співробітників російських спецслужб, а також чиновників і власників медіа. 16 фізичних осіб і три юридичні можуть поповнити санкційні списки ЄС.
“ЄС також пропонує запровадити додаткові санкції проти Білорусі, зокрема щодо приблизно двох десятків осіб, обвинувачених у порушенні прав людини або тих, які отримують матеріальну вигоду від відносин з урядом Олександра Лукашенка. Міністри закордонних справ країн ЄС мають намір схвалити ці пакети заходів на зустрічі в понеділок у Брюсселі, напередодні виборів, які мають відбутися у Білорусі наступного місяця”, — пише Bloomberg.
“Цього року у Європі сталося 500 підозрілих інцидентів, до 100 з них можуть бути пов’язані з Росією — гібридні атаки, шпигунство, операції впливу. Ми повинні послати Москві сильний сигнал, що ми не маємо наміру терпіти це. І ми також бачимо зростання частоти цих атак, що дуже небезпечно. Це моє послання на сьогодні: ми повинні продовжувати стримувати Росію”, — заявив міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський.
В уряді Великої Британії заявили, що Російська Федерація намагається використовувати штучний інтелект для посилення кібератак на інфраструктуру країни. У Міністерстві оборони Німеччини припускають, що розрив двох підводних волоконно-оптичних кабелів у Балтійському морі в листопаді був диверсією російських спецслужб. А втручання Москви в електоральні процеси восени 2024 року підтвердили правоохоронці одразу двох держав — Молдови та Румунії. Це лише кілька прикладів дій країни-агресора з дестабілізації ситуації у Європі.
“Ми не наївні: сьогодні наші вибори, наше цифрове життя дедалі більше й більше зазнають гібридних цифрових атак з боку Росії, чи то пов’язані з державою люди, чи то приватні особи, які діють від її імені. Ми в Європі повинні посилити спостереження і захист цифрового поля. Це завдання, яке ми почали вирішувати у Франції, яке ми повинні вирішити в усій Європі”, — наголосив президент Франції Еммануель Макрон.
Днями в Литві завершили досудове розслідування можливого шпигунства проти інтересів держави одного з членів партії “Союз Вітчизни — Литовські християнські демократи”. Підозрюваний збирав і передавав інформацію російським спецслужбам, розповів головний прокурор відділу з розслідування організованої злочинності та корупції Артурас Урбеліс. А в Нідерландах російського інженера звинуватили в крадіжці технологічних секретів компанії з виробництва мікрочипів. Йому заборонили в’їзд до країни на 20 років.
“Ми стикаємося з кібератаками. Ми раптово виявляємо посилки з вибуховими речовинами, які мали летіти на наших літаках. І ми стикаємося, особливо разом із нашими східноєвропейськими партнерами, такими як країни Балтії, Польща, з тим, що, очевидно, Путін намагається розділити Європу і намагається загнати Європу в кут величезним потоком біженців… Гра на страху — це рецепт, який Путін використовував ще до 24 лютого 2022 року. І ми зробили велику помилку, недооцінивши його. Найкращий захист нашого європейського світу — це підтримка України в її самообороні доти, доки Путін не припинить цієї жахливої війни”, — зазначила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.
Крім повідомлень про російські гібридні атаки, збільшилася і кількість випадків, коли правоохоронці держав Заходу викривають у підривній діяльності агентів Китаю. The Wall Street Journal пише, що розвідувальні операції КНР (Китайської Народної Республіки) вже обійшли за масштабами діяльність КДБ за часів холодної війни. Це не тільки кібератаки, а й наукове та промислове шпигунство.
Читайте також: Втручання у вибори — один із методів Росії впливати на країни Заходу (ВІДЕО)